Zużycie - są to zmiany zachodzące w elementach maszyn będące wynikiem normalnej ich pracy. Główne przyczyny zuzycia to dlugotrwałe tarcie, wysoka temperatura oraz korozja.
Normalne - wartości zuzycia nie przekraczają przeciętnie spotykanych eksploatacji.
Przyspieszone - osiągające daną wartośćpo krótszym niż normalnie przebiegu lub czasie eksploatacji.
Przyczyny to warunki eksploatacji, rzetelność obsług, materiały eksploatacyjne.
Uszkodzenie - są to zmiany wymiarów geometrycznych, części lub własności fizyko-chemicznych jej materiałów uniemożliwiających dalszą pracę. Może być skutkiem nadmiernego zużycia, niewłaściwą obsługą lub naprawą.
Zniszczenie - to takie zużycie lub uszkodzenie elementu, przy którym nie nadaje się on już do naprawy. Jest ona nieopłacalna lub niecelowa.
Tarcie - tarciem nazywamy wzajemne oddziaływanie cial powstające w miejscu ich styku, przeciwstawiające się wzajemnemu przesuwaniu się tych ciał.
Ślizgowe - występuje podczas postępowego przesuwania się jednego ciała po powierzchni drugiego. Rzeczywisty kontakt miedzy prze suwającymi się ciałami występuje tylko na niewielkiej części powierzchni ich styku.
Przyczyny :
zazębianie się mikronierówności,
powstawanie silami przyciagania międzycząsteczkowego (adhezji),
powstawanie złączy wskutek nagrzewania się stożków styku i stapiania materiału,
inne.
Bez względu na to, które z w/w czynników ma decydujące znaczenie wartość siły zależy zawsze od własności trących powierzchni (materiał, chropowatość) oraz siły z jaką są dociskane do siebie.
T = N * ,u
T - tarcie,
N - siła docisku,
,u - współczynnik tarcia.