profil

Świat hellenistyczny

poleca 84% 2663 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Piramida Cheopsa Posąg Zeusa Olimpijskiego Mauzoleum w Halikarnasie

W IV w. p.n.e., po śmierci Aleksandra Wielkiego jego imperium zostało podzielone na kilka królestw rządzonych przez dawnych dowódców wojsk macedońskich. W założonych przez nich na Bliskim Wschodzie państwach rozwijała się kultura hellenistyczna. Była ona połączeniem wpływów greckich z tradycją miejscową. Stworzono wtedy listę "siedmiu cudów", czyli najbardziej zadziwiających budowli i rzeźb świata.

1. Piramidy egipskie wybudowano w III tysiącleciu p.n.e. w Gizie jako grobowiec trzech faraonów: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. sa one jedynym "cudem" świata starożytnego, który zachował się do naszych czasów.

2. "Wiszące ogrody" Babilonu, według legendy, powstać miały za panowania królowej Semiramidy. Rosły one na pokrytych ziemią i sztucznie nawadnianych, płaskich tarasach królewskiego pałacu. Archeolodzy odkryli pozostałości takich konstrukcji z VII w. p.n.e.

3. Posąg Zeusa Olimpijskiego wykonany został w V w. p.n.e. przez najwybitniejszego rzeźbiarza starozytnej Grecji-Fidiasza. Ogromna rzexba siedzącego boga, pokryta złotem, płytkami kości słoniowej i drogimi kamieniami, była najcenniejszym skarbem świątyni w Olimpii.

4. Świątynię Artemidy w Efezie budowano kilkakrotnie. W 356 r. p.n.e. podpalił ją szewc Herostrates, chcąc w ten sposób zdobyć wieczną sławę. Na miejscu spalonej świątyni wzniesiono nową, jeszcze wspanialszą.

5. Kolos rodyjski, czyli stojący na wyspie Rodos ogromny posąg boga słońca Heliosa, wykonany został około 290 r. p.n.e. Miał 37 m wysokości i był w całości odlany z brązu. W 227 r. p.n.e. zawalił się podczas trzęsienia ziemi.

6. Latarnia alekstandryjska zbudowana została około 300 r. p.n.e. przy wejściu do portu w Aleksandrii. Płonący na jej szczycie ogień widać było na morzu z odległości 30 km.

7. Maulozeum w halikarnasie to ogromny grobowiec, wzniesiony ku czci władcy Azji Mniejszej-Mauzolosa. Zbudowano go w 353 r. p.n.e. i ozdobiono wspaniałymi rzeźbami. Do dziś wspaniałe grobowce wielkich ludzi nazywa się mauzoleami.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata