Kauczuk syntetyczny to ogólna nazwa wszystkich kauczuków, otrzymywanych na drodze sztucznej syntezy chemicznej. Jest jednym z tworzyw sztucznych otrzymywanych przez polimeryzację, głównie styrenu, butadienu lub izoprenu. Polimer ten jest substancją wielocząsteczkową charakteryzującą się dużą elastycznością i plastycznością.. Właściwości i zastosowanie tego kauczuku syntetycznego są bardzo zbliżone do kauczuku naturalnego, to znaczy jest on rozciągliwy, sprężysty, wykorzystywany w przemyśle gumowym jako podstawowy składnik gumy. Stosowany jest również do produkcji różnego rodzaju elastycznych żelów, pianek syntetycznych, a także niektórych rodzajów farb lateksowych, pasków klinowych, węży ogrodniczych, opon. Jest głównym surowcem potrzebnym do otrzymywania elastycznych tkanin, lin.
Rodzaje kauczuków syntetycznych:
Najważniejszą grupę wśród kauczuków syntetycznych stanowią kauczuki poliolefinowe.
Wśród nich wymieniamy przede wszystkim:
- polibutadien - podstawa gumy typu BuNa, najbardziej masowo stosowany kauczuk syntetyczny
- poliizopren - kosztowniejszy od polibutadienu, ale posiadający lepsze własności - zbliżone do kauczuku naturalnego
- kopolimery poli (butadien-co-styren) - będące podstawą tzw. gum styrenowych, twardszych, ale też bardziej kruchych od BuNy
Wśród innych grup kauczuków syntetycznych należy wymienić kauczuki poliwinylowe:
- polichloropren - z którego produkuje się m.in. pianki dla nurków.
- kopolimer poli (butadien-co-akrylonitryl)
- ABS - kopolimer (akrylonitryl-butadien-styren) - stosowany masowo w przemyśle samochodowym
Kauczuki inne:
- poliuretany - z których produkuje się pianki elastyczne, stosowane w meblarstwie, przemyśle samochodowym i obuwniczym
- poliestry - z których wiele posiada własności elastyczne i jest stosowane jako pianki zamiennie z poliuretanami
- poliamidy elastyczne
- kauczuki silikonowe - stosowane w medycynie, przemyśle elektronicznym, motoryzacyjnym i wielu innych.
Z praktycznego punktu widzenia kauczuki syntetyczne dzieli się na:
- wulkanizowane na gorąco (HTV) - które przekształca się w gumę z użyciem środków sieciujących w wysokiej temperaturze, często z zastosowaniem kalandrów - są one zwykle stosowane do produkcji gumy wielkotonażowej
- wulkanizowane na zimno (RTV) - które przekształca się w gumę poprzez proste zmieszanie ciekłego kauczuku z środkiem sieciującym - co umożliwia formowanie przedmiotów w warunkach niemal domowych
- formowane przez reaktywny wtrysk (RIM) - w których prepolimer, który właściwie nie jest jeszcze kauczukiem jest mieszany w trakcie formowania z innym prepolimerem i środkiem sieciującym - w wyniku czego w samej formie zachodzi jednocześnie wulkanizacja i polimeryzacja co umożliwia produkcję elastycznych kształtek o bardzo dużych rozmiarach i złożonych kształtach - tego rodzaju kauczuki są stosowane zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym.
Wulkanizacja kauczuku syntetycznego daje gumę stosowaną powszechnie w przemyśle chemicznym, samochodowym, obuwniczym.
Chloropren, 2-chlorobuta-1,3-dien, (CH2=CCl-CH=CH2)jest cieczą o temperaturze wrzenia 59,4C, częściowo miesza się ją z wodą, całkowicie z alkoholem etylowym, eterem dietylowym i benzenem. Chloropren otrzymywany jest z acetylenu (poprzez winyloacetylen, do którego przyłączany jest chlorowodór). Polimeryzacja chloroprenu prowadzi do kauczuku syntetycznego.
Armaduct
Izolacja z kauczuku syntetycznego przeznaczona specjalnie do izolowania kanałów powietrznych (wentylacyjnych).Temperatury stosowania: od +10C do +60C temperatury czynnika*
Armaflex AF
Izolacja z syntetycznego kauczuku do stosowania w chłodnictwie przemysłowym i użytkowym, klimatyzacji oraz zakładach przetwórczych. Stosowana w celu zapobiegania korozji i oszczędności energii. Temperatury stosowania: min. temperatura czynnika -50C(-200C) max. temperatura stosowania+105 C (+85C powierzchnie płaskie).
Armaflex AC
Izolacja z syntetycznego kauczuku do stosowania w chłodnictwie przemysłowym i użytkowym, klimatyzacji oraz zakładach przetwórczych. Stosowana w celu zapobiegania korozji i oszczędności energii. Temperatury stosowania: od - 50 C do +105 C (+85C powierzchnie płaskie).
Armaflex NH
Izolacja z syntetycznego kauczuku nie zawiera halogenów(chlorowców), do izolacji kanałów powietrznych, zbiorników, w instalacjach chłodniczych, klimatyzacyjnych i grzewczych, w których wymagane są materiały nie zawierające chloru: pomieszczenia komputerowe, statki, budynki o dużym zagęszczeniu ludzi. Temperatury stosowania: min. temperatura czynnika -50C(-200C) max. temperatura stosowania +105 C (+85C).
Armaflex HT
Izolacja z syntetycznego kauczuku do izolacji rur, kanałów powietrznych, zbiorników (także kształtek i armatury) w instalacjach o wysokiej temperaturze czynnika: kolektory słoneczne, gorący gaz, instalacje parowe. Temperatury stosowania: od - 50 C do +175C (+150C przy stałej temperaturze).
dobre :)
Git, przydało się ;)