Australia
Rozciągłość południkowa – 280 (110 -390S)
Rozciągłość Równoleżnikowa 153o – 1130E - 40 stopni
Kontynent australijski leży na półkuli południowej i wschodniej, między 11 i 39 st. szerokości geograficznej południowej i między 113 i 153 st. długości geograficznej wschodniej. Otaczają go dwa oceany: Spokojny od północy i wschodu oraz Indyjski od południa i zachodu. Nie łączy się z żadnym innym kontynentem.
Ocean Indyjski
Morze Timor
Wielka Zatoka Australijska
Zatoka Spencera
Ocean Spokojny
Morze Arafura
Zatoka Karpentaria
Morze Koralowe
Morze Tasmana
Niektórzy do Australii zaliczają również drugą na świecie co do wielkości wyspę Nowa Gwinea (powierzchnia 785 tys. km²), gdyż leży ona na tym samym cokole kontynentalnym.
W przybliżeniu Australia ma kształt owalu, z którego wycięto dwa fragmenty: Zatokę Karpentaria i Wielką Zatokę Australijską. Oś tego owalu niemal dokładnie pokrywa się ze Zwrotnikiem Koziorożca.
Półwyspy
Półwysep Jork
Półwysep Eyre
Półwysep Yorke
Australia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych:
podrównikowej (Półwysep Jork, Ziemia Tasmana i Ziemia Arnhema)
zwrotnikowej (większa część kontynentu)
podzwrotnikowej (klimat morski, południowe krańce Australii i Tasmania)
Wody artezyjskie - wody podziemne
Australia obfituje we wszelkiego rodzaju bogactwa naturalne, toteż znaczne ilości produktów rolnych, surowców mineralnych, metali oraz paliw przeznacza się na eksport. Obecnie kraj należy do nawiększych eksporterów na świecie. Głównymi towarami eksportowymi są: węgiel kamienny, złoto, produkty przerobu ropy naftowej, tlenek glinu, rudy żelaza, skroplony gaz ziemny, uran, nikiel, srebro, cynk, miedź, szafiry i opale. Australia może się również poszczycić największym wydobyciem boksytu, ołowiu i diamentu, przeznaczonych do użytku przemysłowego. Kraj jest też największm producentem i eksporterem wełny - od dziesięcioleci zajmuje pierwsze miejsce w świecie.
Wyspy oceani
Mikronezja
Melanezja
Polinezja
Polinezja
Nowa Zelandia
Koralowe Wulkaniczne
Aborygeni – rdzenna ludność Australii, rasa czarna