profil

Tablica mendelejewa

poleca 85% 1413 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Prawo Mendelejewa:Właściwości fizyczne i chemiczne pierwiastków oraz och związków według rosnącej liczby atomowej ( kiedyś liczby atomowej) zmieniają się w sposób ciągły i powtarzają w sposób okresowy. Zmienność właściwości występuje w okresach a pierwiastki o podobnych właściwościach występują w grupach Proton(+1) m:1,008Elektron(-1)M:0.00055Neutron(0)M:1,009EAZZ-liczba atomowa- ilość protonów i neutronów w jądrze atomowymA-liczba masowa( określa sumę protonów i neutronów w jądrze atomowym, a ponieważ cz. Te razem nazywają się nukleony to określa liczbę nukleonów w jądrze atomowym Nuklidy to poszczególne at. o określonej liczbie atomowej i masowej.Izotopy to odmiana tego samego pierwiastka, których at. różnią się ilością neutronów w jądrze atomowym. (Cl 35,17)(Cl 37,17)Izobary są to nuklidy o tej samej liczbie mas (Cr 50,24) (V 50,23)Izotony nuklidy o tej samej ilości neutronów(P 31,15) (S 32,16) Masę atomową pierwiastka który jest mieszaniną izotopów obliczamy jako średnią masową z liczb masowych poszczególnych izotopów.Powłoka elektronowa to zespół elektronów które krążą w pewnej odległości od jądra z w przybliżeniu taka samą energią. Max ilość elektronów na powłoce określa wzór 2n2
Promieniotwórczość jest to zdolność atomów do samorzutnej przemiany w inny atom przez wysyłanie promieniowaniapromieniowaniea - w przypadku kiedy jądro atomu jest zbyt ciężkie oddziela się od niego cząstka a (2,4)powstaje atom który jest 2 miejsca wcześniej. Promieniowanie b -jeżeli jądro at. Posiada nadwyżkę neutronów nad protonami dochodzi do przemiany neutronu w proton, tak, że jądro at. Wypromieniowuje elektron nazywany cząstką -b podczas przemiany powstaje nowy pierw. Który leży o 1 miejsce w prawo Promieniowanie b+Do tej przemiany dochodzi gdy w jądrze istnieje nadwyżka protonów nad neutronami. Te atomy nie wystepuja w przyrodzie. Powstaje pierwiastek o jedno miejsce w lewo od poprzedniego Zależności pomiędzy rodzajem wysyłanego promieniowania, a Nowopowstałym pierwiastkiem określa reguła przesunięć Soddy i FajansaRegułą przesunięćW wyniku emisji cząstek ab+b-, powstaje jądro atomu należącego do at. Znajdujacego się w układzie okresowym o 2miejsca w lweo o jedno miejsce w prawo i jedno miejsce w lewo.
Szereg promieniotw jest to szereg pierw. niestabilnych którym pierw. następny powstaje z pierw. poprzedzającego. Większość pierw. Promieniotw. Występujących w przyrodzie można zaliczyć do 3szeregow promieniotw. : uranowy, torowy i aktynouranowy Każdy z tych szeregów kończy się jednym ze stabilnych izotopów.Elektroujemność jest to zdolność pierwiastków do przyciągania własnych lub obcych elektronów walencyjnych. Zależy ona od 3czynników:*ładunku jądra, (im większy tym większa)*promienia atomu,(im większy tym mniejsza) *ilości powłok elektronowych (im więcej tym mniejsza Wiązanie kowalencyjne (0>EN<0,4) Wiązanie spolaryzowane (0,4>EN<1,7)Wiązanie jonowe (EN>1,7)Wiązanie jonowe polega na elektrostatycznym przyciąganiu się jonów o przeciwnych ładunkach. Wiązanie to wytwarza się pomniedzy pierwiastkami I i II gr. Głównej a VI i VII grupy. At. Pierw. O małej elektrouj. Tracą elektrony i stają się dodatnie. Sub. O wiązaniach jonowych nie występują w postaci poj pary jonów ale tworzą struktury krystaliczne, a w kryształach są w pewnien regularny sposób rozmieszczone jony +i- .Sub. O wiązaniach jonowych są ciałami stałymi, krystalicznymi mają wys. Temp top. Po rozp.w wodzie przewodzą prąd elektr.
Wiązanie koordynacyjne utworzone jest przy pomocy pary elektronów pochodzących od atomu tego samego pierwiastka. Atom dostarczający parę elektronów nazywa się donorem, a pobierajacy pare elektronowa nazywa się akceptorem. Strzałka od atomu donora do atomu akceptora Wiazania metaliczne: powstaja w wyniku przekształcenia się atomów tego samego pierw. W zbiór kationów i poruszający się anionów. Wiązanie metaliczne tak jak jonowe jest wiazaniem bezkierunkowym, z tego wynikaja nastepujace cechy: *dobre przewodnicto ciepła i prądu *plastyczność, kowalność, połysk metaliczny* emisja foto i termo-elektronowa Wiązania wodorowe: Jest to wiązanie miedzycząsteczkowe polega ono na stałym oddziaływaniu elektrostatycznym pomiędzy kowalęcyjnie związanym atomem wodoru należacym do jednej cz. A atomem silnie elektroujemnym należacym do drugiej cz.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Podobne tematy