Położenie
Pojezierza Polskie są rozległą krainą geograficzna ograniczoną od północy pasem Pobrzeży bałtyckich, od południa zaś Nizinami Śródlądowymi. Na pojezierzach występują wzgórza tak zwane moreny. Największą moreną jest Wieżyca 328 m n.p.m na Pojezierzu Kaszubskim i jest to najwyższą morena czołowa na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Niewiele niższe są Dylewska Góra 312 m n.p.m i Szeska Góra 309 m n.p.m na Pojezierzu Mazurskim.
W obrębie Pojezierzy Polskich wydzielone są trzy duże krainy geograficzne:
Pojezierze Wielkopolskie i Pomorskie - na zachodzie kraju oraz Pojezierze Mazurskie - na wschodzie. Pierwsze dwa są oddzielone od siebie Pradolina Toruńsko-Eberswaldzką. Pojezierze Pomorskie od Mazurskiego oddziela zaś dolina Wisły.
Rzeźba terenu
Charakterystyczną cechą tych krain jest położenie w granicach zasięgu najmłodszego zlodowacenia, zwanego bałtyckim. W obrębie pojezierzy wydzielono kilka typów krajobrazów naturalnych:
W strefie moren czołowych występuje krajobraz pagórkowaty pojezierny. Charakterystycznymi jego cechami są ciągi wzgórz morenowych oraz liczne jeziora wypełniające zagłębienia śródmorenowe i rynny polodowcowe. Część wzgórz porośnięta jest lasami, taki ty krajobrazu występuje na Pojezierzu Kaszubskim w tzw. Szwajcarii Kaszubskiej oraz na północnej części Pojezierza Suwalskiego.
Na południe od wzgórz morenowych rozwinął się krajobraz sandrowy pojezierny. Są to głównie płaskie i faliste powierzchnie w obrębie, których występują jeziora. Powstały one wskutek wytapiania się brył lodu znajdującego się w piaskach i żwirach sandrowych, tereny te najczęściej porośnięte są borami sosnowymi.
Pojezierza Pomorskie i Wielkopolskie rozciągają szerokie, równoleżnikowo przebiegające pradoliny: Toruńsko-Eberswaldzka i Warszawsko- Berlińska. Profil przeznaczony tych for jest asymetryczny. Zbocza północne są najczęściej strome, południowe łagodne. Dno doliny jest szerokie i osiąga czasem kilkanaście kilometrów wysokości. Rozwinęły się tam wydmy śródlądowe występujące dziś powierzchnie na Międzyrzeczu warciańsko-noteckim oraz między Bydgoszczą a Toruniem. Krajobraz ten nazywamy dolinnym wydmowym.
Klimat
Klimat Pojezierzy Polskich ze względu na znaczna rozciągłość tej krainy z zachodu na wschód a w zachodniej części także z północy na południe jest zróżnicowany.
Na Pojezierzu Wielkopolskim występują stosunkowo małe opady 450-600 mm. Rocznie ciepłe lata i łagodne zimy. Kraina ta należy do najbardziej deficytowych w wodę obszarów Polski.
Klimat Pojezierza Pomorskiego jest chłodniejszy i bardziej wilgotny niż Wielkopolsce. Lato jest krótkie, a zima długa, ale łagodna. Opady wahają się od 550 do 700 mm Rocznie.
Najbardziej surowy klimat o cechach kontynentalnych panuje na Pojezierzu Mazurskim oraz na Pojezierzu Suwalskim lato jest krótkie, lecz gorące zima długa, mroźna i śnieżna. Obszar ten po górach jest najchłodniejszym w Polsce. Opady wahają się między 600 do 800 mm rocznie a większość to śnieg.
Wody
Siec rzeczna pojezierzy została ukształtowana przez lądolód skandynawski. Główny dział wodny biegnie wzdłuż moren czołowych Pojezierzy Pomorskiego i Mazurskiego. Oddziela on rzeki spływające na północ bezpośrednio do Bałtyku do rzek spływających na południe do Wart, Noteci, Wisły i Narwi. Charakterystycznym elementem tych krain są jeziora. Najwięcej znajduje się ich na Pojezierzu Pomorskim największe na Pojezierzu Mazurskim w regionie zwanym Krainą Wielkich Jezior. Największe jezioro Śniardwy-113,8
km/2 i najgłębsze jezioro Hańcza znajdują się na Pojezierzu Mazurskim.
Gleby
Gleby są mało urodzajne, przeważnie są to bielice brunatne i płowe. Jedynie na Kujawach oraz w okolicach Gniezna występują czarne urodzajne ziemie.
Roślinność
Charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi są grądy, porastające gleby brunatne oraz bory sosnowe występujące na sandrach. W zagłębieniach morenowych rozwinęły się torfowiska, w dolinach łąki. Na ternie Pojezierzy Polskich utworzono cztery parki narodowe: Drawieński, Wielkopolski, Wigierski i Park Narodowy Bory Tucholskie.
Przemysł
Zagospodarowanie Pojezierzy Polskich jest zróżnicowane. W krainie tej większe znaczenie gospodarcze ma sól kamienna na Kujawach i węgiel brunatny w okolicach Konina. W rejonie Krosna Odrzańskiego występują niewielkie ilości ropy naftowej, a na Suwałkach wydobywane jest żelazo. Główne surowce to piaski, żwiry, gliny i iły. W dużych miastach rozwinął się przemysł elektromaszynowy, środków transportu i chemiczny.
Główne obiekty przemysłowe to:
Zakład Przemysłu Metalowego „H. Cegielskiego” w Poznaniu, produkujący tabory kolejowe, duże silniki do statków oraz maszyny rolnicze.
Fabryka Opon Samochodowych „Stomil” w Olsztynie.
Ważnym rejonem pojezierzy są okolice Inowrocławia na Kujawach gdzie wydobywa się sól kamienną i wapienie oraz rozwinięty przemysł chemiczny i materiałów budowlanych.
Rolnictwo
Najkorzystniejsze tereny naturalne dla rozwoju rolnictwa występują na Pojezierzu Wielkopolskim. Są tam tereny równinne, łagodny klimat oraz średnio urodzajne gleby. Na lepszych glebach uprawia się przecznicę i buraki cukrowe, a na gorszych ziemniaki, żyto i kukurydzę.
Na obszarach Pojezierzy Pomorskiego i Mazurskiego występują gorsze warunki rolnictwa. W użytkowaniu gruntów dominują łąki i pastwiska. Hoduje się bydło uprawia się ziemniaki, żyto i len. Ważną rolę odgrywa także rybołówstwo wykorzystujące zasoby jezior.
Turystyka
Pojezierza Polskie są atrakcyjnym rejonem turystycznym. Turystów przyciągają głównie urozmaiconym krajobrazem, licznymi jeziorami i dużymi powierzchniami lasów oraz historycznymi zabytkami.
Regionami turystycznymi są: Pojezierze Drawskie i Kaszubskie, Bory Tucholskie oraz pojezierza: Suwalskie, Lubuskie, Leszczyńskie i Gnieźnieńskie.
Na Pojezierzu Gnieźnieńskim znajdują się liczne zabytki historyczne z okresów historii Polski. Są to m.in. Ostrów Lednicki, z grodem pierwszych książąt piastowskich, Katedra Gnieźnieńska z fragmentami świątyni z 12 wieku, romańska rotunda w Strzelinie oraz legendarna Mysia Wieża nad Jeziorem Gobło w Kruszwicy. W Biskupinie koło Żnina znajduje się najstarsza odkryta osada w Polsce z lat 550-400 p.n.e. Jest ona skonstruowana i udostępniona dla turystów.
bardzo przydatne materiały :)
Piszę referat z Geografii i znalazłam przydatne informacje. Dziękuję. (:
Dobra praca, polecam innym :) pzdr.