Podczas pocierania elektrony gromadzą się w jednym ciele, protony zaś pozostają z neutronami w jądrze. Taki nadmiar ładunków nazywamy elektryzowaniem.
Czesząc włosy grzebieniem powodujemy przeskok elektronów z włosów na grzebień. Grzebień otrzymuje dodatkowe elektrony i ma nadmiar ładunku ujemnego, czyli elektryzuje się ujemnie. Włosy tracą elektrony i mają niedobór ładunku ujemnego-elektryzują się dodatnio. Włosy stają dęba, gdyż ich ładunek elektryczny jest jednoimienny.
Pole elektrostatyczne wytwarza się wtedy, gdy na jakikolwiek nieruchomy ładunek elektryczny działają siły. Siły te nazywamy siłami elektrostatycznymi.
Linami pola elektrostatycznego nazywamy takie linie do których styczne poprowadzone w dowolnym punkcie pokrywają się z kierunkiem siły działającej na znajdujący się w danym punkcie ładunek.
Kondensator jest to układ przewodników oddzielonych izolatorem gromadzący ładunek elektryczny.
Atom składa się z jądra oraz elektronów.
Protony i neutrony złożone są z kwarków
Jednostką ładunku elektrycznego jest Culomb [1C=6,24•10].
Ładunek elementarny to ładunek elektryczny protonu i elektronu.
W przewodnikach występują elektrony lub jony swobodne, dzięki którym łatwo przewodzą one ładunek elektryczny, izolatory zaś nie posiadają takich elektronów. Podczas elektryzowania przez pocieranie elektrony walencyjne odrywają się w przewodnikach od całego atomu i mogą się poruszać. Po naelektryzowaniu ciała znajdują się one na całej powierzchni drugiego ciała. W izolatorach naelektryzowana jest tylko ta część ciała, która była pocierana
Zgodnie z prawem Coulumba: dwa ładunki się odpychają lub przyciągają z siłą wprost proporcjonalną do iloczynu wartości obu ładunków oraz odwrotnie proporcjonalną do kwadratu odległości pomiędzy nimi.
Zasada zachowania ładunku elektrycznego –kiedy układ jest izolowany całkowity ładunek elektryczny, czyli suma ładunków dodatnich i ujemnych, nie ulega zmianie.
Elektryzowanie ciał jest przyczyną
różnego rodzaju alergii.
Powoduje bóle głowy, ogólne zmęczenie, zaburzenia ciśnienia krwi ubytek czerwonych ciałek krwi.
(szczególy w prezentacji)