5. BROŃ CHEMICZNA .BIOLOGICZNA ,KONWENCJONALNA ,NUKLEARNA.
Broń masowego rażenia dzielimy na konwencjonalną i nie konwencjonalną, biologiczna, chemiczną, nuklearna .atomową –jadrową. Broń chemiczna to różnego rodzaju gazy,związki paraliżujące,srodki przenoszenia tych gazów. Broń jadrowa towyrzutnie rakietowe ,rakiety bomby.
*BRON BIOLOGICZNA=> zastosowana pierwszy raz w USA w stosunku do Indii, przekazano zarażone koce .Najbardziej zaawansowany program prowadzi Irak. Warunki jakie musi spełniać państwoby je uznac za posiadacza broni:musi posiadac naukowo-techniczna baze,musi realizowac dany program, musi produkowac bron,posiadac magazyny,
Wyposażenie, specjalistyczne oddzialy wojskowe wyposażone w tą broń, W 1997r sporządzona liste państw, które posiadają broń biolog.:
*Chiny,
*Indie,
*Irak,
*Iran,
*Rosja,
*Pakistan,
*Korea Pół.
W 72r. Odbyła sie ważna konferencja dotycząca toksyn i broni biologicznej. Jest tam mowa o zakazie produkcji weszla w Zycie w 75r,
Broń biologiczna może znaleźć zastosowanie podczas ataku na pojedyncze osoby, oddziały wojska, a także ludność cywilną. Celem ataku biologicznego mogą być także jednorodne monokultury roślinne lub hodowle zwierząt gospodarskich (terroryzm socjoekonomiczny).
BRON CEMICZNA-> pod czas I wojny swiatowej Niemcy posiadaly 120tys ton broni chemicznej, jest nazywana Bronia ubogich . Konwencje Haskie z 1993r mówia o eliminacji,
Zlikwidowania ,zabronienia magazynowania tej broni. Mamy 4 panstwa które zadeklarowaly posiadanie tej broni:
*USA,
*Rosja
*INDIE,
*Korea poludniowa
Przykładem zastosowania jest Kuwejt ,11 wrzesnia ,w Polowie lat 90tych w ,metrze w Tokio .teatr na Dóbrowce
BROŃ JĄDROWA JEST OKREŚLANA BRONIA NUKLEARNA ,LUB MASOWEGO RAŻENIA,pojawila się w 1945roku,w USA, program badan trwal już w latach 20tych.Pierwsza roba miala miejsce na poligonie USA- Alangordome,WB ,Francja ,Rosja ,Chiny ,Pakistan i Indie.
MIEDZYNARODOWY ORGAN AGENCJI DO SPRAW ATOMOWYCH
Większośc państw posiadających broń jądrowa maja status stalego członka klubu atomowego . Dążenie do wyłącznie posiadania ,a nie rozpowszechniania broni atomowej tzw. Układ NTP z roku 1968r na ścisły związek z osągnieciem równowagi pomiedzy
USA ,a ZSRR. Kwestia poszerzenia klubu atomowego pojawiła się po rozpadzie ZSRR, na mocy porozumienia panstwa postradzieckie zobowiązały się do nierozpowrzechniania broni atomowej->1992r.Protokol Lizbonski dołączono do niego SALT 1. W układzie znjaduja się
Państwa ,które posiadają bron bądź te,które nie posiadają .Skład klubu atomowego jest znany,nie będzie poszerzany z powodu bezpieczeństwa ,oraz mocy jaka daje fakt posiadania broni atomowej.
TRIDA ATOMOWA->to wszystko co się miesci i przenosi bombe..
Broń pola walki używa się do 150m ,bron krótkiego zasiegu .Mamy tez bron średniego zasiegu .oraz dalekiegozasiegu ,jest to bron strategiczna ,ma charakter meidyzkontynentalny przenoszone do 5 500tys km.
Broń używać można z lądu ,okretówpodwodnych ,bombowce strategiczne ,rakiety samosterujące.
MIRF->WIELOGLOWICE ,RAKIETY ,LECA W ROZNYCH OKRESLONYCH KIERUNKACH
SALT->dotyczy broni wystrzeliwanych z ladu i okrętów
SALT (Układ o Ograniczeniu Zbrojeń Strategicznych
SALT I - pierwszy z układów o ograniczeniu zbrojeń strategicznych z serii układów SALT (ang. Strategic Arms Limitation Talks) między USA a ZSRR podpisany ostatecznie podczas wizyty prezydenta Richarda Nixona w Moskwie w dniach 22 - 30 maja 1972.
Układ ten stanowił element dialogu amerykańsko - radzieckiego podczas zimnej wojny. Dotyczył redukcji systemów obrony przeciwrakietowej. Ograniczono liczbę wyrzutni rakietowych do stu oraz do sześciu liczbę stacji radiolokacyjnych. Układ wszedł w życie 3 października 1972 r. SALT I był przełomem w stosunkach USA - ZSRR. W rzeczywistości układ ten był porażką USA, ponieważ naruszył równowagę strategiczną na korzyść ZSRR. Późniejszy marszałek Nikołaj Ogarkow przekonał Amerykanów, że nowy radziecki pocisk UR-100 (SS-11) nie jest bronią defensywną i jako taki nie podlega reżimowi tego traktatu
* * * * * * * *
Dotyczy broni strategicznych na ziemi i na okretach . Ograniczenie strategiczne ,zamrozenie na okres 5 lat od 77 roku. Wszedł w Zycie jako jedyny układ . Zajmowala się tym ONZ.
Pod koniec lat 80tych rozpoczęto rozmowy o zamrozeniu stanu posiadania broni by zostal osiągnięty stan rownowagimiedyz USA a ZSRR. To spowodowalo ze zaleto o tym rozmawiac,
System ABM oznaczal caly zespol zbrojen obejmujący wykrycie obserwowanie rakiet .odpalanie zdalnie sterowanej rakiety,której zadaniem jest zniszczenie rakiety nieprzyjaciela. W ramach usatlen saltu 1 postanowiona ze kazda ze stron utrzyma tylko dwa system,y obrony przeciwrakietowej,składające się z przeciwrakiet,ich wyrzutni i stacji radiolokacyjnych.Zobowiazana się także bezterminow do nieutworzenia nowych systemów defensywnych na ziemi, morzu i w przestrzeni kosmicznej.
Salt 1 nie obejnowal lotnictwa strategicznego.
SALT II - druga runda rozmów w latach 1972 - 1979 między USA a ZSRR w celu zmniejszenia produkcji broni atomowej.
Porozumienie osiągnięto w Wiedniu 18 czerwca 1979, podpisane przez przywódcę ZSRR, Leonida Breżniewa i prezydenta USA Jimmy'ego Cartera. Pół roku po podpisaniu ZSRR dokonał inwazji na Afganistan, a traktat nie został ratyfikowany przez Senat USA. Postanowienia SALT II były respektowane przez obydwie strony.
* * * * * *
Miał to być długoterminowy układ .Rozmowy rozpoczęto w styczniu 1975roku. Po 5 latach podpisano nowy układ w Wiedniu 18czerwca 79roku .mialy nastąpić ograniczenia zbrojen ofensywnych,Układ ten składał się 3 cz,:
-uklad miedzy ZSRR ,a USA o ograniczeniu strategicznych zbrojen ofensywnych posiadanie przez diwe strony nie wiecej niż 2400strategicznych srodkow przenoszenia broni jadrowej ,
-ograniczenia w dokonywaniu lotow probnych-
Zamrozenie iczby glowic w rakietach wieloczlonmowych
-bombowce nie mogly przenosi wiecej niż 28 rakiet samosterujących o zasiegu 600km
RÓŻNICE MIĘDZY SALTAMI A STARTAMI?
Starty SA kontynuacja saltow.Mielismy salt 1 i 2 , pierwsze salty polegaly na zamrozeniu ,zatrzymaniu stanu broni. Salt 2 dotyczyl redukcji broni ,która ustępowała w latach 80tych.
Dotyczylo ograniczenia broni krótkiego zasiegu .Starty dotycza broni strategicznego , oraz ich redukcji.
START, oficjalnie (ang. Strategic Arms Reduction Treaty) był pierwszym z układów o ograniczeniu zbrojeń strategicznych z serii układów START, zawartym między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Porozumienie zostało zaproponowane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Reagana.
Został podpisany 31 lipca 1991 roku, pięć miesięcy przed upadkiem Związku Radzieckiego. Traktat nakładał limity na liczbę różnego typu uzbrojenia i określał ilość głowic atomowych, które mogły posiadać obie strony.
-dotyczy zamrazania broni,
-redukcji brobni strategicznej
-abe system obrony przeciw rakietowej (protokol lizbonski)
START II (z ang. Strategic Arms Reduction Treaty) - drugi etap regulowania kwestii broni jądrowej w WNP.
START II wymagał ratyfikacji START I przez pozostałe republiki jądrowe (Ukrainę, Kazachstan, Białoruś). Został podpisany 3 stycznia 1993 przez Georga Busha i Borysa Jelcyna.-nie wszedł w START II (z ang. Strategic Arms Reduction Treaty) - drugi etap regulowania kwestii broni jądrowej w WNP.
START II wymagał ratyfikacji START I przez pozostałe republiki jądrowe (Ukrainę, Kazachstan, Białoruś). Został podpisany 3 stycznia 1993 przez Georga Busha i Borysa Jelcyna.
SORT->Mowi o redukcji broni strategicznej do 2700tys glowic
19 XI 1992r. 16 państw NATO i 6 OUW podpisało w Paryżu Traktat o siłach konwencjonalnych w Europie (CFE). W wyniku realizacji jego postanowień do połowy lat dziewięćdziesiątych nastąpiło bezprecedensowe obniżenie poziomu sił zbrojnych. Znaczenie skutków realizacji postanowień CFE
W 1997r strony osiągnęły porozumienie ,ustalono ze nastapi znaczna redukcja uzbrojenia. Dotychczasowe limity blokowe zostana zastapione systemem konwencjonalnych sil zbrojnych dla poszczególnych panstw. Storny mialy się umowic co do ilości uzbrojenia rozmieszczonego na danym terytorium danego panstwa bez względu czy to ebdzie jego uzbrojenie . w ciagu 5 lat miala nastąpić redukacja broni strategicznej o 50%,likwidacja rakiet średniego zasiegu,