Tkanka Okrywająca
Tkanka okrywająca, tkanka roślinna zbudowana z grubościennych komórek, których zadaniem jest ochrona głębiej położonych komórek przed wysychaniem i uszkodzeniami mechanicznym, komórki tkanki okrywającej pośredniczą też w transpiracji i wymianie gazowej Rozróżniamy: epidermę skórkę (epidermę), pokrywającą liście, zawierającą wyspecjalizowane komórki szparkowe tworzące szparki, które dzięki swojej rozwieralności regulują wymianę gazową i wodną pomiędzy liściem, a środowiskiem zewnętrznym i warstwę korkową, pokrywającą starsze pędy i korzenie, zbudowaną z martwych komórek, o ścianach przesyconych odporną na działanie wody suberyną.
Fragment tkanki okrywającej
Skórka, epiderma, ochronna tkanka okrywająca liście oraz młode pędy i korzenie roślin. Zadaniem skórki jest izolowanie wewnętrznych tkanek roślin od szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego oraz pośredniczenie w wymianie gazów z atmosferą w procesach oddychania, fotosyntezy i transpiracji (ochrona przed nadmiernym parowaniem). Na skórce mogą też występować różnego rodzaju wyrostki, czyli emergencje (np. kosmki gruczołowe u fiołka oraz kolce u róż i jeżyn). Tworami skórki umożliwiającymi wymianę gazową są aparaty szparkowe. Skórka korzenia (ryzoderma) zbudowana jest z komórek cienkościennych, o dużych zdolnościach chłonnych, które w strefie włośnikowej korzenia mogą wytwarzać długie wypustki (włośniki) wnikające w glebę i zwiększające powierzchnię chłonną korzenia.
Aparaty szparkowe
Korek, spełniająca funkcje ochronne, występująca na pniach i gałęziach. Korek wytwarzany przez miazgę korkotwórczą (fellogen) składa się z martwych, wypełnionych powietrzem komórek o ścianach skorkowaciałych, wysyconych suberyną.
Tkanka Przewodząca
Tkanka przewodząca, tkanka roślinna w której odbywa się transport wody wraz z rozpuszczonymi w niej substancjami do wszystkich części roślin, zbudowana jest z niejednorodnych komórek.
Łyko, floem, tkanka przewodząca, której zadaniem jest przewodzenie asymilatów (głównie cukrów) z liści do innych organów rośliny. U paprotników i nagozalążkowych łyko zbudowane jest z żywych komórek sitowych, zaopatrzonych w otwory (sita), przez które odbywa się wymiana przewodzonych substancji.U roślin okrytozalążkowych w skład łyka wchodzą: rurki sitowe, złożone z szeregu komórek, żywych, lecz pozbawionych jądra, o perforowanych poprzecznych ścianach komórkowych, tworzących tzw. sita, komórki towarzyszące zwane przysitowymi oraz miękisz łykowy i włókna łykowe zbudowane ze sklerenchymy, pełniące funkcje wzmacniające. Wiązki przewodzące młodych łodyg zawierają łyko pierwotne, łyko wtórne jest produktem miazgi (kambium) wytwarzającej się w łodygach wykazujących wtórny przyrost na grubość.
Drewno, W skład drewna wchodzą: cewki, ściśle do siebie przylegające, martwe komórki o jamkowanych ścianach, naczynia, długie rury utworzone ze zdrewniałych, martwych komórek, u których zanikły poprzeczne ściany komórkowe, a ściany boczne opatrzone są spiralnymi, obrączkowymi lub siatkowatymi zgrubieniami, sklerenchymatyczne włókna drzewne (sklerenchyma) pełniące wyłącznie funkcje wzmacniające, oraz miękisz drzewny, jedyny żywy element drewna zapewniający łączność z sąsiednimi tkankami oraz magazynujący substancje zapasowe.
Tkanki Miękiszowe
Miękisz, parenchyma, tkanka miękiszowa, tkanka stała (tkanki roślinne) stanowiąca zasadniczą masę ciała organizmów roślinnych, złożona z żywych, na ogół dużych komórek o słabo zgrubiałych, zwykle niezdrewniałych ścianach. W cytoplazmie występują obszerne wodniczki, które mogą magazynować substancje odżywcze, oraz plastydy (leukoplasty, chloroplasty i chromoplasty)
Miękisz zasadniczy, wypełniający przestrzenie między innymi tkankami w różnych organach, występujący np. w rdzeniu i korze pierwotnej (kora) młodych łodyg oraz w owocach,
Miękisz asymilacyjny, złożony z komórek zawierających liczne chloroplasty, jak np. miękisz palisadowy i miękisz gąbczasty zielonej tkanki liści (mezofil),
Miękisz spichrzowy, magazynujący skrobię, tłuszcze i białka, zlokalizowany głównie w organach spichrzowych (korzenie, bulwy) oraz w tkance spichrzowej nasion, jego odmianą jest miękisz wodny, magazynujący wodę w olbrzymich wodniczkach, występujący u roślin gruboszowatych (sukulentów),
Miękisz przewodzący, występujący u niektórych glonów, a także zlokalizowany np. w promieniach rdzeniowych zdrewniałych pędów
Tkanki Wzmacniające
Tkanka wzmacniająca, Występuje pod skórką lub wewnątrz rośliny. Zabezpiecza inne tkanki przed zgnieceniem lub złamaniem. Dzieli się na żywą – zwarcicę i martwą – twardzicę.
Tkanka wzmacniająca żywa ma silne zgrubienia ścian w kątach lub po bokach komórek. Występuje w częściach roślin intensywnie rosnących.
W starszych i wyrośniętych częściach rośliny występuje tkanka wzmacniająca martwa – twardzica, zbudowana z komórek o bardzo silnie zgrubiałych i zdrewniałych ścianach, które mogą tworzyć włókna występujące najczęściej w środkowej części łodyg.
Tkanka wzmacniająca, podobnie jak okrywająca i przewodząca, umożliwiła organowcom opanowanie środowiska lądowego. Dzięki wytworzeniu tkanek i narządów, takich jak korzeń, łodyga, liście, kwiaty, nasiona i owoce możliwe było przystosowanie się roślin do zmieniających się warunków środowiska.
Zwarcica (Kolenchyma) - zbudowana z żywych komórek o nierównomiernie zgrubiałych ścianach komórkowych, występującą w intensywnie rosnących częściach roślin
Zwarcica (Sklerenchymę) -zbudowaną z martwych komórek o równomiernie zgrubiałych ścianach komórkowych, występującą w już wyrośniętych organach rośliny.
Zdjęcia w załączniku