Zasadę naczyń połączonych wykorzystuje się w wielu urządzeniach. Rurka wodowskazowa umieszczana przy zbiornikach - zazwyczaj nieprzezroczystych zamkniętych naczyniach służy do wskazywania poziomu cieczy w zbiorniku. Stosuje się ją np. w kotłach. Taką rurkę stosuje się również w czajniku elektrycznym.
Zasadę naczyń połączonych wykorzystuje się również przy budowie śluz najczęściej na kanałach łączących zbiorniki o różnym poziomie wody. Otworzenie wrót śluzowych dokonuje się po wyrównaniu poziomu wody w sąsiednich komorach, dzięki czemu mogą przepływać statki, barki, kajaki itp.
Zależność ciśnienia od wysokości słupa cieczy znalazła praktyczne zastosowanie w tak zwanych wieżach ciśnień. Woda dochodzi do wszystkich pięter budynku, gdy zbiornik z wodą znajduje się powyżej wysokości budynku.
Zasadę naczyń połączonych wykorzystuje się w tzw. studniach artezyjskich. Kiedy woda przebije główną warstwę nieprzepuszczalną, wypływa silnym strumieniem, dążąc do wyrównania poziomów tak jak w naczyniach połączonych. Zasadę tą wykorzystano również w beczkowozach i opryskiwaczach.
pakikalo1 dzienki za pomoc dostałem 6 :)
odpowiedz