profil

Prąd stały a indukcyjny

poleca 85% 153 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Różnice *źródłem prądu stałego jest różnica potencjałów


*źródłem prądu indukcyjnego jest zmiana strumienia magn obejmowanego przez ten obwód Podobieństwa *oba prądy są źródłem pola magn *uporządkowany ruch elektronów Indukcja magn a samoindukcja magn Zjawiskiem indukcji magn nazywamy pojawienie się prądu indukcyjnego na skutek zmiany strumienia magn w obwodzie *jeżeli prąd ind pojawi się w tym samym obwodzie co zmiana strumienia magn – to mamy do czynienia z samoindukcją


* jeżeli prąd indukcyjny pojawi się w innym układzie niż zmiana strumienia magn, dzięki której ten prąd powstał mówimy o indukcji magn. Prawo indukcji Faradaya siła elektromotoryczna indukcji jest równo pochodnej strumienia magn po czasie wziętej ze znakiem minus. Reguła Lenza mówi, że kierunek prądu indukcyjnego jest taki, że strumień magnetyczny przez ten prąd wywołany przeciwstawia się zmianie strumienia magn dzięki której ten prąd powstał.





Doświadczenie: mamy dwa obwody: jeden zbudowany z opornika suwakowego, źródła pr stałego i solenoidu, drugi zaś z solenoidu i czułego galwanometru. Obwody te mają wspólny rdzeń, na który nawinięty jest solenoid. Gdy opór będziemy zmniejszać w I obw, to skoro napięcie w obw I jest stałe zgodnie z prawem Ohma UIR, I prądu rośnie. W związku z tym, że w obw I płynie prąd wytwarza on pole magn, którego natężenie w solenoidzie wynosi H=nI/l skoro I to H. Indukcja tego pola magn w solenoidzie wynosi: B=0nI/l i B bo I. Strumień pola magn wytworzonego przez obw I wynosi =BS i również rośnie, bo B. W związku z tym maja wspólny rdzeń rosnący strumień magn wytworzony przez prąd płynący w obw I jest przyczyną powstania prądu indukcyjnego w obw II (dotrze przez rdzeń do obw II) co można stwierdzić obserwując galwanometr, w którym strzałka się odchyla. W dodatku ze wskazań galwanometru wynika, że kierunek przepływu pr indukcyjnego w obw II wytwarza wokół siebie pole magn, którego strumień jest przeciwny do kierunku przepływu prądu w obw I. Prąd powstały w obw II wytwarza wokół siebie pole magn, którego strumień jest przeciwny do strumienia wytworzonego przez obwód I. Zjawisko to zgodne jest z regułą Lenza, ponieważ str magn II obw przeciwstawia się zmianom str magn obw I.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata