profil

Tarnów

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tarnów – miasto w południowej Polsce w województwie małopolskim, leżące nad rzeką Białą. Obszar wynosi 72,4 km², liczba ludności 117,6 tys. (2005). Znany od początków XII w., prawa miejskie uzyskał w 1330 r. W latach 1975-1998 Tarnów był stolicą województwa tarnowskiego.

Województwo
małopolskie

Prezydent miasta
Ryszard Ścigała

Powierzchnia
72,4 km²

Położenie 50 02' N
21 00' E

Liczba mieszkańców (2005)
- liczba ludności
- gęstość

117 560
1623,76 os./km²
Strefa numeracyjna
(do 2005)
(+48) 14
Kod pocztowy
33-100 do 33-110
Tablice rejestracyjne
KT


"Perła Renesansu" - tak o tarnowskiej Starówce mówią wybitni znawcy sztuki. Tarnów w dobie Renesansu był jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Piękny kościół parafialny, wspaniały ratusz, bogate polichromowane na zewnątrz kamienice mieszczańskie o ciekawej architekturze stwarzały wspaniały widok. W początkach XVI wieku Tarnów liczył około 1200 mieszkańców. Miasto posiadało mury obronne, wodociągi i kanalizację. Zamożni mieszkańcy trudnili się rzemiosłem i handlem. Właścicielem Tarnowa był w tym czasie wybitny polityk, człowiek światły i bywały w świecie, hetman wielki koronny Jan Tarnowski. Rezydencją hetmana był odziedziczony po przodkach zamek na Górze Św. Marcina, oddalonej od miasta o około 2 km. W latach dwudziestych XVI w. miasto Tarnów otoczone zostało nowymi fortyfikacjami, których fragmenty częściowo zrekonstruowane w latach 60. ubiegłego wieku można oglądać współcześnie.
Dziś możemy wędrować uliczkami Tarnowa i podziwiać renesansowe kamieniczki w Rynku, Dom Mikołajowski, Ratusz, przepiękne pomniki nagrobne w Bazylice Katedralnej oraz górujące nad miastem ruiny wspaniałego zamku rodu tarnowskich.


Z Tarnowem związani są:
*Roman Brandstaetter (ur. 3 stycznia 1906 w Tarnowie, zm. 28 września 1987 w Poznaniu) – polski pisarz, poeta, dramaturg i tłumacz. Wybitny znawca Pisma Świętego.
*Janusz Kołodziej (ur. 27 maja 1984 w Tarnowie) - polski żużlowiec, wielokrotny Mistrz Polski
*Tony Rickardsson (ur. 17 sierpnia 1970 w Grytas, Szwecja), żużlowiec szwedzki, honorowy obywatel Tarnowa (2006). Jeden z najbardziej utytułowanych żużlowców w historii. Sześciokrotny indywidualny mistrz świata
*Kazimierz Brodziński (ur. 8 marca 1791 w Królówce, zm. 10 października 1835 w Dreźnie) - poeta, historyk i teoretyk literatury, publicysta, tłumacz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
*Jerzy Karol Ablewicz (1 listopada 1919 - 31 marca 1990), duchowny katolicki, w latach 1962 – 1990 był biskupem tarnowskim
*Józef Zachariasz Bem (ur. 14 marca 1794 w Tarnowie - zm. 10 grudnia 1850 w Aleppo), artylerzysta, generał polski, feldmarszałek armii tureckiej, naczelny wódz powstania węgierskiego 1848-1849 i zastępca wodza drugiej rewolucji wiedeńskiej.
* Jan Szczepanik (ur. 13 czerwca 1872 w Rudnikach k. Mościsk - zm. 18 kwietnia 1926 w Tarnowie), polski wynalazca zwany "Polskim Edisonem" i "galicyjskim geniuszem".


HISTORIA

Tarnów jest w tym szczęśliwym położeniu, że jego dokument lokacyjny zachował się w oryginale i to w dobrym stanie, chociaż obecnie przechowywany jest w Bibliotece XX. Czartoryskich w Krakowie, gdyż w XIX w. zaginął, prawdopodobnie skradziony z archiwum tarnowskiego Magistratu.
Tarnów prawa miejskie uzyskał w 1330 r., nadał mu je król Władysław Łokietek. Ówczesnym właścicielem miasta był Spycimir Leliwita. Dlatego herbem Tarnowa stała się Leliwa, noszona przez Spycimira. Tarnów przaz wieki pozostawał miastem prywatnym, będąc własnoscią kolejno rodów Tarnowskich (potomków Spycimira, jednym z nich był hetman Jan Amor Tarnowski), Ostrogskich, Zasławskich, Sanguszków.
W osiemnastym stuleciu, po pierwszym rozbiorze Tarnów stał się częścią monarchii habsburskiej (Królestwo Galicji i Lodomerii). Paradoksalnie dzięki temu utworzono w Tarnowie biskupstwo, gdyż dotychczas pobliskie tereny podlegały biskupowi krakowskiemu, a Kraków znacznie później stał się na dobre częścią cesarstwa austriackiego. W dziewiętnastym wieku Tarnów znalazł się przy trasie kolei żelaznej, co sprzyjało rozwojowi miasta. W okresie międzywojennym w pobliskich Mościcach (obecnie dzielnica Tarnowa) zbudowano zakłady produkujące nawozy azotowe. Ich dyrektorem był m.in. znany na arenie ogólnokrajowej działacz polityczny Eugeniusz Kwiatkowski.
W czasie II wojny światowej Tarnów spotkało tragiczne "wyróżnienie". To stąd wyruszył pierwszy transport do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W czasie wojny miasto straciło znaczną część swoich mieszkańców, którą stanowiła ludność pochodzenia żydowskiego.
W 1975 r. Tarnów, w ramach reformy administracji został stolicą województwa, by w 1999 r., ponownie stać się mia
Pierwsze lata miasta.

Teren na którym lokowano miasto był wybrany z rozmysłem. Tuż po lokacji nabrał znaczenia szlak komunikacyjny prowadzący z Krakowa przez Tarnów, Ropczyce i dalej na Ruś. W pobliżu miasta przebiegał również dawny szlak wzdłuż dolin rzecznych Białej i Dunajca, z północy na południe do Węgier.

Jeszcze za życia Władysława Łokietka Spycimir otrzymał drugą po królu godność świecką w państwie, kasztelana krakowskiego w 1331 r. Po jego śmierci w 1333 r., stał się zaufanym doradcą i dyplomatą Kazimierza Wielkiego. Dnia 12 maja 1344 r. otrzymał Spycimir od tego władcy potwierdzenie na piśmie przywilejów swoich poprzedników, odnoszących się do Tarnowa i wsi przyległych. Miły królowi i wierny komes Spycimir, kasztelan krakowski, okazał wobec króla i jego doradców przywileje książąt Bolesława Wstydliwego i Leszka Czarnego oraz księcia, a później króla Polski Władysława, ojca Kazimierza; m.in. świadczące o tym, iż miejsce na którym jest lokowane miasto Tarnów zawsze, od początku było rycerskie, tak jak i okoliczne wsie. Sprawa więc jest jasna na terenie którego Tarnowa zostało lokowane miasto. Nie był to Tarnów należący niegdyś do benedyktynów tynieckich.

W dwa lata później, ze spisów świętopietrza dowiadujemy się o funkcjonowaniu w mieście parafii. Z tychże spisów wiadomo, że w 1352 r. miasto nazywane było Nowym Tarnowem, a w 1356 r. Tarnów Nowe Miasto. W dniu 27 marca 1352 r. zmarł Spycimir. Dziedzicem Tarnowa został jego młodszy syn Rafał, protoplasta Tarnowskich.stem powiatowym.


ZABYTKI
• Zabudowa rynku Starego Miasta (kamienice) wraz z późnogotyckim ratuszem (poł. XIV w. i katedrą (bazyliką mniejszą)
o renesansowe nagrobki rodu Tarnowskich w katedrze
o manierystyczne nagrobki rodu Ostrogskich
• Bima – pozostałość po starej synagodze
• Cmentarz żydowski - założony w 1583 roku.
• Kościół pw. Św. Trójcy (II poł. XVI)
• Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny
• Kapliczka św. Walentego (przełom XVIII-XIX)
• Pałac Sanguszków w Gumniskach
• Dworzec Kolejowy (1855)
• Park Strzelecki (1866)
• Ruiny zamku Tarnowskich (XIV)
• Klasztor i kościół ojców Bernardynów
• Stary Cmentarz (druga połowa XVIII)
• Pozostałości murów miejskich z XIV-XVI
• Pałac Ślubów (ok.1880)
• Mauzoleum gen. Józefa Bema
• Kościół xx. Misjonarzy pw. Świętej Rodziny
• Kościół pw. Św. Marcina na Górze Św. Marcina
• Dom Chemika w Mościcach
• Ratusz na Rynku
• Pałacyk w Parku Strzeleckim
Synagogi
W Tarnowie do 1939 roku było ponad 40 synagog. Oto niektóre z nich:
• Najstarsza Synagoga
• Stara Synagoga
• Nowa Synagoga
• Synagoga przy ulicy Goldhammera 1
• Synagoga Debory Menkes
• Synagoga Tempel
• Synagoga Icchaka Horowitza
• Synagoga cadyka Ungera

Interesującymi miejscami historycznymi są pozostałości po osadnikach żydowskich, którzy pojawili się na terenach dzisiejszego regionu tarnowskiego już w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o ich obecności pochodzą z 1445r.

Najstarszą część dzielnicy zamieszkałej niegdyś przez Żydów tworzą ulice Żydowska i Wekslarska. Zachowane tam kamienice, pochodzące z XVII i XVIII wieku, prezentują najbardziej charakterystyczny dla Żydów zwarty charakter zabudowy, z wąskimi przesmykami pomiędzy kamienicami, wąskimi sieniami oraz maluteńkimi podwórkami. Charakterystyczne są także, niespotykane w zachodniej części Starego Miasta, wąskie ściany frontowe. We framugach drzwi wejściowych można odnaleźć ślady po mezuzie, czyli zwoju pergaminu zawierającego fragmenty Tory. W niektórych domach zachowały się żelazne okiennice dawnych żydowskich sklepów.
Na ul. Żydowskiej znajduje się furtka prowadzącą do miejsca, w którym do czasów II Wojny Światowej stała synagoga. Jedynym zachowanym fragmentem zniszczonej przez Niemców najstarszej, XVII wiecznej, tarnowskiej synagogi jest Bima, czyli podwyższenie, z którego odczytywana jest Tora. Od 1996 odbywają się tu koncerty i występy artystyczne, organizowane przez Komitet Opieki Nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, w ramach obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich.
Tarnowski rynek był świadkiem męczeństwa i zagłady miejscowych Żydów podczas niemieckiej okupacji. Na narożnym budynku ulicy Żydowskiej wmurowano tablicę upamiętniająca likwidację tarnowskiego getta. W Muzeum Okręgowym, znajdującym się w kamienicach północnej pierzei rynku, zobaczyć można interesującą kolekcję judaików, spośród których najcenniejszymi są oryginał przywileju z 1667 r. oraz trzy Tory i dokumenty z ostatniej tarnowskiej bóżnicy.
Prowadząca na północ ulica Goldhammera, nazwana została dla upamiętnienia zasług dr Eliasza Goldhammera, wiceburmistrza Tarnowa. Po obu jej stronach znajdują się kamienice należące niegdyś do tarnowskiej elity. W budynku o numerze 1, mieścił się ostatni, czynny do 1993 r. dom modlitewny. Pod nr 3 znajdował się hotel Hermana Soldingera, najznakomitszy z tarnowskich hoteli. W Budynku Towarzystwa Kredytowego, którego prezesem był Herman Merz, dziś oznaczonym nr 5, w sieni znajdują się dwie tablice pamiątkowe z których jedna poświęcona jest właśnie Merzowi, a druga Eliaszowi Goldhammerowi. Na elewacji kamienicy znajdującej się po przeciwnej stronie ulicy, pod nr 6, zachowane są napisy w języku jidisz i polskim, reklamujące dania restauracyjne.
Parowy młyn grysikowy, założony przez Henryka Szancera w 1859 roku, który w bardzo szybkim tempie zwiększył swą wydajność, wpłynął znacząco na modernizację przemysłu młynarskiego w Galicji. W spółce Szancer i Freund uruchomili w 1865 roku drugi młyn parowy w Tarnowie. W latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku młyn ten płacił ośmiokrotnie wyższe podatki niż młyny na pruskim Górnym Śląsku, co świadczyć może o rozmachu inwestycji tarnowskich przedsiębiorców.
Żydowska łaźnia rytualna - mykwa, wzniesiona w 1904 r. w stylu mauretańskim, zapisała się niechlubnie w historii miasta. Stąd został odesłany pierwszy transport więźniów do Oświęcimia.
Cmentarz żydowski, jeden z najstarszych i najciekawszych cmentarzy w południowej Polsce, został założony w XVI wieku. Znajduje się na nim ponad cztery tysiące nagrobków. Dewastowany przez Niemców podczas okupacji, był miejscem masowych egzekucji Żydów z tarnowskiego getta, prowadzonych od czerwca 1942 do września 1943 roku. Po wojnie, w 1946 roku, żydowski rzeźbiarz Dawid Beker, ustawił na miejscu masowej mogiły pomordowanych pomnik, złamaną kolumnę, pochodzącą z ruin Synagogi Nowej (Jubileuszowej) w Tarnowie. Wyryty jest na niej w języku hebrajskim cytat "A słońce świeciło i nie wstydziło się...".
Cmentarz Żydowski założony w 1581 r., jest to jeden z najstarszych, stosunkowo dobrze zachowany, cmentarzy żydowskich w Polsce. Zajmuje powierzchnię 3,27 ha. Znajduje się tutaj kilka tysięcy nagrobków (macew i sarkofagów), najstarsze pochodzą z końca XVII w.

GOSPODARKA
Tarnów jest dużym ośrodkiem przemysłowym z dominującym przemysłem chemicznym (Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach), maszynowym (Zakłady Mechaniczne Tarnów, Fabryka Silników Elektrycznych "Tamel"), spożywczym (Zakłady Mięsne Mięstar wchodzące w skład Grupy Sokołów, Zakłady Mleczarskie Mlektar, Zakłady Przemysłu Chłodniczego Fritar), materiałów budowlanych (największa w kraju cegielnia: Leier-Tarnów S.A., Bruk-Bet), włókienniczym (Spółdzielnia Tarnowska Odzież), skórzanym (Przedsiębiorstwo Tarnokop), szklarskim (Huta Szkła Gospodarczego Tarnów wchodząca w skład Grupy Krosno S.A). W mieście istnieja liczne hurtownie, składy materiałów budowlanych, sklepy. Dobrze rozwinięty jest handel samochodami, istnieje wiele dobrze wyposażonych stacji obsługi samochodów.

EKOLOGIA
Zielone Perły Tarnowa
• Park Sanguszków
• Kantoria
• Miejski Park Kultury i Wypoczynku na Górze św. Marcina
• Rezerwat przyrody Debrza
• Lasek "Lipie"



EDUKACJA


Gimnazja
Gimnazjum nr 1 w Tarnowie
Gimnazjum nr 2 w Tarnowie
Gimnazjum nr 4 w Tarnowie
Gimnazjum nr 6 w Tarnowie
Gimnazjum nr 7 z oddziałami integracyjnymi im. J. Korczaka w Tarnowie
Gimnazjum nr 8 w Tarnowie
Gimnazjum nr 10 w Tarnowie
Gimnazjum nr 11 w Tarnowie


Licea Ogólnokształcące
I LO im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie
II LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego i Gimnazjum Dwujęzyczne im. św. Kingi
III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie
IV LO im. Jana Pawła II w Tarnowie
V LO im. Janusza Korczaka w Tarnowie
VI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Medycznych
VII Liceum Ogólnokształcące

Technika / Szkoły Zawodowe

Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych
Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 1
Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych
Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych
Zespół Szkół Budowlanych
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych
Zespół Szkół Technicznych
Zespół Szkół Kolejowych
Zespół Szkół Zawodowych nr 2
Zespół Szkół Agrotechnicznych i Samochodowych
Zespół Szkół Muzycznych
Zespół Szkół Plastycznych
Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna


Wyższe szkoły
Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie
Wyższa Szkoła Biznesu w Tarnowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie



MEDIA
W Tarnowie działa kilka lokalnych pism i oddziały ogólnopolskich i wojewódzkich gazet, działają także stacje radiowe i telewizja miejska. Gazety i pisma:
• Dziennik Polski
• Galicyjski Magazyn Informacyjny TEMI
• Gazeta Krakowska
• Małopolska Gazeta Studencka
• Tarnowski Gość Niedzielny
Radio
• Radio MAKS
• Polskie Radio Kraków Studio Tarnów
• Radio RDN Małopolska
Telewizja
• Małopolska Telewizja Kablowa
• Telewizja Kraków Studio w Tarnowie


INSTYTUCJE KULTURY
Teatry
• Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego
• Studencki Teatr Satyry Evviva L'arte
• Mościcka Fundacja Kultury
Muzea
• Muzeum Diecezjalne w Tarnowie (najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce)
• Muzeum Okręgowe w Tarnowie, posiadające 22 fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej, która powstała pod kierunkiem i z udziałem Jana Styki
• Muzeum Etnograficzne (oddział Muzeum Okręgowego)
Kina
• Kino "Marzenie"
• Kino "Millennium"
Domy Kultury
• Tarnowskie Centrum Kultury
• Pałac Młodzieży
• Mościcka Fundacja Kultury
Galerie i stowarzyszenia kulturalne
• BWA – Galeria Miejska
• Galeria "Sztyler"
• Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne
• Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier
• Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne
• Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz
Muzyka
• Centrum Paderewskiego
• Chłopięco – Męski Chór Katedralny "Pueri Cantores Tarnovienses"
• Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes"
• Tarnowski Chór GOS.PL
• Impresariat Inter-Art
• Agencja Artystyczna "Bajan"
• Agencja Imprez Artystycznych i Rozrywkowych "ART-Maks"
• Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego – ul. Mickiewicza 7
Biblioteki
• Miejska Biblioteka Publiczna

SPORT
Tarnów jest znanym ośrodkiem sportu żużlowego (Unia Tarnów, mistrzostwo Polski w 2004, 2005 r.) a także koszykówki i wspinaczki sportowej. Rozwija się tu również piłka nożna, piłka ręczna, judo, boks i inne dyscypliny.
Tarnowskie kluby sportowe:
• Unia Tarnów
• Tarnovia
• Tamel Tarnów
• Błękitni Tarnów
• Metal Tarnów
• Pałac Młodzieży Tarnów
• Iskra Tarnów
• UKS "Jedynka"
• TKS Kyokushin Karate
• Tarnowski Klub Tenisowy
Obiekty Sportowe
Hala Sportowa
Pływalnia letnia TOSiR
Pływalnia Kryta - atrakcje wodne
Kryta pływalnia
Unia Stadion żużlowo - piłkarski
Stadion ZKS UNIA
Stadion MKS "Tarnovia"
Tarnowski Klub Tenisowy
Korty tenisowe
Stado Ogierów Skarbu Państwa
Szkółka Jeździecka "Galop"
Miejski Klub Sportowy "Tarnovia"
Klub Sportowy Unia Tarnów "Dom Sportu"
Klub Sportowy "Tamel"
Zakładowy Klub Sportowy "Metal"
Klub Sportowy "Błękitni"
Tarnowski Klub Karate
Auto Moto - Club PTTK Azoty
Yacht Club "Orion"
Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Tereny rekreacyjne
siłownia
boisko do piłki nożnej
boisko do piłki siatkowej
boisko do piłki koszykowej
sztuczne lodowisko
Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego TOSiR







SZCZEGÓLNE WYDARZENIA
Dni Tarnowa - Festiwal Kultur to obchodzone co drugi rok święto Tarnowa. Jest to największa impreza kulturalna w mieście. Kilkudniowy przegląd różnych form artystycznych od przedstawień teatrów ulicznych, przez koncerty gwiazd aż po prezentacje folkloru zaprzyjaźnionych z Tarnowem regionów.
Dni Pamięci Żydów Galicyjskich organizowane są dla uczczenia pamięci 10 tysięcy mieszkańców miasta narodowości żydowskiej, wymordowanych przez hitlerowców w czerwcu 1942-go roku w lesie Buczyna. Programie Dni Pamięci obejmuje koncerty pod bimą, okolicznościowe spektakle, koncerty muzyki klezmerskiej. Można również zwiedzić z przewodnikiem cmentarz żydowski.
Malowana Chata to konkurs dla malarek ludowych z Powiśla Dąbrowskiego, którego celem jest podtrzymanie tradycji zdobienia domów oryginalnymi wzorami kwiatowymi. Każdego roku kilkudziesięciu uczestników staje do walki o nagrody. Najliczniejszą reprezentację stanowią malarki z "malowanej wsi" - Zalipia.
Turniej rycerski o złoty warkocz Tarłówny na Zamku w Dębnie jest jedną z największych imprez plenerowych w Małopolsce. Każdego roku gromadzi kilkunastotysięczną widownię z całej Polski. Główną areną pokazów jest fosa zamkowa, gdzie dzięki doskonałej widoczności i rozległemu terenowi mogą zaprezentować się różne formacje zbrojnych i jazdy.
Konkurs Palm i Rękodzieła Artystycznego w Lipnicy Murowanej pielęgnuje dawny zwyczaj sporządzania na Niedzielę Palmową kolorowych palm. Wówczas ich wysokość zależna była od wielkości i zamożności gospodarstwa. Dziś najwyższe z palm sięgają 30m. Konkurs połączony jest z licznymi imprezami towarzyszącymi, prezentującymi folklor okolic Lipnicy, w tym występy zespołów, pokazy i degustacje potraw regionalnych, wystawy prac twórców ludowych.


CIEKAWOSTKI
• Tarnów był pierwszym wolnym miastem w pozaborczej Polsce. Został wyzwolony z 30 na 31 października 1918 r. [1]
• 28 sierpnia 1939 roku na dworcu głównym w Tarnowie doszło do zamachu bombowego zorganizowanego przez niemieckich nazistów. [2]
• Pierwszy transport 728 więźniów do obozu Auschwitz-Birkenau wyruszył właśnie z Tarnowa, 14 czerwca 1940 roku.
• W Tarnowie działa jedyne w Europie Muzeum Romów (oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie)a także najstarsze w Polsce Muzeum Diecezjalne (pochodzi z 1888 roku).
• Tarnów jest miastem wielkokulturowym, na przestrzeni wieków zamieszkiwali w nim Polacy, Niemcy, Żydzi, Szkoci, Austriacy, Ukraińcy i Cyganie.
• Tarnów jest najcieplejszym miastem Polski, ze średnią wieloletnią temperaturą powietrza wynoszącą 8,8 C. Najcieplejsze miejsce w Polsce leży na terenie dawnej morelowni, przylegającej od zachodu do Parku Sanguszków.
• W Tarnowie rozpoczynają się Karpaty, najbardziej wysunięta na północ część Karpat to właśnie Góra św. Marcina
• Zespół Unii Tarnów w 2004 i 2005 roku zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski, a ponadto w 2005 roku trzy pierwsze miejsca w zawodach na Indywidualnego Mistrza Polski przypadły zawodnikom tarnowskich jaskółek.
• W Tarnowie dn. 16 września 2006 r. na stadionie Unii Tarnów w Mościcach odbył się jedyny w Polsce Turniej Pożegnalny sześciokrotnego Mistrza Świata Tony'ego Rickardssona tzw. "Final Lap" - "Ostatnie Okrążenie". Wystąpił on w nim jako reprezentant Jaskółek. Tym występem zakończył on swoją karierę w polskiej lidze żużlowej.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 16 minut

Ciekawostki ze świata