profil

Recenzja pedagogiczno- psychologiczna " o Zwyrtale Muzykancie"

poleca 85% 1402 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Recenzja pedagogiczno- psychologiczna

"O Zwyrtale Muzykancie"- Jan Wilkowski wg Kazimierza
Przerwy-Tetmajera


Bajkoterapia jest jedna z form, jaka można, a właściwie należy stosować w terapii z dziećmi. Jest to technika stosowana przede wszystkim wśród dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym. Jest to technika, w której dzieci chętnie biorą udział, uczą się p przez zabawę.
Spektakl "O Zwyrtale Muzykancie" jest jednym z przedstawień, które niosą ponadczasowe wartości i prawdy, jakie są coraz bardziej zapominane przez ludzkością. Jednocześnie forma, jaka wybrał reżyser Konrad Dworakowski dociera do serc i umysłów dzieci. Reżyser wykorzystał różnorodne konwencje sceniczne, które towarzyszą kolejnym scenom i stanom świadomości bohatera. Dużym walorem przedstawienia jest doskonały tekst: dowcipne dialogi i piosenki, przesączone góralską gwarą i mądrością. Widzowie zapamiętają na pewno nastrojową muzykę góralską, stworzona przez Piotra Klimek,ale we współczesnej aranżacji oraz scenografię według Mikołaja Malesza z charakterystycznymi, wyrazistymi lalkami.
Przedstawienie prezentuje jak można swoim postępowaniem i optymizmem życiowym pomagać innym ludziom, rozweselać ich, inspirować. Dzieci uświadamiają sobie ze Anioły i Diabły kierują życiem ludzkim, kusza i walczą o dusze, co może zaskutkować zmianą zachowania.
Po przez taka formę terapii można zrealizować następujące cele, mianowicie rozwinąć umiejętności interpersonalne, gdyż rozwój umiejętności zasadza się na ścisłym i jednoznacznym przekazywaniu uczuć i myśli. Ważne jest przekazywanie ciepła i sympatii1 - właśnie tak postępował główny bohater Janosik „zarażał” swoim optymizmem i pasją wszystkich wkoło bez względu na miejsce, w jakim się znajdował.
Przesłanie sztuki może również rozwijać akceptacje innych oraz samoakceptacje wynikające z postępowania góralskiego muzykanta. Janosik akceptował otoczenia jak również siebie samego, miał szacunek do siebie albo odwrotnie, nielekceważenie siebie, na ogół samoakceptacja idzie w parze z dużą zdolnością przystosowania się2.
Piękna, mądra i nie pozbawiona swoistego ludowego humoru opowieść o zwyrtałowej muzyce i janosikowej sprawiedliwości pozwala na refleksję zdecydowanie wykraczająca poza fabułę góralskiej opowieści.

Monika Kowalczyk

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Typ pracy