profil

Etos inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 2022-03-14
poleca 85% 682 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Inteligencją zwykło nazywać się warstwę ludzi wykształconych i zawodowo zajmujących się praca umysłową, twórczością kulturalną, naukową oraz artystyczną. Zadaniem tej grupy było kreowanie opinii publicznej i pokazywanie wzorców postępowania.

W literaturze polskiej możemy odnaleźć wiele przykładów bohaterów-inteligentów, jednym z nich jest dr Judym, główna postać w modernistycznej powieści „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego. Pisarza, dla którego społeczeństwo było najbardziej palącą i bolesną sprawą. Judym to człowiek wywodzący się z biedoty, ale poprzez swoją ciężką pracę i trud włożony w wykształcenie zajmuje poważaną w społeczeństwie role lekarza. Był nonkonformista, mającym niezależne spojrzenie na rzeczywistość go otaczającą. Skutkiem tego były inicjatywy jakich się podejmował. Zaliczyć do nich można odczyt u dr. Czernisza na temat higieny, czemu towarzyszyła wroga postawa wobec kolegów po fachu, otwarcie własnego gabinetu z myślą o leczeniu ludzi ubogich. Obydwie próby zakończyły się jednak fiaskiem. Najpierw Judym stracił poważanie u grupy lekarzy, co spowodowało swoistą blokadę towarzyską, a w konsekwencji skazało go na ostracyzm zawodowy, gdyż jego gabinet świecił pustkami. Kolejne przedsięwzięcie tzn. praca w Cisach powtórzyło niestety porażkę poprzednich. Mimo że, na początku otoczenie doceniało jego intencje i pomysły, to po pewnym czasie gdy działalność młodego doktora przeistoczyła się w bardziej wywrotową, zaczął być niewygodnym dla zarządu. Analizując przykład przedsięwzięć Judyma, możemy zaobserwować, że poświęcenie i oddanie się sprawie oraz jej słuszność nie są równoznaczne z jej pomyślnym przebiegiem i zakończeniem. Mimo starań bohater nie potrafi zaszczepić w ludziach swoich wzniosłych idei. Jego prace można nazwać syzyfową. Przekonuje się, że do wdrążenia jego postulatów potrzebna jest aprobata społeczna, o którą bardzo trudno.

Kolejnym przykładem przedstawiciela inteligencji w prozie Żeromskiego może być Joanna Podborska. Młoda nauczycielka i guwernantka. Kobieta rozumna i samodzielna. Pracowała na utrzymanie siebie i swych braci. Tak jak Judym wiele zawdzięczała swojej pracy. Interesowała się teatrem i literatura, skupiała się na samokształceniu. Wierzyła w dobro i postęp, do których starała się przyczynić. Te wszystkie cechy czynią ją kobieta nowoczesną i wyemancypowaną. Jej działalność była może mniej spektakularna od poczynań jej narzeczonego, jednak dawała świetny przykład podążania z duchem czasów dla innych kobiet.

W powieści „Przedwiośnie” Żeromski kreuje postać Seweryna Baryki. Jest ona syntezą wszystkich cech XIX-wiecznego polskiego inteligenta. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, która po powstaniach straciła swój majątek. Ż jego pochodzeniem wiąże się ogromne przywiązanie do korzeni oraz wyolbrzymienie wielkości rodowej. Seweryn opuszcza Polskę i udaje się na emigracje do Baku. Po wybuchu wojny zaciąga się do wojska. Wydarzenie to ma duży wpływ na zmianę jego światopoglądu. Po powrocie odnajduje syna i dowiaduje się o śmierci żony. Ze zdwojoną mocą budzi się w nim tęsknota do utraconej ojczyzny i patriotyzm. Uczucia te zapragnął przelać na swojego syna. Przejawia się to w idei „szklanych domów”, które mają być podstawa dla nowej, wolnej Polski. Seweryn Baryka jest marzycielem i mistykiem. Pod koniec życia jest bliski idealistycznej wizji romantyków, dla których ojczyzna i walka o nią były najwyższymi wartościami. Jego wizje nie znajdują jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości, przed której fatalnością staje jego syn, Cezary Baryka.

Bardzo trudno jednoznacznie ocenić role inteligencji w społeczeństwie. Dba ona o ideały i wzniosłe dziedziny życia. Działania inteligentów często wykraczają w przyszłość, maja charakter wizyjny oraz cel w poprawie ludzkiego bytu. Niestety to właśnie pozostałe warstwy często nie są gotowe i nie umieją zrozumieć potrzeby reform. Nowatorstwo inteligencji ma dla nich charakter mącicielski. Skutkiem ograniczenia społeczeństwa jest blokowanie jednostek dążących do poprawy jakości życia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury