Na początek warto przytoczyć znaczenie słowa patriotyzm. Otóż jest to postawa szacunku ,umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia dla niej ofiar. Jest to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Dla mnie patriotyzm to uniwersalna wartość ,co postaram się udowodnić w dalszej części pracy na podstawie własnych spostrzeżeń ,czy też na bazie kilku lektur.
Wspaniały przykład „walki o ojczyznę” przedstawia nam książka pt. „Kamienie na szaniec”. Mowa jest w niej o czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Kilku młodzieńców zacięcie „walczy” o ojczyznę. Powstawają różne organizacje ,które prowadzą wojnę z okupantem. Zrywanie flag hitlerowskich ,malowanie i pisanie narodowo-wyzwoleńczych haseł ,rozbrajanie i mordowanie niemieckich oficerów oraz likwidowanie posterunków żandarmerii ma na celu pokazać wrogowi ,iż może państwo poniosło klęskę ,ale wciąż żyje. Alek , Rudy i Zośka to chłopcy ,którzy poświęcili swoją rodzinę ,zdrowie ,a nawet życie. Dumni i dzielni młodzieńcy są wspaniałym przykładem patriotyzmu.
Inną formę patriotyzmu przedstawia nam książka Stefana Żeromskiego pt. „Syzyfowe prace”. W tej powieści autor na podstawie własnych doświadczeń z dzieciństwa i lat młodzieńczych przedstawił obraz szkoły polskiej podczas zaboru rosyjskiego i walkę polskiej młodzieży z rusyfikacją. Można powiedzieć ,iż jest to książka autobiograficzna. Żeromski to Borowicz ,a Kleryków to nic innego jak Kielce
,czyli miasto gdzie uczył się i mieszkał Żeromski. Tytuł powieści "Syzyfowe prace" ma się odnosić do bezcelowych wysiłków zaborców rosyjskich mających na celu zrusyfikowanie młodzieży polskiej. Po pamiętnej lekcji polskiego u pana Sztettera, kiedy Zygier z pamięci deklamuje patriotyczny wiersz (Redutę Ordona), zmienia się atmosfera wśród młodzieży. Bernard staje się przewodnikiem w dochodzeniu kolegów do historycznej prawdy o Polsce i własnej świadomości narodowej. Nie można też zapomnieć o wspaniałej postawie księdza Wargulskiego. Wyrzucił on inspektora z kościoła ponieważ ten kazał śpiewać chórowi w języku rosyjskim.
Dzisiejszy patriotyzm objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Szacunek do języka w obecnych czasach jest bardzo ważny. Wielu młodych ludzi okalecza go poprzez wtrącanie do niego obcych wyrazów. Przejawem patriotyzmu jest także szanowanie polskiej kultury i tradycji. Jeśli chcemy zostać patriotami, nie powinniśmy naśmiewać się ze sposobu obchodzenia różnych ważnych świąt czy zabaw regionalnych. Przecież nie tylko nasz kraj ma różnego rodzaju stroje ludowe. Na przykład Austria – tam i mały, i duży, w ważne dla ich ojczyzny dni, ubiera się w odświętne ludowe stroje. Patriotą jest również człowiek, który bierze udział w wyborach. Dzięki niemu państwo polskie może być zarządzane w mądry i przewidywalny sposób przez kompetentnych przedstawicieli naszego narodu. Bardzo ważnym, a często pomijanym przez ludzi czynnikiem, kształtującym patriotę jest dbanie o wspólne mienie. Dbanie, czyli nie niszczenie ławek w parku, nie zaśmiecanie ulic i lasów odpadkami, nie rysowanie po murach ,ale troska o dobro wspólne.
W czasach wojny czy klęsk patriotyzm będzie inaczej postrzegany niż w czasach pokoju. Ktoś powiedział ,że: „patriotyzm to niestety, tak jak nieprzeciętna inteligencja, bardzo rzadka cecha charakteru.” Myślę ,że użyte przeze mnie argumenty udowodniły to ,że patriotyzm jest uniwersalną wartością
xubix