Autorytet <łac.auctoritas= powaga moralna>
1.ogólnie uznana czyjaś powaga, wpływ, znaczenie;
2.człowiek, instytucja, doktryna, pismo itp. cieszące się w jakiejś dziedzinie lub w opinii pewnych ludzi szczególną powagą.
Ludzie szukają autorytetów, ponieważ muszą się do kogoś upodabniać, kogoś naśladować. Autorytetem może być sławna osoba, ktoś bliski, przyjaciel. Jest nim osoba czyniąca dobro, kochająca innych.
Człowiekowi potrzebny jest taki przywódca- osoba mogąca poprowadzić do walki, pracy, poświęcenia, dążenia do doskonałości. Taki autorytet jest więc człowiekowi bardzo potrzebny.
Spośród tylu wielkich ludzi moim autorytetem jest Theodore Roosvelt. Zycie nauczyło go ciągłej walki. Mimo że był słabego zdrowia, został bohaterem wojny amerykańsko- hiszpańskiej, gdzie służył w stopniu podpułkownika, prowadząc swój pułk,,Rough Rider Regiment”. W 1898 roku wygrał wybory na stanowisko gubernatora stanu Nowy Jork. To zapoczątkowało jego zwycięstwa wyborcze których efektem było stanowisko prezydenta USA. Ten to zaszczytny tytuł piastował przez dwie kadencje. Uważał, że rząd powinien pełnić rolę mediatora pomiędzy grupami, mającymi czasem inne lub sprzeczne poglądy ekonomiczne. Dlatego też jako prezydent starał się gwarantować sprawiedliwość zarówno pracobiorcom, jak i pracodawcom. Jego ulubione motto dotyczące polityki międzynarodowej brzmiało:,,Przemawiajcie łagodnie i noście ze sobą duży kij”.
Uzyskał pokojową Nagrodę Nobla będąc mediatorem podczas wojny rosyjsko- japońskiej. Za jego prezydentury utworzono wiele parków narodowych, rezerwatów przyrody i obszarów chronionych. W 1912 roku wystartował jako kandydat w wyborach prezydenckich po raz trzeci. Podczas kampanii wyborczej w Milwaukee został postrzelony w klatkę piersiową przez fanatyka. Mimo poważnej rany odzyskał zdrowie. Żywot swój zakończy w 1919 roku.
Postać prezydenta Roosvelta pokazuje nam, w jaki sposób w trudnych warunkach i pomimo wielu zagrożeń, można budować wielki autorytet i być wielkim przywódcą. Niech jego osoba będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania i zachętą do pracy nad samym sobą w imię wyższych celów.