Woda pokrywa ponad ¾ powierzchni Ziemi. Większość wody, tj. około 97% znajduje się w zasolonych morzach i oceanach, 2% występuje w postaci lodowców i lądolodów, a tylko niecałe 1% stanowi woda znajdująca się w jeziorach, stawach, rzekach, strumieniach oraz wodach podziemnych. Ponadto w niewielkich ilościach –zależnych od pogody- woda występuje jako para wodna w atmosferze ziemskiej. Tak wiec na Ziemi woda występuje w trzech stanach skupienia i może te stany zmieniać w zależności od warunków.
Bez wody nie byłoby życia na Ziemi. Obecność lub brak wody wpływa na klimat danego regionu. Woda jest potrzebna wszystkim żywym organizmom. Dla niektórych zwierząt –ryb i innych zwierząt wodnych- jest środowiskiem życia. Rośliny same wytwarzają sobie pokarm w procesie fotosyntezy, ale do tego jest im potrzebna, oprócz energii słonecznej, także woda, która jest podstawowym składnikiem każdej żywej komórki. Jest potrzebna we wszystkich procesach przemiany materii. Ciało człowieka zawiera od 58-65% wody, ryby około 80%,
rośliny lądowe zawierają jej 50-75%, a rośliny wodne nawet 98%. Dorosły zdrowy człowiek powinien spożyć w ciągu doby 2,5 l wody. Człowiek przyjmuje wodę w pokarmie i napojach, a wydala ją w postaci moczu i potu, część zaś zużywa w procesie przemiany materii. Zbyt małe spożycie wody powoduje odwodnienie organizmu, zaburzenia procesów życiowych: trawienie, oddychanie, krążenie krwi i wydalanie, w końcu może spowodować śmierć.
Dzięki wodzie człowiek również wygodniej żyje, Woda umożliwia transport rzeczny i morski ludzi i towarów. Woda spiętrzona przez zapory może napędzić turbiny elektrowni. Jest to źródło energii, które nie zanieczyszcza środowiska przyrodniczego. Woda wykorzystywana jest również w różnych gałęziach przemysłu, nie tylko spożywczego, ale też jako rozpuszczalnik lub substancja chłodząca w wielu reakcjach chemicznych i jądrowych.
W końcu umożliwia spędzenie miłych wakacji nad rzeką, jeziorem czy morzem, uprawianie wodnych sportów letnich (pływanie, żeglarstwo, narty wodne) lub zimowych (łyżwiarstwo, saneczkarstwo, narciarstwo).
Zanieczyszczenia wód
Woda jest, więc dla człowieka i wszystkich organizmów żywych na Ziemi bezcenna i niezbędna do życia. Należy o nią dbać. Niestety, wzrost liczby ludności, bardzo szybki w ostatnim półwieczu rozwoju przemysłu i nieprzemyślana działalność człowieka spowodowała, że olbrzymie ilości wody stają się bezużyteczne ze względu na duże zanieczyszczenia. Woda spadając na ziemie w postaci opadów atmosferycznych może być już zanieczyszczona, gdyż deszcz i śnieg mogą rozpuszczać gazy (tlenek siarki i azotu) oraz pyły emitowane do atmosfery przez niektóre zakłady przemysłowe. Tak powstają kwasy deszczowe. Aby temu zapobiec zakłady powinny stosować filtry pochłaniające szkodliwe substancje powstające w procesie technologicznym. Rozpuszczone w wodzie zanieczyszczenia przenikają do gleby, gdzie są wchłaniane przez rośliny lub spływają do rzek. Rzeki dodatkowo zanieczyszczone są przez:
-ścieki komunalne: pochodzące z mieszkań, wiejskich gospodarstw hodowlanych,
-ścieki przemysłowe: pochodzące z różnego rodzaju zakładów produkcyjnych, elektrowni...
-rolnictwo: wody spływające z pól mogą zawierać nadmierną ilość nawozów sztucznych i środków ochrony roślin (pestycydów).
Również transport wodny, rybołówstwo czy też bezmyślnie wyrzucane odpady powodują zanieczyszczenie wód.
Około 98% wody, która znajduje się w postaci pary w atmosferze, odparowało z oceanów, mórz, rzek, jezior, strumieni i z powierzchni gleby. Pozostałe 2 % wyparowało z roślin. Proces parowania wody z powierzchni liści roślin to transpiracja.
