Czym może być dla nas sytuacja przedstawiona przez Ernesta Brylla? Jakie ma ona znaczenie w życiu codziennym? Czy ta sytuacja jest mądra czy głupia ? Jest ona aktualna i dręcząca przez Ernesta Brylla, który ją przedstawia. Można ją więc interpretować w dwojaki sposób. Tzn. przyswoić ja do naszego życia codziennego, lub jest to rodzaj fantazji poety.
Autor wiersza, jako współczesny pisarz należący do pierwszorzędnych poetów polskiej kultury, odnosi się do sytuacji dziejącej się na świecie stworzonej przez ludzi -czyli nas.
Torcie w tym wierszu używa fantazji, ale łączy ja razem z dzisiejszym światem.
Pierwsze wersy utworu znakomicie ukazują nas jako pijany świat, który śpi i nic go nie interesuje, że jesteśmy obojętni wobec drugiego człowieka. Np. mamy dużo pieniędzy, bogactw i nie obchodzi nas los biednego, potrzebującego. Również się o to wszystko boimy, że je stracimy.
W dalszej części wiersza jest ukazane, że my praktycznie nic nie znaczymy na tym świecie. Autor porównuje nas do pchły, która nic nie znaczy, bo jest mała i chce by jej nikt nie zauważył. Ernest Bryll ukazuje też to czy świata to nie drażni, że my tylko żyjemy dla własnych potrzeb, że nie chcemy niczego zmienić w tym świecie pełnym wojen, przemocy itp., które te rzeczy dzieją się jak ,, pijacka czkawka’’, która się powtarza.
Końcowa część wiersza mówi nam o tym, że każdy z nas skończy jednakowo niezależnie od statusu społecznego. Choć może się to wydawać trochę nierealne ale jednak jest to prawdziwe.