Drodzy koledzy, koleżanki, Szanowni nauczyciele.
Ojczyzna - kraj, w którym się ktoś urodził, którego jest obywatelem lub z którym jest związany więzią narodową.
Tak brzmi wytłumaczenie naukowe słowa „ojczyzna”, ale każdy z nas tu obecnych wie, że słowo „ojczyzna” oznacza coś więcej. Więcej niż państwo, w którym się urodzi, każdy z nas; ojczyzna jest jakby synonimem domu, miejsca, w którym czujemy się bezpieczni.
Można powiedzieć, że jest to pewna więź, którą tworzyli nasi przodkowie, przekazywana jest ona z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu jest ona coraz bogatsza.
"Ojczyzna - kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym, aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą, niż każdy z nas: z niej się wyłaniam (...) gdy myślę Ojczyzna, by zamknąć ją w sobie jak skarb. Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia”
Te słowa Karola Wojtyły, mówią man, że ojczyzna jest swego rodzaju skarbem, skarbem, który zyskujemy już przy narodzinach i jest z nami obecny w każdym czasie, w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Każdy Polak powinien troszczyć się o swoją ojczyznę poprzez patriotyczną postawę. Poprzez patriotyzm, który jest pragnieniem wszystkiego, co najlepsze dla ojczyzny-kraju.
Każdy z nas tu obecnych, chce jak najlepiej dla siebie i dla swojej rodziny i właśnie dzięki temu jakaś cząstka tego dobra i ciepła udziela się ojczyźnie.
Te dwie wartości „ojczyzna” i „patriotyzm” są bardzo ważne w dążeniu do życia w silnym i uczciwym państwie. Dlatego też starajmy się jak najsumienniej przekazywać te wartości innym rodakom, abyśmy nie musieli się wstydzić tego, że jesteśmy Polakami.
Lee92 dzięki za pomoc!
odpowiedz