Sprężysty polimer wzmacnia nawierzchnię jezdni przez co staje się ona bardziej odporna na koleiny. O tym marzą kierowcy: żadnych korków w miejscach prowadzenia robót drogowych. To marzenie może się ziścić dzięki nowo opracowanemu typowi asfaltu z laboratoriów BASF.
Nawierzchnie dróg z tego materiału są o połowę dłużej odporne na koleiny i pęknięcia. Tajemnica super nawierzchni to sprężysty polimer, który w formie elastycznej kraty utrzymuje spójność asfaltu wewnątrz jego struktury. Produkt o nazwie Butonal, który dodaje się do asfaltu w niewielkiej ilości, wzmacnia właściwości bitumu dzięki swojemu działaniu sieciującemu, co powoduje mocniejsze związanie ze sobą kruszywa mineralnego i piasku, pozostałych składników asfaltu. Nawierzchnia jezdni staje się bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Wykazały to testy na autostradzie A1 z Trewiru z kierunku Kolonii.
Zdolny bitum
Jest czarny i gęsto kleisty: żaden inny materiał nie jest w stanie tak silnie jak bitum związać kruszywa kamiennego i piasku do postaci asfaltu. Bitum powstaje w rafineriach jako pozostałość z produkcji paliw i olejów; udział tego surowca stanowi w asfalcie 6-7 procent.
Butonal zdolniejszy
Jego działanie wiążące można wyraźnie zwiększyć, jeżli doda się do bitumu polimer sieciujący. Butonal firmy BASF ulepsza bitum w ten sposób, że wytworzona z jego użyciem nawierzchnia asfaltowa staje się stabilniejsza i to nawet w większym przedziale temperatur. Jedna 40 - tonowa ciężarówka obciąża nawierzchnię tak, jak 300 tys. aut osobowych. Ruch ciężarowy jest jedną z głównych przyczyn uszkodzeń dróg. Ponadto nawierzchnię niszczy mróz, deszcz i słońce. Zapobieganie temu, dzięki inteligentnej chemii, jest tańsze od napraw i bezpieczniejsze. "Jeżli wytworzy się asfalt z ulepszonym bitumem, można zwiekszyc trwałość drogi w niskich i wysokich temperaturach" mówi Jose Torres-Llosa z BASF.