Nazewnictwo: Gryziel tapetnik (Atypus piceus )
Wielkośc: Samica dorasta do 20 mm. Samce są mniejsze i smuklejsze
Długość życia: Pająki te są długowieczne, żyją do 10 lat
Występowanie: Jest to górski pająk występujący na południu polski W europie, głównie w rejonie śródziemnomorskim.
Wygląd: Samica jest Ciemnobrązowa a samiec czarny, pająki te odznaczają się bardzo masywnymi podstawowymi członami szczękoczułków, ustawionymi względem siebie, tak jak u egzotycznych ptaszników, równolegle i nie krzyżującymi się, zakończone ostrymi zębami jadowymi, pająk ten nie posiada gęstego owłosienia jak jego egzotyczni krewniacy.
Opis: Samica buduje głębokie tunele dochodzące do 50 cm. długości tunele które wzmacnia pajęczyną tworząc swoisty “rękaw” biegnący tuż pod powierzchnia ziemi poziomo do niej ustawiony.
W nocy Gryziel spędza w głębi gniazda, nocą zaś czatuje na ofiary w górnej części “rękawa”. Kiedy ofiara wejdzie na taki “rękaw”, pająk przebijając tunel swoimi potężnymi zębami jadowymi kąsi ofiarę i wciąga ją do swego tunelu gdzie w spokoju ją konsumuje. Po posiłku pajak naprawia uszkodzony “rękaw”.
Rozmnażanie: W okresie godowym na przełomie maja i czerwca samce prowadzące do tej pory koczowniczy tryb życia, zaczynają szukać partnerek. Kiedy juz znajda zamieszkany “rękaw” dostaje się do środka robiąc w nim dziurę. Po kopulacji młode pajączki lęgną się na jesień i zimują razem z patką w rękawie. Na wiosnę małe pajączki wychodzą na wysokie rośliny i pozwalaja się przenosić na nitkach pajęczyny przez wiatr.
Pozostałe: Pająk bardzo rzadki, objęty ścisłą ochroną, znajduje się w “Czerwonej księdze zwierząt” Ten artykuł ma na celu edukacje, tego ptasznika nie wolno łapać, hodować, czy niszczyć jego siedlisk.
Tak jak widać w Polsce istnieje "ptasznik" jednak jest on pod ochroną. Opis jest ściągnięty z mojej strony www.terraswiat.net. Zastrzegam sobie prawo do zmiany tego opisu. Kopiowanie bez zgody autora surowo zabronione