Agnieszka Holland urodziła się 28 listopada 1948 roku w Warszawie. Jest absolwentką liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. w 1971 roku ukończyła uczelnie FAMU - Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Muzycznej w Pradze. Już na początku swojej kariery zaczyna współpracować z Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Zanussim. W latach 1972-1981 należała do Zespołu Realizatorów Filmowych "X". Lata siedemdziesiąte to również realizacja przedstawień teatralnych dla Telewizji Polskiej. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiatych kręci własne filmy, jak również występuje w inscenizacjach innych reżyserów. Jej debiut w roli reżysera za który uważa się film Aktorzy prowincjonalni okazuję się fenomenalnym osiągnięciem, gdyż zdobywa w 1980 roku na festiwalu w Cannes nagrodę FIPRESCI - nagrodę od organizacji zrzeszającej krytyków filmowych z calego świata. Po kolejnych dwóch filmach w Polsce wyjeżdża za granice, aby tam kręcić. Agnieszka Holland była dwókrotnie nominowana do Oscara - najbardziej cennej nagrody w świecie filmowym. w 1985 roku w kategorii najlepszego filmu obcojęzycznego zostały nominowe Gorzkie żniwa, a sześć lat póżniej za najlepszy scenariusz adaptowany w filmie Europa, Europa. W swoich filmach używa własnych scenariuszy. Napisała scenariusze do kilku filmów Andrzeja Wajdy. Współpracowała przy trylogi Krzysztofa Kieśelowskiego Trzy kolory.
Filmy Agnieszki Holland są zawsze niezwykle ciekawe, najczęściej poruszając swery psychologiczne, poprzez mechanizmy rządzące życiem społecznym. Świat jest przedstawiony jako pułapka bez możliwości ucieczki - wzoruje się tu na prozie Milana Kundery, którego poznała podczas studiów, potem przetłumaczyła jego Nieznośną lekkość bytu. Akcja filmów przeważnie toczy sie w małej scenerii, gdzie ludzi cechuje postawa "ręka ręke myje".Ukazuje losy ludzi w tragicznych wydarzeniach. Inteligentny bohater stara się przeciwstawić panującym układom, blokując drogi awansu społecznego i działania na korzyść społeczeństwa, co w rzeczywistości rujnuje mu życie osobiste i rodzinne.Najczęciej pojawia się motyw śmierci: morderstwo, smobójstwo, umieranie. Filmy te nie jednokrotnie poruszają wartości etyczne i krytykują system polityczny. Rzeczywistość nie jest przedstawiana w kategoriach "czarne-białe". Świetnie wyczuta granica między własnymi przeżyciami, emocjami, a obiektywnym przedstawieniem sytuacji cechuje jej produkcje. W swoich filmach Agnieszka Holland często zawiera tematykę żydowską (gdyż jej ojciec był żydem). Świetnie odzwierciedlają sytuacje ludzi, głównie w latach siedemdziesiątych - w których to powstaje nurt kina moralnego niepokoju w którym idealnie odnajduje swoją role ta wybitna reżysreka. Jej najlepszymi filmami z tego okresu są: Kobieta samotna oraz Gorączka nagrodzona Złotymi Lwami Gdańskimi oraz Srebrnym Niedżwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie - uznanym festiwalu filmowym w Europie i na świecie.
Jednym z najlepszych filmów Agnieszki Holland jest bez wątpienia film z 1985 roku - Gorzkie żniwa. Akcja filmu toczy sie w czasie drugiej wojny światowej w roku 1942. Młoda żydówka Rosa Eckert będąca studętką w Wiedniu ucieka z transportu do obozu koncentracyjnego. Ukrywa się w lesie gdzie spotyka ją Leon Wolny - polski rolnik, który dorobił sie majątku przejmójąc za bezcen majątki uciekających lub pomordowanych Żydów. Zenon samotny, niemłody kawaler ukrywa dziewczynę w piwnicy i pomimo iż zmusza ją aby była jego Kochanką jest czuły i dobry dla niej. Rosa spędza miesiące u polskiego rolnika i gdy Zenon ma jedyyną szanse by sie ożenić (nie z Rosą) młoda Żydówka traktuje to jako zdrade, co kończy się tragedią.
Kolejną świetną produkcją jest Europa, Europa z 1990 roku, który był nominowany do Oskara. Krytycy zgodnie twierdzą iż jest to jej najlepszy film, pokazujący świetnie tragedię narodu Żydowskiego w czasach II wojny światowej. Produkcja ta opowiada o synu żydowskiego kupca - Sallego, który wraz z rodzina ucieka z Niemiec gdzie mieszkał od urodzenia, aby uciec przed prześladowaniami. Trawia do Łodzi, gdize jednak dosięga go Trzecia Rzesza podczas II wojny światowej, uucieka więc z bratem Izaakiem w stronę Rosjan. Podczas wspólnej ucieczki rozdzielają się. Sally najpierw trawia w ręce bolszewików, jednak gdy natchodzą Niemcy zostaje ulubionym żołnierzem Wermachtu. Lubią go wszyscy żołnierze, jak również dowódca, zostaje wysłany do Brunszwiku do szkoły Hitlerjugend. W armii Trzeciej Rzeszy przenika w niego nienawiść do ludzi niższej kategorii, jednak jest obrzezanym Żydem, co nie daje mu zapomnieć o jego korzeniach. Scenariusz powstał z prawdziwej historii Solomona Perela. W europie wszyscy świetnie znają wydarzenia z czasów II wojny światowej, jednak Agnieszka Holland zdobywa uznanie nie tylko tu ale również za oceanem, gdzie odbiega to od Hollywodzkich produkcji, jednak może dzieki swej prawdziwości przemawia do ludzi an całym świecie.
W twórczości Agnieszki Holland jest kilka zaskakujących pozycji.W 1988 roku nakręciła film Zabić księdza oparty na zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki. Ten film jest ponurym dramatem psychologicznym dążącym do pokazania powstania kiczu politycznego i religijnego. Kolejnym zaskoczeniem było nakręcenie przez Agnnieszke Holland w 2001 roku filmu o Kalifornii - Golden Dreams specjalnie na zamównie Disneylandu.
Teraz mieszka we Francji, należy do Europejskiej Akademii Filmowej, która przyznaje Felixy, dalej zajmuje się pracą reżyserską.
Najcenniejsze nagrody, wyróżnienia:
-W 1976 za film Niedzielne dzieci dostała nagrodę Główna w 1976 na MIFED (targi techniki mediów, tv, film, multimedia) w Mediolanie oraz nagrodę od "Gazety Olsztyńskiej" na I FPTTV (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej) w 1977.
-W 1980 roku za film Aktorzy prowincjonalni zdobyła nagrodę na festiwalu w Caness oraz w 1979 roku Grand Prix VII KSF "Młodzi i Film" w Koszalinie.
-W 1985 roku za film Gorzkie żniwa wyrużnienie na MFF w Montrealu, nominowany do Oskara.
- W 1990 Europa, Europa - scenariusz na podstawie wspomnień Salomona Perela. Nagroda za reżyserię na MFF w Viareggio w 1990; 1992 - nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, "Złoty Glob" dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, nominowany do Oskara.
-W 1998 r. na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jej gwiazdę w Alei Gwiazd.
-W 1999 roku została nagrodzona na festiwalu filmowym w Las Vegas za całokształt twórczości.
-W 2001 roku odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, gdyż wybitnie zasłużyła się dla kultury polskiej.
-W 2002 roku Nagroda Specjalna "Orzeł" za rwalizacje drogi twórczej w polsce i za granicą.