profil

Federacja Rosyjska

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-11
poleca 86% 106 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Rosja

Rosja jest największym państwem na świecie. Leży o na dwóch kontynentach, w Azji i w Europie. Ludność Rosyjska jest rozmieszczona bardzo nierównomiernie i charakteryzuje się ujemnym przyrostem naturalnym. Europejska część Rosji rozciąga się na wschodzie do Uralu, a na południu do gór Kaukaz, które oddzielają Rosję od trzech Republik Zakaukaskich. Na wschód od Uralu rozciąga się Nizina Zachodnio-Syberyjska. Między Jenisejem, a Leną leży Wyżyna Środkowo-Syberyjska Główne rzeki w europejskiej części Rosji to Wołga, wpadająca do Morza Kaspijskiego i Dniepr wpadający do Morza Arktycznego, natomiast największe rzeki Rosji- Jenisej, Ob i Lena płyną na północ przez mroźną Syberię. Do największych jezior zalicza się Jezioro Bajkał, oraz Jezioro Ładoga i Onega.

Zimy w Rosji są ostre. Najcieplejsze w styczniu obszary, to tereny wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, oraz tereny w pobliżu Morza Czarnego, które są najcieplejszymi regionami całego kraju. Większość Rosji jest bardzo mroźna w zimie, na rozległych terenach przez 2 lub 3 miesiące w roku średnie temperatury spadają od -20 do -30C. Lata są łagodne i ciepłe.

Przed 1917 r. Rosja była przede wszystkim krajem rolniczym, lecz w rezultacie realizacji szeregu Planów Pięcioletnich nastąpił gwałtowny rozwój przemysłu, zwłaszcza w dziedzinie produkcji stali, mechaniki i chemii. Zbyt wielki nacisk położono jednak na rozwój przemysłu militarnego i kosmicznego, w wyniku czego inne gałęzie przemysłu pozostały w tyle w porównaniu z resztą krajów uprzemysłowionych. Centralnie zarządzany przemysł to przykład zignorowania praw wolnego rynku, co doprowadziło do załamania gospodarczego w latach 90. W obecnych latach Rosja zaczęła wprowadzać reformy rynkowe i gospodarka stopniowo zaczyna się odradzać, co zachęca zagraniczny kapitał do inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy. Rosja jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej, gazu ziemnego, ród żelaza i chemikaliów, a także broni i wyposażenia.

Rosja jest głównie krajem rolniczym, a jednak wbrew temu mieszkańcy borykają się z niedostatkiem żywności. Najlepsze gleby i klimat występują w południowych regionach europejskiej części Rosji, gdzie uprawia się pszenicę i kukurydzę. Na samym południu kraju, w pobliżu Morza Czarnego, uprawia się słoneczniki, ziemniaki, buraki cukrowe oraz inne warzywa, a także winorośl i owoce śródziemnomorskie. Duże znaczenie ma hodowla bydła, owiec i trzody chlewnej. Na północ od Moskwy uprawia się żyto, owies, ziemniaki i inne warzywa, a wiele gospodarstw produkuje mięso i mleko. Na Syberii rolnictwo rozwija się tylko w południowo-zachodnich regionach i tutaj na dawnych łąkach zbiera się zboże.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata