profil

Nazizm i komunizm to ideologie pogardy i śmierci - rozprawka.

poleca 90% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moją pracę zacznę najpierw od wyjaśnienia dwóch pojęć: nazizmu i komunizmu. Tak więc: nazizm (niem. Nazi), zwany również narodowym socjalizmem (niem. Nazionalsozialismus) i hitleryzmem (od nazwiska głównego ideologa socjalizmu, twórcy \"Mein Kampf\" Adolfa Hitlera) to totalitarna ideologia, będąca brutalną, niemiecką wersją włoskiego faszyzmu, obowiązującą w Niemczech w latach 1933-1945. Natomiast komunizm (łac. communis - wspólny, powszechny), rozwinięty przez Włodzimierza Lenina, to ideologia zmierzająca do stworzenia społeczeństwa bezklasowego, w którym wszystkie środki produkcji znajdują się w posiadaniu wspólnoty. Te dwa wyżej opisane ustroje łączy jeden fakt - doprowadziły do pogardy i śmierci milionów ludzi. W pełni zgadzam sie z tezą sformułowaną w temacie: nazizm i komunizm to ideologie pogardy i śmierci. Na poparcie mojego stanowiska moge przywołać wiele różnych argumentów, które opiszę poniżej.
Po pierwsze; wymienione ideologie zebrały ogromne żniwo ofiar. We Francji wydano książkę pod tytułem: „Zbrodnia, terror, represja – Czarna księga komunizmu” autorstwa znanych historyków francuskich. Wydawcą był były komunista, Stephane Courtois. Można się z niej dowiedzieć, że partie komunistyczne wymordowały około 100 mln osób. Kolejne dane mówią o 25 mln ofiar narodowego socjalizmu, a więc była to „tylko” jedna czwarta w porównaniu z liczbą ofiar komunizmu. Nasuwa sie pytanie: Skąd tyle ofiar? Naziści mówili o przysługującej im przestrzeni życiowej, wiążącej się z rasizmem - wyższością pewnej rasy nad innymi. Tą pewną rasą była rasa aryjska - z tąd wynika wniosek, że rasy \"gorsze\" musiały służyć \"lepszym\". Niektóre \"gorsze\" rasy nie zasługiwały nawet na istnienie, np: Żydzi i Cyganie. Nie było takiej władzy komunistycznej, której nie towarzyszyłby terror, mordowanie, deptanie praw ludzkich, prześladowania, masowe przesiedlania i zabijanie. Zbrodnie podczas drugiej wojny światowej w Oświęcimiu, Mathausen i Dachau, nie były mniejszymi zbrodniami, niż zrzucenie bomby na Hiroszimę i Nagasaki - i tu, i tam ofiarami byli niewinni cywile, dzieci, kobiety i starcy. Nigdy człowiek tak bardzo nienawidził drugiego człowieka jak w ostatnim stuleciu.
Po drugie; w 1935r. wydano ustawy norymberskie, określające pozbawienie Żydów obywatelstwa Rzeszy itp. Pogarda człowieka do drugiej osoby bardzo dobrze jest przedstawiona w filmie Romana Polańskiego \"Pianista\". Po wkroczeniu Niemców do Warszawy, Żydzi zostają umieszczeni za murami getta. Pierwsze getto powstało w Piotrkowie Trybunalskim. Nieludzkie okrucieństwo i niewyobrażalne cierpienia są tam codziennością. Niemcy zaczynają wywozić Żydów do \"obozów pracy\" i rodzina głównego bohatera filmu, Władysława Szpilmana, jak tysiące innych, zostają zagnani do bydlęcych wagonów. Wtenczas nakazano Żydom nosic opaski na ramieniu z Gwiazdą Dawida. Sklepy i ośrodki kultury przekształcono w ten sposób, że mogli do nich wejść jedynie Niemcy. Hurtowo wysyłano ludzi do obozów koncentracyjnych na pewną śmierć, ponadto gestapowcy łapali ludzi z ulic i rozstrzeliwali ich. Niemcy tak bardzo chcieli doprowadzić do biologicznego wyniszczenia Żydów, że udzielający im pomocy Polacy mogli zginać za ich ukrywanie. Gdy w kwietniu 1943r. w getcie warszawskim wybuchło powstanie, wiedziano, że nie będzie ono miało szans powodzenia.
Po trzecie; dokument podpisany między ZSRR a Rzeszą zwany paktem Ribbentrop-Mołotow (od nazwisk ministrów spraw zagranicznych obu państw) 23 sierpnia 1939r. zacieśnił kontakty między agresorami. Polska miała niekorzystne położenie geograficzne - między krajem komunizmu i nazizmu. Musiała utrzymywać z nimi politykę równowagi, aby im \"nie podpaść\", podczas gdy te chciały doprowadzic do biologicznego wyniszczenia narodu polskiego. Później, gdy 22 czerwca 1941r. Rzesza zaatakowała ZSRR, sytuacja zmieniła się o 180 stopni - między dotychczasowymi sojusznikami zawiązała sie wojna. ZSRR z pomocą Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zwyciężył z Hitlerem, jednak to nie zakończyło sprawy polskiej. Na polskich terenach powstała cała sieć obozów koncentracyjnych i zagłady, z czego największym był Auschwitz. Zginęło tam ok. 1,1 mln osób. Zdecydowana większość – do 80% ludzi trafiających do Auschwitz-Birkenau nie doczekała się statusu więźniów. Byli to Żydzi zwożeni przez nazistów z gett i obozów przejściowych całej okupowanej Europy. Po selekcji i odseparowaniu od swoich najbliższych, przebywali ostatnią drogę z rampy kolejowej do rozbieralni, skąd byli wprowadzani do komór gazowych i w ciągu około 20 minut pozbawiani życia. Przed spopieleniem, ich zwłokom obcinano włosy i wyrywano złote zęby. Przeszukiwano też ciała w poszukiwaniu kosztowności. Nie ma natomiast dowodów na spotykane informacje o produkcji z tkanek podskórnych ofiar mydła.
Myślę, że te trzy argumenty wystarczą na potwierdzenie mojej tezy. Nazizm i komunizm to w każdym znaczeniu ideologie pogardy i śmierci. Powstały po to, aby zawładnąć światem, jednak im sie to nie udało. Myśl, że jedna rasa jest lepsza od drugiej, jest błędna - wszyscy jesteśmy tacy sami i niczym sie od siebie nie wyróżniamy. Straszliwy fakt, że podczas wojen oprócz milionów żołnierzy ginęli bezbronni i niewinni cywile - kobiety, starcy i dzieci, budzi we mnie dreszcz. Jeśli chodzi o pogardę, tutaj Niemcy byli aż brutalni i bezlitośni - łapanki gestapowców i rozstrzelanie cywilów z zimną krwią należą już na szczęście do przeszłości, o której musimy pamiętać. Podczas obchodów 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (nazwa obowiązująca od 1999r.) powołano w ramach muzeum Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. W końcu XX wieku Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedzało około 600 000 osób rocznie, mniej więcej połowa spoza Polski. W roku 2005 liczba ta wzrosła do miliona osób. Odbywają się tutaj co roku Marsze Żywych i inne wydarzenia upamiętniające.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata