profil

Charakterystyka Andrzeja Radka.

poleca 85% 1420 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Andrzej Radek jest jednym z głównych bohaterów powieści Stefana Żeromskiego "Syzyfowe Prace". Pochodził on z biednej rodziny ze wsi Pajęczym Dolny.
Miał cieżkie dzieciństwo. Jego głównym zajęciem było pilnowanie świń i gęsi. Niejednokrotnie musiał spać pod "gołym" niebiem, a w dni deszczowe w stodole. Rodzice w ogóle się nim nie interesowali. Za źle wykonane polecenie był karany. Jego Ojciec był fornalem. Jędrek miał wesołe usposobienie. Często, dla zabawy, przedrzeźniał nauczyciela Antoniego Paluszkiewicza zwanego "Kawką". Pewnego dnia Paluszkiewicz zabrał chłopca do swojego domu i pokazał mu książke z ilustracjami zwierząt. Od tamtego momentu życie Andrzeja zmieniło sie diametralnie. Dzięki materialnej pomocy nauczyciela chłopiec skończył progimnazjum w Przygłowicach, a następnie wybrał sie do Klerykowa w celu kontynuowania nauki. W czasie wędrówki do miasteczka spotkał szlachcica, który w zamian za korepetycje dla jego syna dał Jędrzejowi dach nad głową i wyżywienie.
Jako korepetytor Andrzej spisał sie znakomicie, lecz ta praca powodowała, że uczył sie do późnych godzin nocnych.
Jego ubranie jak i pochodzenie było często tematem kpin kolegów. Z tego powodu Jędrek wdał się w bójkę z Tymkiewiczem. Za ten czyn miał być wydalony ze szkoły, lecz dzięki pomocy Marcina Borowicza kontynuował naukę.
Andrzej ubierał sie w stary fartuch przefarbowany na granatowo. Nosił stare buty na obcasach z podkówkami i poplamioną czapkę.
Jędrek był bardzo zdeterminowany w dążeniu do uzyskania wykształcenia i odmiany swojego losu. Był bardzo pracowity, inteligentny i odpowiedzialny, o czym świadczą jego lekcje korepetycji z synem właściciela domu. Chłopiec był wrażliwy, ponieważ raziły go kpiny kolegów o jego pochodzeniu i braku wiary w jego zdolności. Najważniejszą cechą charakteru był upór w samotnym dążeniu do celu, co świadczyło o jego dojrzałości.
Radek miał zdolność do szybkiego zapamiętywania wiadomości oraz uczenia młodszych kolegów. Bardzo lubił czytać. Cieszyły go spotkania z kolegami w parku, w czasie których czytali literaturę polską.
Moim zdaniem Radek jest postacią pozytywną i godną naśladowania. Również w dzisiejszych czasach jest wielu młodych ludzim którzy jak Jędrek chcieliby zdobyć wykształcenie, lecz z powodów materialnych jest to utrudnione. Współczesna młodzież potrzebuje wzorca do naśladowania, który dałby im przykład, jak dzięki sile charakteru, uporowi i pracowitości można zrealizować swoje marzenia.
Wybrałam Andrzaja Radka, ponieważ w żądnym momencie książkim nie poddał się rusyfikacji oraz zainteresowało mnie to, że potrafi on dążyć do celu. W przeciwieństwie do Borowiczam wiedział on co to jest Ojczyzna(ojczyzna) i jak powinien zachowaci sie prawdziwy Polak!!!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury