Promieniowanie – strumień cząstek lub fal wysyłanych przez ciało.
Rodzaje promieniowania:
promieniowanie elektromagnetyczne czyli fala elektromagnetyczna, Zmieniające się pole elektryczne wytwarza pole magnetyczne, a zmieniajace się pole magnetyczne wytwarza pole elektryczne.
promieniowanie świetlne – światło, promieniowanie widzialne odbierane przez siatkówkę oka ludzkiego
promieniowanie słoneczne, strumień fal elektromagnetycznych i cząstek elementarnych (promieniowanie korpuskularne) docierający ze Słońca do Ziemi.
promieniowanie rentgenowskie (promienie Roentgena, promienie X), to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, którego długość fali mieści się w zakresie od 5 pm do 10 nm. Zakres promieniowania rentgenowskiego znajduje się pomiędzy ultrafioletem i promieniowaniem gamma. Znanym skrótem nazwy jest promieniowanie rtg.
promieniowanie ultrafioletowe (nadfioletowe, nadfiolet) ultrafiolet, to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali krótszej niż światło widzialne i dłuższej niż promieniowanie rentgenowskie
promieniowanie podczerwone podczerwień, to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi.
promieniowanie mikrofalowe – mikrofale, to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali pomiędzy podczerwienią i falami ultrakrótkimi, zaliczane są do fal radiowych,
promieniowanie cieplne (termiczne) – promieniowanie elektromagnetyczne wysyłane przez każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego,
promieniowanie radiowe, promieniowanie elektromagnetyczne które może być wytwarzane przez prąd przemienny płynący w antenie.
promieniowanie akceleratorowe – promieniowanie elektromagnetyczne powstające w akceleratorach,
promieniowanie gamma – odkryty przez Thomsona elektron to wysokoenergetyczna forma promieniowania elektromagnetycznego.
promieniowanie tła (promieniowanie reliktowe), Promieniowanie to cechuje termiczny rozkład energii w widmie o temperaturze 2,7 K. Maksimum gęstości energii przypada na długość fali 1,1 mm. Stanowi ono pozostałość po wczesnych etapach ewolucji Wszechświata i przyjęto dla niego nazwę: promieniowanie reliktowe lub szczątkowe.
promieniowanie naturalne - promieniowanie radionuklidów zawartch w środowisku naturalnym,
promieniowanie plazmy – promieniowanie wytwarzane przez plazmę,
promieniowanie hamowania – promieniowanie elektromagnetyczne powstające podczas hamowania ciała (cząstki) obdarzonej ładunkiem elektrycznym,
promieniowanie korpuskularne (strumień cząstek)
promieniowanie jądrowe – strumień cząstek lub promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane podczas przemian jąder atomowych,
promieniowanie jąder – promieniowanie wysyłane przez wzbudzone jądra atomowe,
promieniowanie alfa – cząstki o dodatnim ładunki (+2) i masie równej 4u.
promieniowanie beta - krótkofalowe promieniowanie elektromagnetyczne podobne w swojej naturze do promieni Roentgena.
promieniowanie kosmiczne, promieniowanie złożone, zarówno korpuskularne jak i elektromagnetyczne, docierające do Ziemi z otaczającej ją przestrzeni kosmicznej.
promieniowanie jonizujące nazywamy klasę obiektów atomowych i subatomowych wywołujących jonizację ośrodka materialnego, tj. oderwanie przynajmniej jednego elektronu od atomu lub cząsteczki albo wybicie go ze struktury krystalicznej.
promieniowanie niejonizujące to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego), które nie wywołuje jonizacji[1] ośrodka, przez który przechodzi. Podział ten związany jest także z rodzajami oddziaływań na zdrowie ludzi i zwierząt w obszarze występowania tego rodzaju promieniowania.
SKUTKI PROMIENIOWANIA
1)SOMATYCZNE
WCZESNE
1. Choroba
popromienna
a) ostra
b) przewlekła
2. Miejscowe
uszkodzenie skóry
ODLEGŁE
1. Zmętnienie
soczewek i zaćma
2. Aberracje
chromosomowe
w komórkach
somatycznych
3. Nowotwory złoœliwe
4. Niepłodność
5. Zahamowanie
2)GENETYCZNE
1. Mutacje genowe
a) dominujące
b) recesywne
2. Aberracje
chromosomowe
w komórkach