Nagroda Nobla... Dążą do zdobycia jej chyba wszyscy wybitni ludzie. Ustanowiona w 1895 roku przez Alfreda Nobla jest największym marzeniem naukowców, malarzy, pisarzy... . Co roku 10 grudnia jest ona rozdawana za najwybitniejsze osiągnięcia między innymi w dziedzinie literatury. Z polskich pisarzy wyróżnieni zostali: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz za poezję, Henryk Sienkiewicz za ogół twórczości oraz Władysław Reymont za „Chłopów”. Można powiedzieć, że to wyróżnienie jest nie tylko dużym zyskiem ale i motywacją do dalszych działań. Ale nie o Noblu będę pisać, głównie zajmę się tym, dlaczego chcemy i powinniśmy czytać. W poniższych argumentach postaram się udowodnić, że kontakt z literaturą jest dla człowieka niezmiernie ważny.
Czytanie, w przeciwieństwie to telewizji czy komputera, rozwija naszą wyobraźnię. Czytając książkę wyobrażamy sobie jak wygląda świat przedstawiony w utworze, telewizja i komputer taki obraz nam narzucają. Książki poszerzają naszą wiedzę, doskonalą umiejętności pisania i czytania. Pobudzają naszą ciekawość o świecie. A co najważniejsze, wypełniają wolny czas i dodają rozrywki. Wielu młodych ludzi nie docenia wartości czytania. Ja uwielbiam ksiązki Tolkiena, Rowling. Ci pisarze stworzyli świat, który jest niepowtarzalny i bardzo interesujący. Chociaż na podstawie ich powieści nakręcono filmy („Harry Potter” i „Władca pierścieni”) nie zawsze spełniają one poje oczekiwania jako miłośnika prozy fantasy.
Jako kolejny dowód przedstawię poezję Wisławy Szymborskiej. Dostała ona nagrodę Nobla za całokształt twórczości, co oznacza że miała wielki talent poetycki. Jej wiersze są piękne i wzruszające. Osobiście uważam że czytanie poezji jest bardzo oryginalne, i nikt nie powinien się tego wstydzić. Przykładem są tutaj wiersz pt. „Radość Czytania”,
„... Dokąd biegnia ta napisana sarna przez napisany las?...”
kończący się słynnym określeniem, co to jest pisanie, literatura, czy może w ogóle sztuka:
„...Radość pisania
Możność utrwalania
Zemsta ręki śmiertelnej.”
Kolejnym argumentem będzie twórczość Sienkiewicza. Jest to jeden z najlepszych i najbardziej znanych polskich pisarzy. Jego dzieła przeczytało wiele pokoleń Polaków. Wszyscy znamy „Potop”, „Ogniem i Mieczem”, „Krzyżaków”. Ksiązki te są niezwykle pasjonujące, przedstawiają przygody głównych bohaterów, wplątanych w ważne wydarzenia naszego kraju. Pisarz pokazuje nam jednak przede wszystkim historię Polski, ludzi, którzy walczyli za nasz kraj, bohaterów, którzy mogą być dla nas wzorem do naśladowania. Dla przyszłych pokoleń powieści Sienkiewicza stanowiły bodziec do walki o niepodległość.
Mam nadzieję, że te argumenty przekonają was, że warto czytać książki które nas uczą, bawią i wychowują. Jeśli nie lubisz czytać, spróbuj, na pewno znajdziesz książkę, która cię zaciekawi. Czytanie nie musi być „karą”, może sprawić wam wiele przyjemności. Zamiast marnować czas przed telewizorem, weź w rękę książkę i zanurz w magicznym świecie. Zobaczysz, że takiego świata nie znajdziesz nigdzie. Jest on niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju.