profil

Kalkulacja i plan ramowy

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-01
poleca 83% 347 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

PROGRAM RAMOWY IMPREZY
Impreza wyjazdowa szkolna
Wycieczka autokarowa, organizowana od 5 do 6 czerwca 2019r.

STRASZEWO-WARSZAWA-STRASZEWO

DZIEŃ 1 - 5.06.2019r. (wtorek)


- godz. 700- zbiórka przy Szkole Podstawowej w Straszewie.

- godz. 720- ok. 1120- przejazd ze Straszewa do Warszawy (359km).

Szacowany czas przejazdu ok. 5 godz.

- godz. ok. 1200 – przyjazd uczestników imprezy do Warszawy. Robienie pamiątkowych zdjęć przy Pomniku Syrenki Warszawskiej
Warszawska Syrenka – symbol Warszawy, a także element jej herbu. Nie wiadomo, skąd syrena wzięła się w herbie Warszawy, w każdym razie była w nim już w II poł. XVI w. Wtedy jednak syrena ta miała zupełnie inny kształt niż dzisiaj. Miała ona tułów ptaka, ludzkie ręce, ogon ryby i ptasie nogi zakończone pazurami; prawdopodobnie średniowieczni mieszkańcy miasta nasłuchali się opowieści o dziwnych stworach żyjących w zamorskich krainach, a opowieść o syrenach szczególnie im się spodobała. Więcej informacji na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Warszawska_Syrenka

- godz. 1220 – „Relaks z historią”.
Naszą spacerową imprezę zaczynamy od przejścia w kierunku ulicy Wiejskiej odchodzącej w lewym rogu placu od Hotelu Sheraton, mijając po prawo pomnik Wincentego Witosa - działacza ruchu ludowego.

Idąc ulicą Wiejską po lewej stronie napotykamy na zachowane rogatki miejskie - małe domki dla straży miejskiej. Kilka kroków dalej widzimy budynek Sejmu i Senatu RP z charakterystycznym stożkowym dachem Sali Posiedzeń. Sam kompleks został wzniesiony w latach 1927-28 i zaskakuje swoją filigranową, niewysoką zabudową. Po prawej zaś stronie wznosi się stosunkowo niedawno postawiony, strzelisty pomnik Armii Krajowej.

Od budynku sejmu kierujemy się w prawo ulicą Piękną w kierunku Al. Ujazdowskich. Znajdujemy się teraz w najbardziej eleganckiej dzielnicy miasta gdzie znajdują się liczne ambasady i placówki dyplomatyczne. Skręcamy w lewo w Aleje Ujazdowskie.

Idąc wzdłuż ulicy po lewej stronie trzymamy się Parku Ujazdowskiego, uroczego miejsca na spacer i odpoczynek, którego największą atrakcją jest waga Hessa z 1912 roku oraz pomnik Ignacego Paderewskiego. Po prawej stronie parku mieszczą się posesje ambasad, które zajęły po pod swoje siedziby urocze pałacyki. Wędrując po parku oczy nasze cieszyć będą fontanny, sfinksy, amfory oraz kopie słynnych dzieł sztuki m.in. Dawida Donatella.

Wychodząc z parku, kierujemy się dalej aż do ruchliwego Placu na Rozdrożu, gdzie pas zieleni został brutalnie przerwany przez Trasę Łazienkowską pobudowaną w latach 80-tych. Z estakady nad trasą widzimy wstążkę Mostu Łazienkowskiego oraz wieżę Zamku Ujazdowskiego, który jest kolejnym celem na trasie naszej wycieczki. Aby tam dotrzeć, po przejściu na druga stronę ulicy, skręcamy w lewo i zagłębiając się w park, po około 200 metrach docieramy do celu.

- godz. ok. 1330 – zwiedzanie Zamku Ujazdowskiego.
Zamek Ujazdowski pierwotnie został zbudowany jako siedziba książąt mazowieckich na skraju skarpy wiślanej. Licznym przebudowom zamek poddawali kolejni królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV, August Mocny oraz Stanisław Poniatowski. To tutaj jednak powstała pierwotna siedziba książąt mazowieckich oraz osada - Jazdów, na długo przed wybudowaniem Zamku Królewskiego na Starym Mieście. Na uwagę zasługuje widok z tyłu budynku na kanał tworzący oś widokową pobudowany w starorzeczu Wisły. Obecnie w zamku znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej.

- godz. ok.1500 – zwiedzanie Zamku Królewskiego.
Zamek Królewski - rezydencja królewska. Obecny kształt budowli nawiązuje do VII i VIII wieku. Nad zachodnim skrzydłem zamku króluje Wieża Zygmuntowska z zegarem. Zamek został całkowicie zniszczony po upadku Powstania Warszawskiego w 1944 r. Jego rekonstrukcja została oficjalnie zakończona w roku 1984, ale po dziś dzień gromadzone są eksponaty z czasów przedwojennych. Na szczególną uwagę zasługują: Sala Senatu przypominająca wystrojem wydarzenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Przedpokój Senatorski - poczekalnia dla umówionych na audiencje u króla z obrazami Canaletta przedstawiającymi ówczesne śródmieście Stolicy, a także Kaplica oraz Stara Sala Tronowa. Nie można ominąć także innych przepięknych sal zamku jak Sala Rycerska, Gabinet Marmurowy czy najbardziej wystawną Salę Balową.
Więcej informacji na stronie http://www.thevisitor.pl/relakszhistoria.php

- godz. ok.1800 – czas wolny dla uczestników

- godz. 1930 – obiadokolacja w miejscu zakwaterowania (hotel „Atos”).

Więcej informacji na stronie http://www.puhit.pl/index
- godz. 2100- 800 – nocny odpoczynek w hotelu „Atos”.

DZIEŃ 2 6.06.2019r. (środa)


- godz. 800- 830- śniadanie w miejscu zakwaterowanie

- godz. 845- ok. 1000 – zwiedzanie Lotniska Krajowego Okęcie, taras widokowy

- godz. ok. 1020 – zwiedzanie Kościoła Świętej Anny z wejściem na wieże Kościoła
Świętej Anny z widokiem na Stere Miasto i prawobrzeżną Warszawę.

Kościół Św. Anny - kościół akademicki. Świątynia swym początkiem sięga 1454 roku. Kilkakrotnie niszczona, wraz z XVI wieczną dzwonnicą tworzy obecnie imponującą mieszankę stylów. We wnętrzu panuje jednak barok ze swoim przepychem i bogactwem wystroju, z najpełniej zachowanym oryginalnym wyposażeniem spośród wszystkich warszawskich zabytków.

- godz. 1130 – wychodzimy z kościoła kierujemy się w prawo w kierunku Kolumny Zygmunta.
Kolumna Zygmunta - wystawiona została królowi Zygmuntowi III Wazie w 1644 r. przez jego syna, Władysława IV, dla wzmocnienia własnego wizerunku jako monarchy o zasłużonych przodkach. Tak jak cała Starówka, Kolumna również została zniszczona w czasie burzliwej historii Stolicy. Pozostałe części dawnej kolumny ułożono z boku Zamku Królewskiego (można je dotknąć i obejrzeć!).

- godz. ok. 1150 – zwiedzanie Starego Miasta między innymi Rynku na Starym Mieście, Barbakanu
Stare Miasto. Obecny wizerunek jest rekonstrukcją, gdyż po upadku Powstania Warszawskiego 90% tego miejsca hitlerowcy zrównali z ziemią. Wpisane na listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Stare Miasto jest prawdziwą wizytówką Warszawy.

W XVIII wieku Rynek na Starym Mieście był najważniejszym placem Warszawy. Organizowano tu uroczystości, jarmarki, a nawet wykonywano wyroki. Swój stylowy charakter zawdzięcza przede wszystkim kamienicom z XVII wieku. Pośrodku stał niegdyś ratusz i kramy, które rozebrano w 1817 roku. Kamienice wokół Rynku zniszczone w 1944 roku zostały zrekonstruowane, przywrócono im wygląd z 1 połowy XVII i XVIII wieku, fasady ozdobiono polichromią. Obecnie jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Warszawy. Przy Rynku i sąsiednich uliczkach jest wiele kawiarenek, sklepów z pamiątkami oraz salonów wystawowych.

Barbakan, dawniej pełniący strategiczną funkcję w systemie miejskich murów obronnych, dziś przyciąga wielu malarzy wystawiających swoje prace oraz muzyków umilających spacery po Starym Miećcie. Barbakan wraz z murami obronnymi został wybudowany w 1548 roku tworząc linię obronną na długości około 1200 m.
Więcej informacji na stronie http://free.polbox.pl/p/psbor/starem.htm

- godz. 1345- 1445 – obiad w hotelu „Atos”

- godz. 1500- 1630 – zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki powstał w latach 1952-1955 jako "podarunek od ZSRR bez możliwości odmowy". Jest wybitnym przykładem architektury socrealizmu. "Największy" konkurent Syrenki do miana symbolu Warszawy, jest najwyższym budynkiem Stolicy oraz Polski o wysokości 234,5 m. Objętość pałacu to podobno 80.000 m3, do budowy zaś zużyto około 40 milion-w cegieł. Jest przykładem kontrowersyjnego stylu architektonicznego. Jedni uważają go za arcydzieło, dla innych jest "kiczem", zaś dla młodych ludzi, którzy nie bardzo pamiętają okoliczności jego powstania, jest przyjaznym i atrakcyjnym miejscem do zabawy i rozrywki. Dla przyjezdnych Pałac jest wyśmienitym punktem orientacyjnym, widocznym niemal z każdej części miasta. Mieści się w nim około 3200 pomieszczeń, z czego wiele z nich to znane w całej Polsce teatry: Dramatyczny, Lalka, Studio. Tu też znajdują się olbrzymia Sala Kongresowa oraz miejsca rozrywki: nowoczesny Multipleks, dyskoteka, basen, kasyno czy ekskluzywna restauracja "Quo Vadis". To właśnie w Pałacu odbywają się cykliczne imprezy światowej sławy np. Festiwal Jazz Jamboree czy Międzynarodowe Targi Książki, oraz Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warszawa.

- godz. 1645 – wyjazd z Warszawy.

- godz. ok. 2130– planowany powrót do Straszewa, parking przy Szkole Podstawowej w Straszewie

RAMOWY PROGRAM IMPREZY MOŻE ULEC ZMIANIE!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut

Ciekawostki ze świata
Typ pracy