profil

Odruchy u noworodka

poleca 85% 165 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ODRUCHY
1. Odruch płaczu,
2. Odruchy: szukania i ssania i połykania .Odruch szukania pojawia się 31 tygodnia życia, zanika 6 miesiąca. Odruch ssania pojawia się 34 tygodnia ciąży, zanika 36 miesiąca życia. Odruch połykania pojawia się34 tygodnia życia. Gdy tylko pogłaszczesz dziecko w policzek natychmiast odwróci główkę w jego stronę i otworzy szeroko usta w poszukiwaniu jedzenia, nawet, jeśli odnajdzie tylko palec zacznie go mocno ssać. Odruch połykania i ssania bada się wprowadzając smoczek do ust dziecka, po czym następuje energiczne ssanie.
3. Odruch Moro, obecny od urodzenia do 4 miesiąca życia (pochodzi od nazwiska badacza, który opisał ten odruch), inaczej zwany odruchem obejmowania. Można to wykonać u dziecka leżącego na plecach unosząc główkę i nagle opuszczając ją. Bądź też trzymając za dłonie podnosić powoli tułów do góry i szybko go opuszczać albo też gwałtownie poruszać łóżeczkiem, na którym dziecko leży. Jest to nagłe poczucie utraty oparcia, gdy gwałtownie zmienimy położenie ciała noworodka lub w pomieszczeniu, w którym jest dziecko rozlegnie się nagły hałas, ostry dźwięk. Prawidłową reakcją obronną noworodka jest wyciągnięcie ramion i rozwarcie dłoni a następnie zaciśnięcie dłoni i przywiedzenie obydwu ramion do linii środkowej ciała. Może temu towarzyszyć płacz, prostowanie grzbietu, głowy, ruchy nóg.
4. Odruch chwytny rąk i stóp. Od urodzenia do 3 roku życia (stopy), 5-6 rok życia (dłonie). Można zaobserwować wkładając swój palec w dłoń noworodka, zaciska on wówczas paluszki tak mocno, że można go nawet unieść.
5. Odruch pełzania - jeśli ułożonemu na brzuszku noworodkowi delikatnie podrażnisz stopy przykładając do nich np. rękę, zacznie on nieznacznie przesuwać się do przodu.
6. Odruch stąpania inaczej zwany odruchem chodu automatycznego. Jeśli chwycimy dziecko pod pachy, tak, aby jego stópki dotykały podłoża zacznie on przebierać nóżkami tak jakby chciał iść do przodu. Donoszony noworodek opiera się całą stopą na podłożu, próbuje wyprostować tułów - jest to tzw. odruch podparcia, a następnie rozpoczyna naprzemiennie zgięcie i prostowanie nóg pozorując chodzenie, przy czym jedna noga krzyżuje się z drugą. Odruch ten zanika ok. 2 miesiąca życia.
7. Niesymetryczny toniczny odruch szyjny- wyzwala się przy ułożeniu dziecka na plecach. Odruch ten polega na prostowaniu kończyn po tej stronie, w którą zwrócona jest twarz i na zgięciu kończyn po stronie przeciwnej. Odruch jest od urodzenia. Znika zwykle po 3- 4 miesiącu życia.
8. Odruch Galanta – inaczej wygięcie grzbietu - uzyskuje się przez drażnienie okolicy przykręgosłupowej pleców. Następuje wówczas zgięcie grzbietu w stronę drażnioną.
9. Odruch Szala - przy obejmowaniu ręką noworodka leżącego na plecach kieruje się on do boku po przeciwnej stronie, unosząc łokieć ponad tułów dziecka. U noworodka donoszonego ręka nie dochodzi do wyrostka barkowego, a łokieć nie sięga do linii środkowej ciała.
10. Skrzyżowany odruch wyprostu - drażnienie powierzchni podeszwowej stopy lekko wyprostowanej kończyny dolnej. Efekt: w pierwszej fazie uzyskujemy zgięcie przeciwstawnej nogi - w drugiej fazie, jej przywodzenie, a w trzeciej - wyprostu.
11. Odruch Babińskiego – Zanika do 2 roku życia. Gdy delikatnie dotykamy stópki noworodka, to paluszki u stópki wyprostowują się stronę grzbietową.
12. Odruch rzęskowy - tj. mruganie przy głaskaniu rzęs.

Noworodek reaguje na silne bodźce świetlne, akustyczne. Dokładnie nie zlokalizuje, ale zwraca oczy w kierunku bodźca. Powonienie u noworodków nie jest jeszcze dobrze rozwinięte. Prawdopodobnie rozpoznaje on zapach matki i jej mleka.
Źrenice reagują na światło od 29 tygodnia życia płodnego. Dziecko urodzone po 32 - 36 tygodniu odwraca głowę w kierunku intensywnego oświetlenia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata