profil

Lupa - budowa oraz powstawanie obrazu

Ostatnia aktualizacja: 2020-12-03
poleca 84% 2922 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jest to najprostszy przyrząd optyczny służący do obserwacji drobnych przedmiotów, których szczegóły przy oglądaniu gołym okiem są słabo lub całkiem niewidoczne. W najprostszym przypadku lupę stanowi pojedyncza soczewka dodatnia. Działanie lupy polega na zwiększeniu kąta widzenia, pod jakim oko obserwuje przedmiot. Normalnie lupę używa się tak, aby obserwowany przedmiot (AB) znajdował się w jej ognisku przedmiotowym. Wówczas obraz (A' B') tego przedmiotu tworzy się w nieskończoności i oko pracuje przy zwolnionej akomodacji, czyli nastawieniu układu optycznego oka do ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się w określonej odległości. Obraz ten jest pozorny, prosty i powiększony od kilku do 20 razy. Powiększenie lupy wynosi w przybliżeniu d/f, gdzie:
d — odległość najlepszego widzenia,
f — ogniskowa soczewki.

Powiększeniem lupy nazywamy stosunek kąta, pod jakim widziany jest przedmiot umieszczony w jej ognisku, do kąta, pod jakim widziany jest tenże przedmiot bez lupy z odległości 250 mm.

Lupy dzieli się na:
- proste
- złożone

Do prostych zalicza się:
- pojedyncze soczewki dwuwypukłe,
- płasko-wypukłe
- wklęsło-wypukłe.

Mogą one mieć najwyżej 5-krotne powiększenie. Lupy proste najczęściej używane są jako szkła powiększające, służące głównie do odczytywania drobnego pisma, do sprawdzania jakości obróbki powierzchni, do pobieżnej obserwacji drobnych przedmiotów i montażu małych mechanizmów.

Wśród lup złożonych wyróżnia się:
- lupy aplanatyczne,
- achromatyczne,
- ortoskopowe
- antysygmatyczne.

Lupy aplanatyczne i achromatyczne dwusoczewkowe mają powiększenie od 3x do 12x, aplanatyczne czterosoczewkowe do 25x, ortoskopowe od 6x do 20x, antysygmatyczne od 25x do 30x (a nawet niekiedy do 40x). Lupy złożone znajdują w praktyce zastosowanie bądź to jako samodzielne przyrządy (lupy Brinella, lupy włókiennicze), bądź też jako części składowe wielu instrumentów optycznych (odczytywanie drobnych podziałek, noniuszy).

d - odległość dobrego widzenia ( )

Zdjęcie w załączniku

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy

sorry, ale gdzie tu jest budowa tej lupy????????

Wszystko ok, tylko ten rysunek nie za bardzo wyraźny, mało przejrzysty, nie do końca wiadomo jak go przerysować.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata