Na początek wyjaśnijmy co to są związki nieorganiczne. A więc są to związki wszystkich znanych pierwiastków chemicznych, z wyjątkiem związków węgla z wodorem (węglowodorów) oraz ich pochodnych (związki organiczne).W związku z bardzo szybkim rozwojem i postępem w branży kosmetycznej wykorzystywane są coraz to inne metody ulepszania tych produktów. Bardzo szerokie zastosowanie znalazły związki nieorganiczne, niestety ma to swoje zalety tak jak i wady.
Główną zaletą zastosowania tych związków jest to, że dzięki różnym pierwiastką kosmetyki mogą czynić cuda z ludzkim ciałem i wyglądem. Likwidują zmarszczki, poprawiają cerę, efekt ich działania może nas (z wyglądu) odmłodzić nawet o kilka lat. Np. za pomocą botoxu. Ale także zwykłe kremy i balsamy, które używamy na co dzień, dużo nam dają. Działają dobrze na wygląd i także na zdrowie naszej skóry i nasze dobre samopoczucie. Odgrywają też role barwników w kosmetykach. Nadają połysk, matują. To też ma duże znaczenie w sprzedaży, gdyż im ładniejszy wygląd ma kosmetyk, tym lepiej się go sprzedaje, co wiąże się z większymi zyskami, co jest bardzo opłacalne dla producentów.
Niestety jak wszystko zastosowanie związków nieorganicznych ma też swoje złe strony. Niektóre związki chemiczne jak np. te zawarte w dezodorantach niszczą ozon w naszej atmosferze. Niestety przy produkcji wszystkich tych kosmetyków szkodliwe toksyny odprowadzane są do rzek i innych zbiorników wodnych.