Awangarda (franc. avant garde- "straż przednia") - zespół tendencji i trendów w sztuce na początku XX wieku odrzucający dotychczasowe style, kierujący własny świat, nie naśladujący rzeczywistości, szukający odrębnego języka wyrazu. Twórcy awangardy odrzucali dorobek kulturowy i poszukiwali nowych, oryginalnych rozwiązań ideowo-artystycznych.
Zjawisko pojawiło się ok. 1910 roku i wiązało się z powstaniem nowych kierunków w sztuce takich jak:
- futuryzm,
- ekspresjonizm,
- kubizm,
- dadaizm,
- surrealizm,
- fowizm.
Termin jest wykorzystywany również obecnie dla określenia dokonań artystycznych, które wykraczają poza schematy i nie poddają się prostej klasyfikacji, np. muzyka awangardowa.
To jest znaczenie awangardy w encyklopedii.
Sztuka awangardowa miała odzwierciedlać radykalne przemiany społeczno- polityczne, wpływać na zmianę i rozwój upodobań estetycznych społeczeństwa. Pierwszym sposobem aby promować sztukę są galerie. Jest to rodzaj artystycznych salonów, organizujące zazwyczaj kilkotygodniowe wystawy. Często początku wystawy towarzyszy wielkie grono prasy, miejscowych władz, innych artystów i wielu innych bardzo ważnych dla sztuki osób.
Echa wystawy w galerii, a więc recenzje prasowe, czasem entuzjastyczne, a często przychylne, ale niekiedy krytyczne, a także informacje w TV, rozchodzą się bardzo szybko i często mają wielki odzew. Później bywa różnie, wszystko zależy od ciekawości wystawy. Każdy artysta, który odniósł sukces na wystawie w popularnej galerii może zostać zaproszony na inne wystawy, do innych galerii, także za granicą. W ten sposób otwiera się droga do udziału wielkich wystaw międzynarodowych. Jest rzeczą oczywistą, że światowy sukces artysty przynosi chlubę jego macierzystemu krajowi i może promować nie tylko u siebie, ale i zagranicą sztukę, której się poświęcił. Ważne jest, aby artyści, ci wielcy i ci mali, promowali sztukę u młodzieży, która nie interesuję się takimi rzeczami. Muszą starać się uświadamiać jej, że nie tylko jest ważne to, co zobaczymy w telewizji ale to co obejrzymy w galerii i w muzeach sztuki.
Taką ważną instytucją, która prawie jest w każdym większym mieście są DOMY KULTURY gdzie młodzież rozwija swoje zainteresowania w kierunku sztuki. Wielką międzynarodową sławę zyskały salony wystawowe prowadzone przez tzw. marszandów. (fran. Marsza znaczy dosłownie handlarz), określa ono znawcę i miłośnika sztuki, który wprawdzie żyje z procentów od sprzedaży dzieł wybranych przez siebie dzieł różnych artystów, lecz zarazem promuje i popularyzuje ich sztukę przez wystawy, uroczystości otwierane z udziałem krytyków, prasy i intelektualnej ality, oraz piękne katalogi jego zbioru.
Dobre :)