profil

Hobbit, czyli tam i z powrotem

poleca 82% 2828 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

(trzeba dodać wstęp) ;)))

Postanowiłam zając swój wolny czas przeżywaniem niezwykle ciekawych, ale i mrożących krew w żyłach przygód wraz z Hobbitem, bohaterem jednej z fantastycznych powieści angielskiego pisarza J.R.R. Tolkiena.
Bilbo Baggins jest szanowanym i podziwianym mieszkańcem Hobbitonu. Jednak przypadek (lub raczej pewien Czarodziej imieniem Gandlaf) sprawił iż jego los potoczył się zupełnie inaczej. Otoczony bandą krasnoludów rusza poprzez Dzikie Kraje, by po długiej podróży dotrzeć do Samotnej Góry, zamieszkiwanej przez złego smoka, siejącego zgrozę i strach w tej krainie. Bilbo jednak ma wielki cel w swej wyprawie, o którym czytelnik dowiaduje się już na początku książki.
Wyprawa ta przysporzyła wielu kłopotów Hobbitowi, gdyż wielokrotnie musiał on stawiać czoła nie lada wyzwaniom. Pokonanie troli, walka z goblinami czy ucieczka leśnym elfom to nieliczne z nękających go niebezpieczeństw. Bilbo posiadał jednak wielkie szczęście i pewien zaczarowany pierścień, którego moc niejednokrotnie uratowała życie nie tylko Hobbitowi, ale także jego przyjaciołom.
Powieść pt.: „Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest niezwykłą i zajmującą opowieścią o odległych, fikcyjnych czasach. Wyjątkowo barwnie zostały opisane w niej krainy wędrówek bohaterów. Obszary te posiadają ciekawe i intrygujące nazwy, które w pełni oddają ich wygląd i zwyczaje zamieszkującej je ludności. Mgliste Góry, Mroczna Puszcza czy Bystra Rzeka to nieliczne z miejsc, jakie przedstawił nam autor w tej lekturze. Można również zauważyć jak ważna rolę w tekście mają dźwięczne imiona bohaterów. Są to miedzy innymi : Kili, Fili, Bifur, Bofur, Gandalf i Nori. Wzbogacają one powieść, czyniąc ją jeszcze bardziej interesującą.
W swej powieści Tolkien zawarł kilka obszerniejszych opisów, ale podał niewiele dat i żadnych odległości, a mapa Dzikich Krajów nie ma skali. Jest więc pewne iż cała historia Hobbita jest fikcyjna. Jednak wiadomo jest iż powstała niewątpliwie pod wpływem dobrze znanych autorowi legend staroangielskich, pełnych czarodziejów, smoków i przedmiotów o nadprzyrodzonej mocy. Jednakże oryginalnym pomysłem Tolkiena jest sam fascynujący Hobbit, istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala. Posiada ona wesołe usposobienie, potrafi być jednak odważna, a jeśli trzeba okrutna i groźna. Cechuje ją również inteligencja i wielkie dobroć.
W przeczytanej przeze mnie lekturze dostrzegłam odzwierciedlenie rzeczywistości. Nasz świat podzielony jest na ludzi dobrych, złych oraz tych obojętnych na cudze cierpienia. Są i ci, którzy pragną być szczęśliwymi niosąc śmierć i smutek innym. Są to osoby chytre, przebiegłe, dbające jedynie o siebie. Zdarzają się również ludzie o miękkim sercu, chcący pomóc i ulżyć innym w trudnych sytuacjach.
Świat w powieści Tolkiena został zbudowany na podobnych cechach, niosąc tym samym wielkie przesłanie dla czytelników, głownie ludzi młodych, mogących jeszcze zmienić świat i samych siebie na lepsze.
W książce nietrudno dopatrzeć się głębszego sensu i pewnych podobieństw do współczesności. Można również zauważyć jak wiele można zdziałać wraz z przyjaciółmi, którzy gotowi są oddać za siebie życie.
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest niezwykle ciekawą lekturą rozwijającą wyobraźnię i kształtującą umysł. Warto jest więc sięgnąć po nią, by wspólnie z fantastycznymi bohaterami, doszukać się w powieści prawdy o świecie.
Zachęcam młodzież do przeczytanie tej lektury, ponieważ na pewno nie będziecie się nudzić i żałować swej decyzji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata