Europejski Dzień Bez Samochodu, obchodzony corocznie 22 września, jest międzynarodową kampanią, podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.
Komisja Europejska, zachęcona sukcesem „Europejskiego Dnia bez Samochodu”, podjęła dalsze inicjatywy. Począwszy od roku 2002 organizuje „Europejski Tydzień Mobilności” w okresie od 16 do 22 września.
Proponuję więc by nie tylko miasta mogły się włączyć do tych akcji, lecz przede wszystkim szkoły.
Takie są fakty
Samochody są dziś jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości życia w miastach. W ciągu godziny średnie drzewo liściaste wytwarza ok. 1200 litrów tlenu, człowiek zużywa ok. 30 litrów, a samochód 6000 litrów zamienia w spaliny. Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że liczba ofiar śmiertelnych spalin samochodowych wyraźnie przekracza liczbę ofiar wypadków! Co roku w Polsce ginie w wypadkach około 7-8 tysięcy osób, a 20 tys. zostaje inwalidami. Ponad 30% ludności w krajach Unii Europejskiej jest narażone na hałas, który powoduje zaburzenia zdrowotne. Masowa motoryzacja przyczynia się do m.in. otyłości, raka, alergii, nerwic i stresu.
Co Ty możesz zrobić?
1. Poruszaj się po mieście piechotą, transportem publicznym lub rowerem.
2. Popieraj działania lokalnych władz zmierzające do ograniczania ruchu samochodowego.
3. Rób zakupy w sklepie w pobliżu miejsca zamieszkania.
4. Bądź przeciwny przeznaczaniu terenów zielonych pod nową zbędną infrastrukturę dla samochodów (drogi, parkingi, stacje benzynowe).
5. Popieraj powstawanie przyjaznych ludziom i środowisku rozwiązań komunikacyjnych, m.in. osobnych pasów dla transportu publicznego, ciągów pieszych, ścieżek rowerowych, stref osiedlowych i stref z ograniczaniem prędkości do 30 km/godz.
6. Włącz się aktywnie w działalność społecznych organizacji ekologicznych.