Cechy ruchu obiegowego - jest to ruch wokół słońca, w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, jednostajny, po orbicie w kształcie elipsy. Pełen obieg trwa 365 dni 5 godz. i 49 min. Oś ziemska nachylona jest do płaszczyzny orbity pod kątem stałym 66,33`. Oś ziemska zachowuje położenie równoleżne do poprzedniego.
Następstwa ruchu obiegowego - zmiana wysokości słońca nad horyzontem w cyklu rocznym zmiana ilości energii słonecznej docierającej do powierzchni ziemi.
Charakterystyczne pozycje ziemi to:
- 22 marca - promienie prostopadłe padają na równik, na całej ziemi dzień i noc trwają po 12 h na biegunie południowym słońce zachodzi a na północnym wschodzie.
- 22 czerwca - promienie słoneczne padają prostopadle na zwrotnik raka na półkuli północnej dzień trwa ponad 21 h, a na południowej mniej nież 21 h na biegunie północnym trwa dzień polarny a na południowym noc polarna.
- 23 września - promnienie słoneczne są prostopadłe na równik na całej ziemi dzień trwa 21 h na biegunie północnym słońce zachodzi na południowym zachodzie.
- 22 grudnia - promienie słoneczne są prostopadłe na zwrotnik koziorożca, na półkuli południowej dzień trwa 12 h, a na północnej mniej niż 12 h na biegunie południowym trwa dzień, a na północnym noc polarna.
Ruch obrotowy ziemi - to ruch ziemi wokół własnej osi
Cechy ruchu - w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara pełny obrót trwa 23 h 56 min. i 4 sek.
Następstwa ruchu obrotowego - zmiana dnia i nocy, spłaszczenie ziemi przy biegunach, pozorny ruch sklepienia niebieskiego zmiana kierunku ciał swobodnie poruszających się na półkuli PN tor ruchu odbywa się na pewno na półkuli PD tor ruchu odbywa się w lewo. Istnienie prądów morskich ocieplenie lub ochłodzenie klimatu w sąsiedztwie przepływających prądów morskich na człowieku ruch wirowy "wymusza" rachubę czasu.
Czasy na ziemi - słoneczny, określany na podstawie położenia Słońca nad horyzontem. Południe słoneczne jest wtedy, gdy słońce góruje czas urzędowy.
Czas letni to czas wschodniowo europejski strefy południka 30 E
Czas zimowy to czas środkowo europejski strefy południka 15 E
Ruch wirowy - jest to ruch ziemi wokół własnej osi z zachodu na wschód, trwający 23 h 56 min i 4 sek. W tym czasie wszystkie miejsca na ziemi zakreślają okrąg, oprócz biegunów.
Następstwa ruchu wirowego ziemi - dobowa zmiana wysokości Słońca nad horyzontem (dzień i noc). - Spłaszczenie ziemi na biegunach - przemiszczenie się fali dobywów morskich (ciąg dobowy) - działanie siły corolisa która powoduje zmianę poruszania się ciał skręcenie wiatrów i prądów morskich na półkuli północnej w prawo, a na południowej w lewo.
drugie słowo od początku to rychu zamiast ruchu
blomn W mojej zasranej książce z geografi nie znalazły się takie informacje od ministerstwa zajebiście dziękuje dla ministerstwa za wydawane niepełne książki .. I za całe polskie szkolnictwo /./!! PORONIONE
ZAL
odpowiedz
SPOKO. Praca jest ok. A jak komuś błedy przeszkadzają to niech se je sam poprawi. Nie dość ze macie super prace to jeszczde narzekacie. Według mnie to ta praca na podsumowanie działu jest ok!!!