Rynek reklamy w Polsce znajduje się w fazie wzrostu. Spowodowane jest to dynamicznym wzrostem gospodarczym Polski, a w związku z tym ciągle rosnącym zapotrzebowaniem na ten rodzaj usług.
Według Amer Nielsen Research, w pierwszych trzech kwartałach 1995 roku wydano na reklamę telewizyjną, radiową, prasową i kinową 953 mln złotych. Całkowite wydatki na reklamę w roku 1995 szacujemy więc na 1,5-1,6 mld złotych, co w cenach bieżących oznacza wzrost w porównaniu do roku 1994 o około 35%. W roku 1996 wyniosły natomiast ponad 2 mld złotych, czyli około 34% więcej niż w roku 1995.
Podział budżetu pomiędzy media był następujący:
Telewizja 59,9%
Radio 9,1%
Gazety 16,0%
Magazyny kolorowe 14,8%
Kina 0,2%
Źródło: Raport specjalny Businessman
W rzeczywistości wielkość rynku reklamowego jest o 15-20% większa. Amer Nielsen nie monitoruje bowiem wszystkiego, np.: reklamy zewnętrznej, reklamy wewnętrznej na yellow pages (żółtych stronach), czy wydatków na sponsoring.
Powyższe dane wskazują, iż wielkość rynku reklamowego ma stałą tendencję wzrostową.
Według szacunków Businessman magazine 90% zleceń reklamowych koncentruje się wagencjach warszawskich. Są to duże agencje typu full service, agencje specjalizujące się w wynajmie reklam zewnętrznych (OUTDOOR), specjalizujące się w zakupie mediów (media planning and buying), czy też agencje produkcji filmowej i radiowej.
Interesujący nas geograficzny segment rynku takich agencji nie posiada, przez co opanowanie go będzie łatwiejsze.
Analiza konkurencji
W regionie Polski południowo-wschodniej, która jest sektorem docelowym, istnieje około 30 firm zajmujących się produkcją reklam. Większość z nich to małe firmy zajmujące się reklamą graficzną oraz drobną działalnością promocyjną. Kilka większych agencji zajmuje się głównie reklamą radiową i prasową. Niżej zostały wymienione istniejące agencje, ich udział w rynku, możliwości kapitałowe oraz opisany został ich zakres usług.
Żadna z istniejących firm nie oferuje pełnego zakresu usług z zakresu reklamy.