profil

Alina

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-21
poleca 85% 105 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

Alina – bohaterka Balladyny Juliusza Słowackiego (wyd. 1839), córka wdowy, siostra Balladyny. Jest typową dla konwencji baśni i ballad ludowych dobrą i pokrzywdzoną dziewczyną, marzącą o lepszym życiu i poślubieniu księcia. Jednak wbrew tej konwencji żoną Kirkora zostaje jej zła siostra, chociaż to A. byłaby dobrą księżną. Różana, fiołkowooka A. „jako złote na zorzy aniołki” jest całkowitym przeciwieństwem bladej Balladyny zarówno pod względem wyglądu, jak i cech charakteru – pomaga matce i troszczy się o nią, jej szczere intencje i uczucie dla Kirkora („Ja kocham Kirkora./Ach nie dlatego, że Kirkor bogaty”) łączą się z pobożnością. A., nagrodzona za dobroć i pracowitość udanym zbiorem malin, co ma jej zapewnić względy Kirkora, pada ofiarą zazdrosnej siostry, sama stając się przyczyną swej zguby. Drażni bowiem Balladynę naiwną, bliską chełpliwości radością, prowokuje ją propozycją odstąpienia dzbanka i męża. Po śmierci A. nie przestaje odgrywać ważnej roli. Najpierw jej postać przybiera Goplana, aby dręczyć Balladynę, potem możliwość wskrzeszenia siostry oferuje morderczyni Pustelnik.
Sam duch zamordowanej pojawia się podczas uczty na zamku, a owo milczące widmo przypominające Szekspirowskiego ducha Banka straszącego Makbeta widziane jest tylko przez Balladynę. Podczas sądu oskarżycielem morderczyni A. jest Filon, który znajduje ciało zabitej i zakochuje się w niej. Zbrodnia dokonana na A. zostaje pomszczona przez piorun Boży, na mocy wyroku, jaki wydaje na siebie Balladyna.

ALINA
Siostro, jesteś blada, sina.
Kalinko moja! co tobie? co tobie?
Czemu ty blada? ach! jak to okropnie!
Przemów choć słówko! Usiądźmy tu obie
I mówmy ze sobą otwarcie, roztropnie,
Jak dwie siostrzyczki.
Siadają na murawie.
Ja kocham Kirkora.
Ach, nie dlatego, że Kirkor bogaty,
Że wielki rycerz, pan możnego dworu,
Że ma karetę złotą, złote szaty;
A jednak miło mi, ze chodzi w złocie,
Że miecz ma jasny, służebników krocie:
Bo to jak rycerz w bajce, co się rodzi
Z wielkiego króla i w lesie znachodzi
Jakąś zaklętą królewnę.

(J. Słowacki, Balladyna)

Warto wiedzieć: Na podstawie dramatu Słowackiego powstała opera Goplana (1896) W. Żeleńskiego oraz film Balladyna (2003) w reż. M. Trelińskiego. Ilustracje do dzieła Słowackiego stworzył F. Ruszczyc, obrazy nim inspirowane malowali: M.E. Andriolli, W. Gerson, W. Kotarbiński.

Magdalena Siwiec
Wydawnictwo Park

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata