Elektryzowanie przez potarcie polega na przejściu elektronów z jednego ciała do drugiego. Całkowity ładunek układu tych ciał nie zmienia się.
Jednostką ładunków jest 1 kulomb. Ładunek taki odp. ładunkowi ok. 6,25 x 1018 elektronów
1 mikrokulomb (mikroC) = 10-6C
Wartość siły wzajemnego oddziaływania naelektryzowanych kulek umieszczonych w pewnej odległości od siebie jest wprost proporcjonalna do iloczynu wartości ładunków zgromadzonych na kulkach.
F=kQ1Q2/r^{2},
gdzie: k-stała elektryczna,
F-siła elektryczna
Do przewodników należą: metale, grafit: roztwory wody kwasów, zasad, soli. Ciała pozbawione elektronów wobodnych lub innych nośników ładunku (jonów dodatnich czy ujemnych), które mogą się swobodnie poruszać w ich wnętrzu nazywamy izolatorami. Nie przewodzą ładunków elekt. Zaliczamy do nich: porcelanę, ebonit, gips, pcv, papier szkło. Indukcja polega na przemieszczaniu się ładunków elektrycznych w przewodniku lub izolatorze pod wpływem ciał nieelektrycznych.
(Indukcja elektryczna)
Elektryzowanie ciała przewodzącego przez indukcje polega na przemieszczaniu się w jego wnętrzu elektronów swobodnych pod wpływem ładunku zbliżanego ciała naelektryzowanego. Zbliżanie ciała naelektryzowanego do izolatora powoduje jego polaryzacje elektryczną.
W układzie ciał izolowanych elektrycznie od otoczenia całkowity ładunek (suma ładunków dodatnich i ujemnych) nie ulega zmianie. Ładunek może jedynie przemieszczać się z jednego ciała (lub jego części) do innego ciała (lub jego części).
Pole centralne - to pole elektrostatyczne wytworzone przez ładunki znajdujące się na metalowej kuli lup przez ładunki unktowe. Pole jednorodne - wytworzone jest przez dwóch płytek równoległych, naładowanych różnoimiennie.
Elektryzowanie przez dotyk - polega na dotknięciu tego ciała innym ciałem naelektryzowanym. W efekcie oba ciała są naelektryzowane ładunkiem tego samego znaku.
Prawo Coulomba: wartość siły wzajemnego oddziaływania naelektryzowanych kulek umieszczonych w pewnej odległości od siebie jest wprost proporcjonalna do iloczynu wartości ładunków zgromadzonych na kulkach i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości miedzy ich środkami.