profil

Cyklicznosc pracy serca

poleca 85% 377 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cykl pracy serca rozpoczyna sie od skurczu przedsionkow powodujacego wycisniecie z nich krwi do komor przez otwarte zastawki przedsionkowo-komorowe. Pod koniec tego skurczu, na skutek powstania przewagi cisnienia w komorach nad cisnieniem w przedsionkach, zastawki przedsionkowo-komorowe zamykaja sie, uniemozliwiajac powrot krwi do przedsionkow.

Po wykonaniu skurczu przedsionki rozkurczaja sie, co pozwala na ich ponowne napelnienie krwia naplywajaca z zyl. Rozkurcz przedsionkow naklada sie na okres skurczu komor.

Po napelnieniu komor krwia rozpoczyna sie skurcz. Trwa on dluzej i jest znacznie silniejszy niz skurcz przedsionkow. Komory kurcza sie gwaltownie co powoduje przy zamknietych zastawkach przedsionkowo-komorowych i zastawkach polksiezycowych cisnienie w komorach wzrasta do tego stopnia, ze staje sie wieksze niz w duzych naczyniach tetniczych, Dzieki temu otwieraja sie zastawki polksiezycowate aorty i pnia plucnego i krew jest wyrzucana do tetnic.

Rozkorcz komor zaczyna sie od zwiotczania ich miesniowki, co wywoluje spadek cisnienia w komorach, a gdy obnzy sie ono ponizej cisnienia w tetnicach, zamykaja sie zastawki polksiezycowate, uniemozliwiajac powrot krwi z tetnic do komor. Nastepnie otwieraja sie zastawki przerdsionkowo-komorowe i pierwsza porcja krwi z przedsionkow zaczyna wlewac sie do komor.

Po rozkorczu komor wystepuje okres przerwy, zwany pauza, w tym krotkim czasie miesien sercowy odpoczywa.
Pojawiajacy sie po okresie przerwy skorcz przedsionkow rozpoczyna nastepny cykl pracy serca i druga porcja krwi zostaje przekazana do komor.
Pojedynczy cykl serca wynosi przecietnie 800 ms. Objetosci krwi wyrzucane w czasie pojedynczego skurczu z kazdej komory sa takie same, ale cisneinie wywolane skurczem komory lewej jest okkolo 5 razy wyzsze od cisnienia, jakie wytwarza prawa komora. Krew przeplywajaca przez naczynia wlosowate traci prawie cala energie nadana jej przez skorcz komor. Powoduje to, ze w zylach wystepuje niewielkie cisnienie przepychajace krew w kierunku przedsionkow. Do napelneinia przedsionkow glownie przyczyniaja sie skurcze komor, ktore dzialaja zasysajaco na skutek przesuwania sie wowczas przegrody przedsionkowo-komorowej w strone koniuszka serca.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata