profil

Jakie wrażenia wywarły ma mnie utwory dotyczące holocaustu?

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tragiczne doświadczenia XX w. zadecydowały o tym, że jednym z głównych temtów współczesnej prozy stał się "śiwat nieludzki". Dla wielu ludzi wojna była najstasznmiejszym wspomnieniem czegoś wstdliwego i przerażającego, czegoś co w historii lidzkości nie powinno się zdarzyć. Sprawa obozów koncentracyjnych dotyka granicy mniędzy tym, co ludzkie, a tym co jest poza tymi granicami. Zgodnie z ideą rasizmu i założeniami polotycznymi państwa faszystowskiego, zadaniem obozów było wyniszczenie Polaków, Żydów i innych grup ludnośli z podbitych krajów.
Do utworów stanowiących wstrząsający dukument zbrodni epok należą m. in. fragmenty "Pamiętnika" Janusza Korczaka, który sam wybrał smierć razem ze swoimi podopiecznymi. Mógł jeszcze żyć, niewiadomi jka długo, bo w obozie nic nie było pewne, ale zawsze to życie! Ukazuje on swoją postawą, że dla niektórych miłość jest ważniejsza niż własne życie.
Wielu poetów pisało wiersze o czasach wojny, np. Wisława Szymborska "Jeszcze", Konstanty Ildefons Gałczyński "Pieśń o żołnieżach z Westerplatte, Anotoni Słonimski "Alarm" czy Julian Ejsmond "Do Polski". W bibliotekach można znleźć całe półki zastawione taką poezją, i obojętnie na którym otworzymy, z każdego "wylewa się" patriotyzm i miłość do ojczyzny.
Nie tylko ludzie z doświadczeniami wojennymi mogą pisać o treści wojennej. Poeci, którtzy piszą bez doświadczeń wojennych ukazują trochę mniej wiarygodnie przebieg wszystkiego, jednak nie boją sie oni także przyznać, że nie rozumieją bohatera swojej np. powieści. Do takich powieściopisdarek można zaliczyć np. Hannę Krall ze swoim opowiadaniem pt. "Pola". W rozmowie 11 maja 2002 r. z Wojciechem Tochmanem z "Wysokich Obcasów"-zapytana o to, czy rozumie Plę Machczyńską-odpowiedziała: "Nie rozumiem. [...]". Przyznanie się do czegoś takiego nie ejst niczym strasznym, a liczy się przesłanie aurtora do czytelnika. Liczy sie to, aby czytelnik zrozumiał przeszłość...
Po wojnie temat holocaustu stał się popularny wśród powieściopisarzy i poetów. Nie boją sie oni o tym pisać, ponieważ czytelnik powinien znać dzieje, nawet jeśli było to cośtak strasznego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury