-Początki osadnictwa na Półwyspie Apenińskim związane są z plemionami etruskimi i Italikami.
-Legendarnymi założycielami Rzymu buli Romulus Remus
- Miastem Rzym do 509 r. p.n.e. rządzili królowie
- Między III i II w. p.n.e. Rzym rozpoczął ekspansję, dążącą do zdobycia nowych ziem i powiększenia terytorium państwa.
- Wojny punickie – trzy zwycięskie wojny Rzymu przeciwko Kartaginie – zakończyły się zniszczeniem Kartaginy (146 r. p.n.e.) i utworzenie prowincji Afryka
- Rzym podbił ogromne terytoria i utworzył wielkie imperium. Nowe obszary zostały podzielone na prowincje, skąd płynęły do Rzymu podatki, płody rolne i miejscowe wytwory.
- Około 509 r. p.n.e. w Rzymie ukształtowała się republika. Rządy w Rzymie należały do zgromadzenia wszystkich obywateli, senatu, urzędników, dwóch konsulów, pretorów, edylów, kwestorów i cenzorów.
- Interesów plebsu broni trybun lufowy.
- Rzym poza swoim terytorium zakładał kolonie. Z czasem wszystkie ziemie podbite poza Italią zostały podzielone na prowincje, którymi zarządzali namiestnicy
- Około I w. P.n.e. Rozpoczął się kryzys republiki. Władze przejął Gajusz Juliusz Cezar, a po jego śmierci Oktawian August
- Od bitwy pod Akcjum (31 r. p.n.e.) Rozpoczyna się w Rzymie okres pryncypatu a od (284 r. p.n.e.) na okres dominatu.
- Architektura Rzymian miała być wyrazem potęgi i panowania Imperium Rzymskiego. Jej charakterystycznym elementem są łuki oraz sklepienia i opanowanie techniki budowy kopuł.
- Rzymianie dzięki wysoko rozwiniętej technice i zastosowaniu nowych materiałów budulcowych (cegły) wypalanej i cementu) wznosili akwedukty, budowali drogi i mosty.
- Planują miasta, Rzymianie wzorowali się na miastach etruskich i greckich Środek miasta zajmowało forum – pałac na skrzyżowaniu dwóch głównych arterii komunikacyjnych.
- Pierwsza Rzymska kodyfikacja prawda nazywana Prawem XII tablic powstała w V w. P.n.e.
- Panowanie Oktawiana Augusta nazywane jest złotym wiekiem poezji rzymskiej (Wergiliusz, Horacy, Owidiusz) Nastąpił wówczas trwający do II w n.e. Rozkwit piśmiennictwa w tym histografii (Tacyt, Liwiusz) i biografistyki (Swetoniusz)
- Prowincje Imperium Rzymskiego przejmowały język łaciński, prawodawstwo i kulturę Rzymu. Proces ten nazywany romanizacją.
Pretorzy – zajmowali się sądownictwem
Cenzorzy – wybierani na 5 lat, przestrzegali zasad moralności.
Senatorzy – prowadzili spisy majątków cenzorów i kontrolowali wydatki państwa, przydzielali ludzi do poszczególnych klas.
Edylowie- sprawowali oni nadzór nad porządkiem i bezpieczeństwem w państwie, pracami publicznymi dostawą zboża.
Kwestorzy- sprawowali władze na wydatkami państwa.
Konsulowie- rządzili miastem i dowodzili państwem
Trybunał Ludowy- reprezentował interesy plebsu, miało prawo do sprzeciwu wobec senatu i urzędników
Senat- do tej grupy należy osoby najzamożniejsze i najbardziej szanowane w państwie, zatwierdzał uchwały zgromadzenia obywateli.