Człowiek jest istotą jedyną w swoim rodzaju. Posiada wady jak i zalety. Jako dzieło stworzone przez Boga jest zbliżoną Jego kopią. Na świecie jest ponad 6 miliardów ludzi, tym samym 6 miliardów różnych osobowości, charakterów i różnic zewnętrznych naszego wyglądu. Każdy z nas posiada w sobie coś, co niepowtarzalnego, coś, co czyni nas wyjątkowymi istotami. Cechy te czasem widać na pierwszy rzut oka, a czasem dostrzegamy je, odkrywamy z biegiem lat. Przez doświadczenia w życiu, pewnych cech się pozbywamy, ale jednocześnie rodzą się w nas te nowe, których wcześniej nie znaliśmy.
Z wiekiem dorastamy, uczymy się na popełnionych wcześniej błędach. Cały żywot ludzki składa się z etapów, gdzie w poszczególnych strefach zmieniamy się zewnętrznie i wewnętrznie.
Charakter człowieka kształtuje się już w czasie najwcześniejszych lat rozwoju płodu. Matka często nie zdaje sobie sprawy, że ma wpływ na to, jakie w przyszłości będzie jej dziecko. Wszelkie impulsy z otoczenia np. muzyka mają wpływ na jego rozwój.
Dorastając odkrywamy w sobie głęboko drzemiące talenty. By je odkryć ćwiczymy umysł w wielu różnych dziedzinach. Te, z którymi najszybciej się oswajamy stają się nam wyjątkowo bliskie. Talent nie jest cecha nabytą, lecz wrodzoną, dlatego człowiek przez całe swoje życie go odkrywa.
Obecnie nauka, technika nie jest na tyle rozwinięta, aby w pełni zastąpić człowieka maszyną. Wiedza i możliwości ludzkie nie są w stanie, aby w 100% skonstruować kopie człowieka.
Są prowadzone badania nad tym, aby jak w największym stopniu zbudować maszynę, która pod względem fizycznym i psychicznym będzie zdolna dorównać lub nawet przewyższyć możliwości człowieka - stanie się konstrukcją doskonałą. Stałaby się bardziej ekonomiczna, trwalsza, pozbawiona ułomności ludzkich.
Aby sprawnie pracować ludzie potrzebują energii- pożywienia, odpoczynku i odpowiednich warunków otoczenia zewnętrznego, substancji nieszkodliwych dla jego organizmu. Maszyna - robot nie potrzebuje pożywienia. Do poprawnego działania wystarczy jej odpowiednie źródło zasilania.
Co będzie bardziej ekonomiczniejsze w przyszłości? Na pewno będą to zasoby energii niewyczerpalnej jak energia słoneczna, ale całkowitą odpowiedz pokaże tok przyszłych poczynań naukowych i konstrukcyjnych.
Ludzie są wrażliwi na ból. Przy pracy fizycznej są narażeni na różne niebezpieczeństwa. Są specjalne przeszkolenia w danej dziedzinie, ale wypadki zdarzają się i będą się zdarzać.
Pracodawca jest odpowiedzialny za to, jak i za wszelkie straty przy ewentualnych wypadkach. W pracy bardzo ważnym czynnikiem decydującym o solidnie wykonanej pracy jest jej dokładność i nie lekceważenie obowiązków. Człowiek jest tylko człowiekiem i po wielu godzinach wykonywanej pracy jest zmęczony, senny. Często nie zdaje sobie z tego sprawy, że spowalnia tempo i ogarnięty znużeniem może doprowadzić do wypadku. Straty te w większych firmach przyjmują duży koszt, który musi wyrównać pracodawca. Mimo, że istnieją środki, które potrafią nas „pobudzić”, jak np. kawa itp. Po skorzystaniu z nich człowiek staje się mniej ostrożny.
Maszyna ma plus taki, że nie męczy się. Ewentualne zużyte części można wymienić, bądź zakupić nowy egzemplarz produktu.
Dyspozycyjność jest bardzo wymaganą cechą w dzisiejszych czasach, aby znaleźć stałą pracę. Pracownik często musi być pełno dyspozycyjny. Dostępny dla pracodawcy w każdym miejscu o każdej porze. Ludzie, którzy dojeżdżają do miejsca zatrudnienia są narażeni na pewne czynniki, które mogą spowodować spóźnienie do pracy. Zdarzenia, na które mimo woli nie mamy wpływu np. wstrzymanie ruchu drogowego, złe warunki atmosferyczne. Maszyna wykonująca prace jest na ogół dostępna na miejscu. Nie ma domu rodziny, do której musiałaby wracać. Odpowiednio zaprogramowana, wszelkie czynności wykonuje na czas. Każdy pracownik ma do dyspozycji przerwę, na której załatwia potrzeby fizjologiczne i pokarmowe. Robot w przeciwieństwie do ludzi nie potrzebuje, przerwy, pracuje ciągle.
Obecnie okazuje się, że robot w dużym stopniu może wyręczyć człowieka.
Praca ludzi, która odbywa się na dworze, na budowach może być spowolniona przez czynniki atmosferyczne, np. upały, deszcze, wichury. Ludzie nie są całkowicie odporni w takich sytuacjach. W przyszłości robot symulujący człowieka byłby na pewno uniezależniony od tych warunków. Bez względu na to, jaka byłaby pogoda, maszyna pracowałaby w tym samym tempie. W ekstremalnych warunkach ludzie wymagają odpowiedniego przeszkolenia i specyficznego wyposażenia. Szkolenie każdego pracownika ciągnie za sobą koszty, które pracodawca chce uzyskać jak najmniejsze.
Wyposażenie ubrania, sprzęt potrzebny do pracy także wiąże się z licznymi kosztami. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że sprzęt jak i reszta wyposażenia prędzej czy później zostanie zniszczona. To wymaga kolejnych inwestycji.
Robot wyposażony w odpowiednie części, które wcześniej odpowiednio zostały opracowane i znormalizowane stałyby się dla każdego rodzaju maszyny łatwo dostępne, bez zbędnych przeróbek a w zależności od przeznaczenia istniałyby oprogramowania.
Ludzie mają swoje nastroje i często ulegają emocjom. Przez emocje niekiedy nie potrafią się skupić na wykonywanej czynności. Wybuch gniewu nie łatwo trzymać na wodzach. Zdarza się, że pracownik nie jest posłuszny i mimo zastrzeżeń pracodawcy nie stosuje się do jego zaleceń. Robot nie odczuwa emocji, nie posiada własnej woli. Dlatego też jest pod całkowitą kontrolą osoby nim sterującej.
Nadchodząca przyszłość pociąga ze sobą coraz to nowsze i ulepszone projekty. Czy zastąpienie człowieka, robotem okaże się słusznym rozwiązaniem? Obecnie nie wiadomo.
Możemy domyślać się, że robot byłby doskonałym rozwiązaniem bardziej oszczędnego, ekonomicznego trybu pracy.
Pewne jest to, że robot, aby poprawnie funkcjonować musi być m.in. poprawnie oprogramowany. Dzisiejsza technika wydaje się być doskonała, ale nawet przy doskonałym dziele mogą pojawić się luki.
Jednym z dotychczasowych ludzkich osiągnięć są komputery, internet. Już wkrótce bez znajomości komputera staniemy się analfabetami. Umiejętność pracy na komputerze jak i pisanie i czytanie będą stały obok siebie na równym poziomie. Komputer, który umożliwia nam prace, internet dzięki któremu mamy dostęp to praktycznie każdej informacji na świecie.
Te osiągnięcia posiadają pewną wadę. Przez internet, często są przesyłane wirusy, które są w stanie usunąć dla nas bardzo istotne informacje. Niekiedy skasować nieodwracalnie.
W zależności, jaki jest to wirus może, co innego „zarazić”. Czy to będą dyski twarde, DOS, – różnie to bywa.
W takich przypadkach są tworzone antywirusy. Ich zadaniem jest zlokalizowanie i usunięcie błędu. Mimo tego „leku” wirusy są i będą tworzone.
W przyszłości robot symulujący istotę ludzką także może być narażony na wirusy. Do zaprogramowanej czynności mógłby dostać się i następnie przestawić dane.
Mimo, że robot wydaje się o wiele bardziej doskonalszy od człowieka, jest od niego uzależniony. Każdą czynność musi zbadać, zanalizować człowiek. Bez odpowiednich zabezpieczeń może dojść do źle wykonanej pracy. Wydaje się to błahostką, ale niewielki błąd pociąga za sobą większe błędy. Tak jak w komputerach różne programy pozwalające usunąć błędy znalazłyby zastosowanie w robotach. Ale mimo tego czy my pozbyliśmy się na zawsze wirusów?? Jedne są usuwane, ale prędzej czy później znajdą się inne, gorsze trudne do zlikwidowania.
Człowiek ma dar szerokiego rozumienia i kojarzenia informacji. Dlatego też minusem robotów stałoby się to, że wykonywałyby tylko polecenia zadane we właściwej formie. Ten fakt sprawiałby wielkie problemy. Nikt nie bawi się w to jak odpowiednio zadać polecenie, aby je poprawnie wykonać.
Człowiek ma swój rozum i jest na tyle inteligentny, że potrafi zrozumieć polecenie i w miarę możliwości je wykonać .
Maszyna nie posiada tak bardzo istotnej cechy.
Z powyższych plusów i minusów robota i człowieka, uważam, że w miarę postępującej nauki, robot ma szanse stać się kopią człowieka.
Obecnie ludzie potrafią zbudować sztuczne serce, wątrobę, płuca. W miarę upływu lat technika idzie do przodu. Możliwe, że za kilkadziesiąt lat uda się zbudować sztuczny mózg. To doprowadziłoby do ogromnego przełomu, robot mający własną wole, charakter.
Moim zdaniem tylko częściowo wpłynie to pozytywnie na rodzaj ludzki. Uczeń mógłby przewyższyć mistrza i stać się górą. To doprowadziłoby do narodzenia się nowej inteligencji. Przewyższająca nas we wszystkim sztuczna inteligencja, mogłaby całkowicie zdominować rodzaj ludzki. Efektem tego byłby zanik ludzkiej rasy.
Bez względy na wszystkie argumenty za i przeciw człowiek będzie zawsze jedyny i niepowtarzalny. To on popełnia błędy, z których następnie czerpie wszelkie spostrzeżenia, aby w przyszłości inaczej, lepiej postępować. Istota ludzka zawsze będzie górować nad tymi, które skonstruuje.
Należy pamiętać, że gdyby nie człowiek i jego wrodzony dar inteligencji nic by nie powstało, dlatego też robot nie może go zastąpić.