* Środowisko pracy *
Do pierwszoplanowych zadań nowoczesnej medycyny pracy należy kształtowanie systemów pracy zgodnie z wymaganiami człowieka z uwzględnieniem wiedzy w tym zakresie. Lekarz medycyny pracy musi znać takie zagadnienia jak zagadnienia związane z pracą, rodzaj czynności i ich przebieg oraz środki pracy. Zagadnienie obciążenia pracą jest pojęciem teoretycznym i podlega ustaleniom dyscyplinarnym, zaś skutki obciążenia jako rodzaj obarczenia organizmu musi określić sam lekarz.
* Klasyfikacja zawodów w medycynie pracy *
Szczególne znaczenie ma podział uwzględniający 5 głównych cech:
- wymagania obciążenia mięśniowego;
- postawa ciała i możliwość jej zmiany;
- wymagania obciążenia psychicznego;
- narzędzia i maszyny;
- uciążliwość pracy wywołana czynnikami środowiska;
* Postawa ciała *
Idealnej postawy ciała przy pracy praktycznie nie ma. Najlepsztm rozwiązaniem jest więc dostosowanie postawy ciała do indywidualnego zasobu sił z wszechstronną możliwością ruchową. Szczególnie niekorzystna jest stała praca w pozycji stojącej. Ze względu na statyczne obciążenie mięśni oraz układu krążenia. Pojęcie wymuszonej pozycji ciała rozumiemy jako brak możliwości przyjęcia pożądanej postawy i ruchu także niekorzystne są wymuszona postawa w zgięciu, niekorzystne rozmieszczenie masy ciała, np. pozycja pochylona klęcząca, kuczna lub pozycja z głową pochyloną w dół. Według oceny obiektywnej przy siedzeniu zużycie energii wynosi 840 kJ/h, w pozycji kucznej 1200 kJ/h, w pozycji stojącej 1500 kJ/h, w pozycji pochylonej 2100 kJ/h, zwyczajne chodzenie wymaga 400-900 kJ/h, podchodzenie pod katem nachylenia 10% bez obciążenia więcej niż 1700 kJ/h.
* Utrudnienia w pracy *
W odróznieniu od pojęcia ciężkości pracy jako pracy fizycznej na każde utrudnienie w pracy mają dodatkowo wpływ czynniki środowiskowe pracy: pyły, dymy, gazy, pary, wilgotność, brud, wysoka temperatura, hałas, drgania i promieniowanie.
* Uzależnienie wartości granicznych dla szkodliwości substancji w miejscu pracy *
Szkodliwymi substancjami w miejscu pracy nazywa się produkty, które powstają w czasie obróbki danego materiału, produkty uboczne, które powstają w miejscu pracy i wywołują zatrucia, objawy podrażnienia, uczulenia, nowotwory złośliwe. Dopóki występujące substancje lub związki szkodliwe nie zostaną zastąpione przez związki nieszkodliwe lub dopóki nie będą wyeliminowane z produkcji, a ze względów technicznych są nie do uniknięcia i pojawiają się w określonym zasięgu docierając z powietrzem do pomieszczenia wówczas ich stężenie musi być conajmniej mniejsze od wartości progowej szkodliwego działa.