Twórcą obrazu pt. "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" stworzonego w 1862 roku, jest wspaniały renesansowy malarz - Jan Matejko. Chciał on pokazać nam smutny nastrój, jaki towarzyszył śmierci owej osoby.
Na pierwszym planie widzimy cierpiącego ojca, który pochyla się czule obejmując i całując w czoło zwłoki swojej przedwcześnie zmarłej córeczki, leżącej już w skromnej, drewnianej trumnie, obitej metalowymi okuciami. Dziewczynka jest ubrana w białą sukienkę, a na jej piękne blond włosy związane w dwa warkocze włożony jest wianek. Pomiędzy jej delikatnymi rączkami leży brązowy krzyż, a u jej stóp lutnia. Jest ona pogrążona jakby we śnie, na jej twarzy maluje się spokój. Natomiast twarz Jana jest zmęczona, oczy przymrużone, a jej wyraz pokazuje nam wielką udrękę. Ubrany jest w czarny żałobny strój. Gdy na nich patrzymy wiemy, że jest to ich ostatnie pożegnanie.
Barwy użyte do przedstawienia tych dwóch postaci są bardziej wyraziste niż reszta obrazu, światło także skierowane jest na nich.
Drugi plan obrazu jest raczej ubogi; widzimy, że miejscem owego pożegnania jest kaplica kościelna. W tle znajduje się biblioteczka i jedyne źródło światła – świeca. Po lewej stronie wisi obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
W kaplicy panuje nastrój smutku, powagi, spokoju, żalu po stracie tak ważnej osoby, jaką była Urszulka dla ojca.