1 litr wody z kranu jest ponad 400 razy tańszy niż 1 litr wody w butelce!!!
Woda płynąca w kranach jest to woda o gwarantowanych właściwościach sanitarnych - woda w sieci publicznej jest poddawana kontrolom jakości, każdy odbiorca ma prawo otrzymać informację o jakości wody w sieci i to dotyczącej wszystkich parametrów ustalonych przez obowiązujące przepisy prawne, w przeciwieństwie do wody w butelce, na której opakowaniu wykazuje się jedynie kilka parametrów, a czasami nie ma nawet żadnych w zakresie jakości, woda z kranu jest całkowicie porównywalna z wodą z butelki, a dzięki mniejszej zawartości substancji mineralnych wymaga mniej pracy od naszych nerek (dzisiejsze przepisy zezwalają na obecność w wodach mineralnych tych samych związków i w tych samych ilościach jakie dopuszcza się w wodach pochodzących z ujęć wodociągowych) jest zawsze świeża u was, w domu - optymalne magazynowanie w chłodzie i zacienieniu przewodów wodnych
Obieg wody w przyrodzie
Pod wpływem ciepła słonecznego powierzchnia mórz i oceanów nieustannie paruje. Woda zmienia stan skupienia i masy pary wodnej mieszają się z powietrzem.
Przy dostatecznie dużej wilgotności powietrza następuje skraplanie pary wodnej do postaci małych kropelek, które grupują się w widoczne skupienia chmury.
W wyniku ochładzania na niewielkich wysokościach powietrza zawierającego parę wodną powstają mgły. Chmury, niesione wiatrem przemieszczają się nad powierzchnią lądów mórz i oceanów. W określonych warunkach drobniutkie kropelki łączą się ze sobą w większe krople i opadają na ziemię jako deszcz, śnieg lub grad.
Ziemia wchłania opady atmosferyczne i gromadzi je w postaci wód gruntowych. W niektórych miejscach wody gruntowe wydostają się na powierzchnię i tak powstają źródła. Z nich biorą początek strumyki, te z kolei łączą się ze sobą w większe strumienie i rzeki, które wpadają do morza lub oceanu. W ten sposób zamyka się obieg wody w przyrodzie. Proces zaczyna się od nowa.
Znaczenie powietrza w życiu na Ziemi
Oprócz wody, do życia na Ziemi człowiekowi, rośliną i zwierzętom potrzebne jest powietrze. Powietrze jest zawsze w ruchu i otacza nasza planetę. Jego istnienie wyczuwalne jest, gdy oddychamy oraz gdy wieje wiatr. Ciągłe wirowanie i przemieszczanie się powietrza powoduje zmiany pogody. Powietrze rzadko bywa całkowicie suche, gdyż zawiera parę wodną. Bez niej nie byłoby chmur, deszczu i życia na Ziemi. W powietrzu unosi się też mnóstwo drobnych cząstek stałych: piasku, soli z rozpylonej wody morskiej, zarodników roślin, drobnych pyłków kwiatowych.
Zanieczyszczenia powietrza
Podczas wybuchów wulkanów wydobywają się gazy- tlenek węgla (IV), (dwutlenek węgla), tlenek siarki (IV)- i olbrzymie ilości drobnych pyłków wulkanicznych. Około 1/5 ogólnej ilości tlenku siarki (IV) znajdującego się w powietrzu pochodzi z wulkanów. Są to zanieczyszczenia naturalne. Do tego dochodzą zanieczyszczenia związane z działalnością człowieka. Głównym sprawcą zanieczyszczeń powietrza jest przemysł. Elektrownie i inne zakłady przemysłowe spalające węgiel, oleje opałowe i gaz ziemny emitują do atmosfery dymy zawierające sadzę, tlenek węgla (IV) i tlenek siarki (IV). Tlenek węgla (III), tlenek siarki (IV) i tlenek azotu, będąc składnikiem spalin silnikowych, są przyczynami powstawania kwaśnych deszczów. Inne zanieczyszczenia powietrza to: tlenek węgla (IV) – składnik spalin oraz metan- gaz powstający podczas rozkładu substancji organicznych.
Dym z papierosów zanieczyszcza powietrze 10 razy bardziej niż spaliny, pochodzące z silników samochodowych. Wykazały to prowadzone na małą skalę badania włoskie. Informacja pochodzi z serwisu "NewScientist.com".