profil

Lornetka

poleca 85% 332 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Lornetka składa się z trzech głównych części optycznych: obiektywów, pryzmatów i okularów. Obiektywy służą do zbierania jak największej ilości światła. Aby powiększyć obraz uzyskany przez obiektywy i skierować go do naszego oka. Pomiędzy obiektywem a okularem znajduje się układ pryzmatów, które służą do odwrócenia obrazu, tak aby po przejściu przez cały instrument, lornetka dawała obraz prosty.

2. Lornetka składa się z trzech głównych części optycznych: obiektywów, pryzmatów i okularów. Obiektywy służą do zbierania jak największej ilości światła. Aby powiększyć obraz uzyskany przez obiektywy i skierować go do naszego oka. Pomiędzy obiektywem a okularem znajduje się układ pryzmatów, które służą do odwrócenia obrazu, tak aby po przejściu przez cały instrument, lornetka dawała obraz prosty.

3. W drugim systemie, zwanym po polsku dachowym, obiektyw oraz pryzmaty i okular są ustawione w jednej linii. Daje to bardziej zwartą budowę niż w systemie Porro. Zaleta ta może być ważna dla np. miłośników sportów ekstremalnych, alpinistów, myśliwych czy ornitologów, którzy biegają z lornetką po lesie czy górach i cenią sobie jej niewielkie rozmiary. Ceną za mniejszą szerokość jest większy stopień komplikacji optyki w systemie dachowym niż w systemie Porro. Wiązka światła w systemie dachowym jest najpierw rozdzielana na dwie, a potem ponownie łączona w jedną. Aby zrobić to dobrze i zapobiec przesunięciom fazowym zmniejszającym kontrast i rozdzielczość uzyskiwanych obrazów, elementy optyczne w systemie dachowym muszą być najwyższej jakości. Odbija się to oczywiście na cenie. Lornetka typu dachowego, dająca obrazy o takiej samej jakości jak lornetka typu Porro, jest około 2-3 razy droższa.

4. Parametry większości lornetek producentów ze średniej i górnej półki cenowej. W sumie184 modele lornetek firm takich jak: Docter, Fujinon, Kahles, Leica, Leupold, Minolta, Minox, Nikon, Olympus, Optolyth, Pentax, Steiner, Swarovski, Vixen i Zeiss. Następnie zostały podzielone na grupy lornetek małych, średnich i dużych. W tych grupach zostały porównane średnie wagi i rozmiary zarówno lornetek dachowych jak i Porro. Wnioski nie są tak jednoznaczne jak producenci sprzętu chcieliby nam zasugerować.

5. Praktyka uczy nas bowiem, że lornetki dachowe są znacznie węższe od lornetek Porro, ale są przy tym zacznie od nich dłuższe. Aby je obiektywnie porównać warto więc ocenić powierzchnię zajmowaną przez lornetkę, gdy patrzymy na nią z góry.

6. W przypadku lornetek najmniejszych wszystko wydaje się być w zgodzie z obietnicami producentów. Lornetki w systemie Porro są 37% większe i 14% cięższe od swoich koleżanek z pryzmatami typu dachowego.

7. Niespodzianka czeka nas jednak, gdy przejdziemy do większych lornetek, które w zasadzie są najczęściej używane w myślistwie, ornitologii czy turystyce. Lornetki dachowe o obiektywach od 40 do 42 mm ważą średnio 759 gramów, natomiast lornetki Porro tylko 696 gramów, czyli około 10% mniej! Jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię większą kompaktowością mogą popisać się dalej lornetki dachowe. Zysk w rozmiarach na korzyść lornetek dachowych zmalał jednak z 37% do 28%.

8. W przypadku największych modeli spotykamy się z podobną sytuacją. Średnia waga lornetek dachowych wynosi 1176 gramów, podczas gdy te w systemie Porro są prawie 100 gramów lżejsze! Lornetki dachowe, choć dłuższe od Porro, wygrywają jednak z nimi pod względem zajmowanej powierzchni. Zysk w kompaktowości lornetek dachowych wynosi w tym przypadku 27%.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata