profil

Czarnobyl.

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czarnobyl (z ukr. Чорнобиль, z ros. Чернобыль, z ang. Chernobyl) – miasto na Ukrainie, w obwodzie kijowskim, nad rzeką Prypeć. Wzmiankowany w 1193, należał do Księstwa Kijowskiego. Od połowy XIV wieku należał do Litwy, w 1596 włączony do Korony. W XVI wieku ważny ośrodek handlowy położony przy szlakach wodnych. Czarnobyl podupadł w połowie wieku XVII w czasie powstania Chmielnickiego. Od 1793 w zaborze rosyjskim, w latach 1922–1991 w Ukraińskiej SRR. Prawa miejskie od 1941.
Obecnie Czarnobyl to miejsce znane głównie z awarii reaktora atomowego. W tamtejszej elektrowni 26 kwietnia 1986 nastąpiła największa katastrofa w dziejach elektrowni atomowych. Bezpośrednio w wyniku katastrofy zmarło 30 osób, ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną, a z otaczających elektrownię terenów w promieniu 30 km ewakuowano ponad 130 tys. ludzi, tworząc zamkniętą strefę ochronną. Reaktor typu RBMK-1000, który uległ awarii, pokryto betonowo-stalową osłoną; pozostałe trzy reaktory pracowały dalej, ostatni z nich (numer 3 - sąsiadujący z tym uległym awarii w 1986 r. pracował do 2000 r. Obecnie trwa remont osłony reaktora 4. Już w tym roku mają rozpocząć się prace nad podobną do hangaru przesuwną budowlą, która odizoluje ruinę do czasu ostatecznego rozwiązania. Kilkaset metrów od uszkodzonego reaktora wznoszone będą metalowe łuki, które połączone zostaną w jedną strukturę. Konstrukcja o wymiarach 150 na 200 m zostanie nasunięta na miejsce po betonowych szynach.
Według naukowców z Europy Zachodniej, władze ZSRR zbyt późno ogłosiły alarm narażając setki osób na wyjątkowe cierpienia.
W marcu 1979 r. niewiele brakowało, aby i w Stanach Zjednoczonych wydarzył się wypadek podobny do czarnobylskiego. Gdy w elektrowni Three Mile Island w Pensylwanii zawiódł układ chłodzenia, nastąpił wyciek radioaktywnej wody i gazu. Ewakuowano wtedy tysiące ludzi do czasu, aż kryzys udało się zażegnać.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata