Rośliny o pędzie bulwy
Batat (słodki ziemniak) – jest rośliną często zastępującą ziemniaki w krajach położonych w strefie międzyzwrotnikowej. Licznie wykształcone jego korzenie boczne tworzą jadalne bulwy, których miąższ jest bogaty w skrobię, cukry i białko. Uprawiany jest przede wszystkim w krajach wschodniej i południowej Azji, przy czym w samych Chinach skupia się 88% światowych zbiorów.
Maniok – jest ważną roślina pokarmową w strefie międzyzwrotnikowej, z jego bulwiastych kłączy (do 10 kg wagi) po wysuszeniu i zmieleniu otrzymuje się bardzo pożywną mąkę zwaną „kassawą”. z mąki tej sporządza się również odżywczą kaszkę „tapiokę”. Najwiqcej manioku produkują: Brazylia, Tajlandia, Zair, Indonezja i Nigeria.
Trzcina cukrowa – z niej produkuje się większość cukru na świecie (około 60%), wymaga urodzajnych gleb, wysokiej temperatury i obfitych opadów. Miąższ łodygi, osiągającej 4-6 m wysokości, zawiera do 20% cukru. Główne obszary jej upraw są w krajach Ameryki środkowej i Południowej, w USA oraz na południu Azji.
Burak cukrowy - wymaga żyznych gleb, znacznej ilości wilgoci i ciepła oraz dużego nakładu pracy. Rozwinięta jest w krajach strefy umiarkowanej ciepłej Europy oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki Pn., Turcji i Chinach.