profil

Czy w dzisiejszych czasach patriotyzm jest pojęciem przestarzałym, czy też aktualnym?

poleca 85% 203 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

„Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym,
Ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale - ażeby kochać,
Badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny,
Którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.”
Bolesław Prus

Moim zadaniem jest rozstrzygnięcie tezy: „Czy patriotyzm jest pojęciem przestarzałym, czy też aktualnym”. Gdy zastanawiałam się długo nad tym pytaniem, stwierdziłam jednogłośnie, to nie będzie łatwe do stwierdzenia, ale na podstawie wybranych przeze mnie argumentów z życia postaram się Wam na to odpowiedzieć.
Pierwszym moim argumentem są współcześni ludzie, ponieważ, patrząc na nich, codziennie stwierdzam, iż brak im ducha patriotyzmu, są zmęczeni pracą, za którą tak mało dostają i myślą o wyjechaniu do innych krajów w poszukiwaniu pracy, później być może osiedlenia się tam na stałe. Choć z drugiej strony w sytuacjach trudnych, w chwilach, kiedy są na przykład zawody między narodowe potrafimy się zjednoczyć i wspólnie kibicować, podpierać na duchu zawodników, bądź wspólnie rozwiązywać problemy.
Jako drugi argument pozwolę sobie przytoczyć cytat Adama Mickiewicza z „Pana Tadeusza:

„Polak, chociaż stąd między narodami słynny,
Że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny...”

W tym cytacie wyraźnie jest napisane, że Polak, choć jest słynny po za Polską, kocha ją bardziej niż swoje życie, tak było kiedyś, a jak jest dziś? Teraz Polak, gdy jest sławny wyjeżdża do innych krajów, żeby pokazać, to, że żyje, jak żyje, że tak naprawdę kocha swoje życie, a Polska, co z nią czyżby odeszła w zapomnienie, nie kochają już Naszej Polski?
Ja czuję, że jestem patriotyczką, że dla Polski zrobiłabym wiele, mam rodzinę w Niemczech, są Polakami i nie zapominają o niej, mówią do siebie po Polsku, wspominają Polską historie, świętują Polskie daty i rocznice, mimo to, że mieszkają w innym kraju są patriotami, tak jak ja i wiele moich rówieśników oddalibyśmy za Polskę życie, nie okazujemy tego, na co dzień, wstydzimy się, tego, że jesteśmy Polakami, nie, kochamy swoją ojczyznę, rozmawiamy o niej, o polityce, wiemy, że nie jest najlepiej i choć nie zawsze się staramy, o to, by było lepiej, to zawsze myślimy o niej, o tym jak wiele zawdzięczamy jej, ile dzięki niej mamy, jestem dumna, że jestem Polką i pamiętam, jak ciężko nasi przodkowie walczyli o jej dobro, o Niepodległość, pamiętam to i szanuje.
Ostatnią motywacją na znalezienie odpowiedzi na moją tezę, podam przykład wiadomości z Internetu:
„Patriotyzm to szacunek dla ludzi, miejsca oraz rodzimej tradycji. Jest uczucie, ale i postawa, która skłania do pracy na rzecz wspólnego dobra, nawet, jeśli czasem trzeba coś poświęcić. Dzisiaj w Polsce wielu ludzi zadaje sobie pytanie o sens patriotyzmu oraz jego znaczenie.
Kampania społeczna, która się rozpoczęła, ma zachęcić do refleksji i dyskusji na temat współczesnego patriotyzmu. Bohaterami tej akcji są konkretne postaci: świadkowie historii XX wieku z jednej strony, a z drugiej współcześni, młodzi Polacy.
Świadkowie historii opowiadają o swoim doświadczeniu oraz przekazują, czego wymagała miłość ojczyzny w czasie wojny i w warunkach komunistycznego reżimu. Młodzi obywatele zaś demonstrują swoje osobiste osiągnięcia oraz chęć odkrywania Polski i życia w niej. Te dwa pokolenia, zdawałoby się dwa światy, łączy patriotyzm. Jest to wspólne doświadczenie starszych i młodszych, którzy jednak wyrażają je we właściwy swojemu pokoleniu sposób.
Patriota czerpie inspirację z historii i tradycji, ale zawsze jest zwrócony ku przyszłości, stawia sobie, bowiem pytanie, co robić, aby w Polsce działo się coraz lepiej. Stąd mowa o patriotyzmie jutra. Ale Patriotyzm Jutra to także program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu wiele organizacji i ruchów może otrzymać wsparcie finansowe na realizację projektów z zakresu edukacji obywatelskiej. Poprzez tę akcję chcemy zachęcić do składania projektów do tego programu - w ten sposób możemy się wspólnie przyczynić do umacniania postaw obywatelskiego patriotyzmu w Polsce.”
W moim powyższym przykładzie chodzi mi o to, że Polacy starają się, by nie zapomnieli w przyszłości, że są Polakami, by nie zapomnieli o patriotyzmie, ażeby pamiętali, co to jest patriotyzm i by mieli jego ducha w sobie, no, bo niby, po co są te wszystkie kampanie, po co uczą nas w szkołach historii Polski i jeżyka ojczystego, po co obchodzimy Święta Narodowe, tylko po to, aby nie zapomnieć, że każdy Polak na zawsze zostanie Polakiem i, że jak każdy Polak ma obowiązki, żeby nie zapomniano w przyszłości słowa PATRIOTA, w głębi duszy ono w nas jest i będzie dzięki nam, jeśli nie przestaniemy być Polakami.
Na zakończenie napisze, że uważam, że słowo Patriotyzm jego znaczenie i wszystko, co z nim związane jest pojęciem współczesnym, bo żyje w każdym z nas, choć tego nie okazujemy, każdy wie, że jest w nas jakaś, choć najmniejsza cząsteczka tego. Mam nadzieje, że moje argumenty, choć nie każde to wykazują są wystarczająco przekonujące, na poparcie mojej tezy i mam nadzieje, że za kilkadziesiąt bądź kilkaset a nawet kilka tysięcy lat, wszyscy będą pamiętać o patrotyźmie, żyjącym w każdym z nas w przeszłości, teraźniejszości i w przyszłości na długie lata.



„Prawdziwym patriotą jest ten,
Który nie ze wszystkiego jest zadowolony w swej ojczyźnie,
To człowiek, który pragnie i walczy o to, by w niej było lepiej.”
Charles Dickens

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata