profil

Charakterystyka środowiska chłopów w "Weselu Boryny” – fragmencie powieści „Chłopi” Władysława Reymonta

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-03
poleca 83% 2761 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

We fragmencie powieści „Chłopi” opisującym wesele Boryny ludność chłopska została przedstawiona jako goście weselni ze wsi Lipiec. Weselnicy radośnie bawili się, przyśpiewując i uczestnicząc w zabawach. Wszyscy byli bardzo podekscytowani sytuacją, jaka wtedy panowała. Chłopi, nie zwracając uwagi na inne sprawy, cieszyli się z małżeństwa Jagny i Macieja. Podczas zabawy mogli porozmawiać i powymieniać się informacjami ze znajomymi. Uroczystość weselna w całym roku pracy na polu stanowiła rozrywkę na wiejskiej ludności.

Na weselu chłopi byli ubrani bardzo odświętnie. Mężczyźni zakładali zdobione kapelusze, czerwone spencerki i białe kapoty. W czasie pochodu radośnie grali na instrumentach marsze i tańce ludowe.

Środowisko chłopów było przez cały rok zapracowane, ale potrafiło znaleźć czas, aby razem z innymi cieszyć się z zaślubin. Chłopi żyli w zgodzie z naturą, ich życie było uzależnione od ziemi. W okresie wiosennym i letnim pracowali od świtu do nocy, a jesienią i zima następował czas, gdy mogli cieszyć się z dorobku i zajmować się własną kulturą. Cenili ja i dbali, aby żadna tradycja nie zanikła. Obrzędy weselne składały się z wielu tradycyjnych tańców i zabaw, w których chętnie uczestniczono. Środowisko wiejskie posiadało chłopską mentalność, swój własny sposób myślenia. Dla wielu liczyli się tylko ci ludzie, którzy posiadali dużo gruntów. Podczas beztroskiej zabawy weselnej chłopi byli tak podekscytowani, ze nie liczyły się dla nich inne sprawy. Porzucili swoje ziemie, aby razem z innymi radować się z zaślubin nowych małżonków. Mieli ogromny stosunek do tradycji, które szanowali ponad wszystko. Nawet po nieudanych plonach potrafili wspólnie cieszyć się z tego, co mają. Nie byli ludźmi wykształconymi, ale ich doświadczenie budziło niejednokrotnie podziw. Myśleli prosto i nie mieli wielkich planów na przyszłość, więc potrafili być uczciwi i wyrozumiali.

Proste środowisko chłopów, mimo że nie było najważniejsze w społeczeństwie, miało największy wpływ na naszą kulturę. Dzięki temu, że szanowano tradycję i własna odrębność kulturową, wiele zwyczajów pozostało do dzisiejszych czasów. Głównie dzięki chłopom, którzy stanowili największą grupę społeczną, nasza polska kultura jest tak bogata.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata