profil

Rola bezpiecznika w domowej instalacji elektrycznej

poleca 83% 2985 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bezpieczniki informacje
Bezpieczniki elektryczne są to elementy chroniące obwody elektryczne, urządzenia w nich występujące, lub osoby obsługujące przed przed skutkami nieprawidłowego działania sieci lub urządzeń np. zwarć.
Rodzaje zabezpieczeń w sieciach elektrycznych:
• przeciążeniowe - przerywają obwód elektryczny po przekroczeniu w przewodzie określonego natężenia prądu.
• przeciwprzepięciowe - chronią urządzenia przed przepięciami występującymi w sieci.
• przeciw asymetrii - chroniące urządzenia wielofazowe przed zanikiem jednej z faz prądu trójfazowego.
• przeciwporażeniowe - chroniące obsługę urządzeń przed porażeniem prądem elektrycznym; coraz częściej stosuje się bezpieczniki różnicowo-prądowe
Bezpieczniki przeciążeniowe
Rozróżniamy bezpieczniki elektryczne termiczne (aparatowe, elektroniczne do 6 A i samochodowe do 25 A) instalacyjne (do 200 A) i automatyczne (instalacyjne)
Bezpieczniki termiczne
Są to elementy zabezpieczające działające poprzez rozłączeniem obwodu w wyniku zwiększenia temperatury elementu czynnego bezpiecznika. Bezpiecznik termiczny może mieć różnorodną konstrukcję w zależności od sposobu działania:
• topikowe wykonane z drutu (blaszki) przetapiającej się przy określonym natężeniu prądu lub dla bezpieczników o małym natężeniu prądu jako dwóch przewodów zlutowanych lutowiem o niskiej temperaturze topnienia
• metaliczne rozłączające obwód w wyniku zmiany kształtu podgrzanej blaszki
• termistorowe wykonane z termistorów zwiększających opór przy wzroście temperatury

Rola bezpieczników w domowej instalacji
Energia elektryczna ma w domu wiele zastosowań - zasila lampy, telewizor, kuchenki, magnetowid i wiele innych urządzeń. Elektryczność trafia w domach do dwóch rodzajów obwodów - oświetleniowego i gniazd w ścianach. Urządzenia elektryczne włączane są do źródła energii poprzez włożenie wtyczki do gniazdka. Urządzenia elektryczne są maszynami wykorzystywaną do wykonania pewnej pracy. Zużywają one energię elektryczną, wytwarzając światło i ciepło, napędzając silnik lub wytwarzając dźwięk. Różne urządzenia zużywają różne ilości energii. Te, które wytwarzają ciepło, jak na przykład piecyk zużywają jej znacznie więcej niż te wytwarzające światło lub dźwięk, jak telewizor. Każde urządzenie ma obwód, który można połączyć ze źródłem energii.
Energia elektryczna dostarczana jest do domu z sieci elektrycznej, płynie przez skrzynkę z bezpiecznikami i rozdziela się na dwa typy obwodów. Jeden z nich zasila główne oświetlenie. Drugi dostarcza energię do gniazd. Większość obwodów wyposażonych jest w bezpiecznik, czyli w automatyczny wyłącznik. Bezpiecznik topikowy składa się z cienkiego drucika włączonego w obwód. Jeśli w obwodzie płynie zbyt duża ilość prądu, bezpiecznik topi się i przerywa obwód, zanim zostanie on zniszczony. Bezpiecznik automatyczny działa w podobny sposób, lecz nic się w nim nie topi i można go ponownie włączyć po usunięciu uszkodzenia. Dzięki bezpiecznikom nie dochodzi do pożarów i innych przykrych wypadków związanych z elektryka w domu.
Możemy obniżyć zużycie energii elektrycznej poprzez stosownie energooszczędnych żarówek, stosować oświetlenie punktowe i unikać zbędnego oświetlenia
.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata